Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Tabačka by tu vyráběla 150 let, město si její otevření vyžádalo u vídeňské vlády

Letos je tomu 150 let, kdy v Novém Jičíně zahájila výrobu tabáková továrna. Vydržela až do roku 1997. Před zhruba 10 lety byla posledním velkým objektem, který ve městě podlehl demolici.

O zřízení tabákové továrny, která byla součástí státního monopolu, žádalo město ve druhé polovině 19. století vídeňskou vládu opakovaně. Reagovalo tak na velkou nezaměstnanost. Souhlas získalo v roce 1870 a 21. listopadu začala výroba v místě dnešní Mendelovy školy u Tyršovy ulice, kde stála opuštěná soukenická dílna.

Jan Číp, Muzeum Novojičínska: “Do konce roku se vyrobilo 72 tisíc kusů doutníků. Šlo o doutníkovou výrobu, protože cigarety se začaly vyrábět až po roce 1882.”

Nicméně podmínkou státu tehdy bylo, že tabáková produkce tu musí zaměstnávat minimálně 1 300 lidí. Město proto na pozemcích na severní straně vedle Císařské silnice postavilo v letech 1871 až 1874 novou továrnu.

Jan Číp, Muzeum Novojičínska: “Ta továrna rostla, takže už v roce 1886 měla 1 700 zaměstnanců. Když si uvědomíme, že Nový Jičín měl v té době asi deset tisíc obyvatel, tak dojdeme k tomu, že tu pracovala i spousta lidí z okolí.”

Výrobu zbrzdila až 1. světová válka. Část zaměstnanců, mužů, musela na frontu, a nebyl dostatek kvalitního tabáku.

Jan Číp, Muzeum Novojičínska: “Ve válečných dobách si výrobky, ty lepší, oblíbil i Petr Bezruč. Dodával mu je novojičínský advokát a spisovatel Otakar Bystřina, vlastním jménem Ferdinand Dostál. Ve své korespondenci mluvili vždycky o tzv. kraťochech, to znamená krátké doutníky.”

První republika byla ve znamení dalšího rozvoje, který ukončila okupace. I během 2. světové války továrna vyráběla, většinou méně jakostní doutníky s papírovým obalem. Na konci sloužila jako skladiště pro vybombardované domácnosti. Během osvobozovacích bojů byl komplex poškozen. Výrobu s novými stroji se podařilo obnovit zhruba po roce.

Jan Číp, Muzeum Novojičínska: “První cigarety byly Partyzánky. Kolovala taková hádanka, jaký je rozdíl mezi parmazánem a Partyzánkou. Odpověď byla taková, že partyzáni se za války ukrývali v křoví a dnes se křoví skrývá v Partyzánkách.”

V 60tých letech nastal rozmach výroby a vznikaly nové značky kuřiva. Po změně poměrů byla státní továrna prodána společnosti Philip Morris, která ji zmodernizovala. Produkovala 10 miliard cigaret ročně. Nicméně v roce 1997 odsunula výrobu z Nového Jičína a to byl konec tabákové továrny. Objekt koupil developer, továrna byla v roce 2011 zbourána a místo ní vystavěno obchodní centrum. 

Radek Polách, Muzeum Novojičínska: “Naše Muzeum Novojičínska v průběhu demolice továrny provádělo fotografický průzkum a z části také takový polooficiální archeologický průzkum, ze kterého kolega Jan Číp pro potřebu našich sbírek získal několik cihel. Jednou z nich je tato od Heinricha Czeikeho, které můžeme nalézt také v Hückelových vilách.”

Nutno ještě připomenout, že o záchranu objektu tabákové továrny před demolicí intenzivně usilovala skupina lidí, zejména Klub rodáků a přátel města, který se snažil o to, aby byla prohlášena kulturní památkou. Ministerstvo kultury návrh zamítlo.


Nejčtenější zprávy

PR články

Více PR článků


Česká distribuční a.s. - Odry
Odry
od 3 800 do 7 600 Kč/měsíc

Detail

Centrum pro zdravotně postižené Moravskoslezského kraje o.p.s. - Nový Jičín, Kopřivnice a okolí
Nový Jičín
od 21 000 do 27 000 Kč/měsíc

Detail

Česká distribuční a.s. - Frenštát pod Radhoštěm
Frenštát pod Radhoštěm
od 3 800 do 7 600 Kč/měsíc

Detail

Dnešní premiéry