Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Pokračuje oprava historického domu v moderní zástavbě, který odolal odstřelu

Další etapou pokračuje postupná rekonstrukce historického domu, který osamoceně stojí mezi moderní zástavbou u autobusového nádraží. Je to jediná budova, která v této lokalitě odolala demolicím ze sedmdesátých let.

Ojedinělá historická budova mezi autobusovým nádražím, supermarketem a novostavbou banky u centra Nového Jičína sice není památkově chráněná, ale protože se nachází v ochranném pásmu městské památkové zóny, přistoupila radnice k citlivě rekonstrukci rozdělené na několik etap. V té první dostal dům nová okna za téměř 2 miliony korun, nyní začala oprava střechy včetně krovů.

Václav Dobrozemský (ODS), 1. místostarosta Nového Jičína: “Jednotlivé etapy jsou financovány výhradně z vlastních zdrojů města. Ta letošní etapa vyjde město na 2,8 milionu korun včetně DPH. Staveniště bylo předáno začátkem září a v průběhu ledna by měla být rekonstrukce dokončena.”

Vnitřní prostory domu jsou pronajaty jako kanceláře, z velké zčásti také pro sociální služby a zdravotnické organizace, v podkroví se nachází jeden byt. V počátku 2. poloviny 19. století to ovšem bylo sídlo významné soukenické rodiny Preisenhammerů, která silně zasáhla také do průmyslové revoluce v tomto městě.

Radek Polách, Muzeum Novojičínska: “Zhruba v roce 1848 si v těchto místech začal Johann Nepomuk Preisenhammer začal stavět velkou továrnu. V té době probíhala v tehdejším Rakousku revoluce a dělnictvo z Nového Jičína se postavilo proti této stavbě a výstavbě parního kotle. Zasáhnout musela zdejší Národní garda. Vystavěl také své sídlo luxusní sídlo, které bylo přímo před vstupem do této továrny.”

Po druhé světové válce znárodněný komplex, tehdy už pod názvem Lodena, byl v roce 1977 odstřelen a zmizel z povrchu zemského. Místo něj stojí autobusové nádraží. Demoličním snahám odolala jen tato vila.

Radek Polách, Muzeum Novojičínska: ”Patrně kvůli tomu, že zde sídlily důležité organizace města, například Český červená kříž a další, zůstala tato stavba do dnešních dnů zachována.”
Václav Dobrozemský (ODS), 1. místostarosta Nového Jičína: “Je to historický objekt. nachází se v ochranném pásmu městské památkové rezervace, čili postupujeme i v součinnosti s orgánem státní památkové péče.”

Revitalizace domu by měla být dokončena novou fasádou v roce 2022.


Nejčtenější zprávy

PR články

Více PR článků