Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Cvičný zásah hasičů zabránil simulovanému úniku chloru z bazénu

Únik chlóru z novojičínského krytého bazénu a záchrana člověka, kterého chemická látka zasáhla. To byl základní scénář cvičení, do kterého se zapojilo několik jednotek profesionálních i dobrovolných hasičů. Simulovaný zásah trval zhruba hodinu.

V suterénu krytého bazénu se zaměstnanec snažil vyměnit láhev s chlorem, který se používá na úpravu vody. Kvůli poškozenému ventilu ale začala nebezpečná chemická látka unikat a pracovník upadl do bezvědomí. Jeho kolegové alarmovali hasiče.

Petr Kůdela, mluvčí HZS MSK: “Šlo o taktické cvičení se simulovaným únikem chloru. Na místě zasahovaly dvě jednotky profesionálních a šest jednotek dobrovolných hasičů. Hasiči se oblékli do protichemických přetlakových obleků a v první fázi dvojice hasičů zachránila tohoto zaměstnance. ve druhé fázi hasiči provizorně opravili netěsnící ventil. Následně skrápěním zabránili dalšímu šíření chloru do okolí.”
Pavel Kelar, ředitel bazénu v Novém Jičíně: “Chlor se používá na dezinfekci bazénových vod. Je to prudce jedovatá látka. Pokud by došlo k zasažení plic, tak může dojít k závažnému poškození lidského zdraví. Jsou tady různé hlásiče, v suterénu jsou připraveny masky, je tu odvětrávání chloru. Naštěstí se nám ješti nikdy nestalo, že by tato situace nastala.”
Lumír Balaryn, vedoucí Oddělení hosp. správy a krizového řízení, MěÚ Nový Jičín: “Ve městě jsou dva krizové objekty, ve kterých jsou nebezpečné látky. Je to zimní stadion a bazén.”
Petr Kůdela, mluvčí HZS MSK: “My jsme si vyzkoušeli jednak součinnost profesionálních a dobrovolných hasičů, a také součinnost s orgány státní správy, samosprávy, se zaměstnanci koupaliště a dalšími složkami integrovaného záchranného systému.”

Do cvičení nebyla zařazena veřejnost, takže nedošlo k evakuaci plavců z bazénu, ti byli na situaci pouze upozorněni.

Nahlásit chybu

K tématu


Nejčtenější zprávy