Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Kino v Novém Jičíně a Berlíně je dílem jednoho architekta

Kino Květen slaví 90 let. Poprvé se v něm promítalo během vánočních svátků v roce 1930. Jeho podobu navrhl vídeňský architekt, který se také například podepsal pod stavbou biografu v Berlíně.

Když si chtěli lidé zajít v Novém Jičíně do biografu před rokem 1930, museli navštívit například soukromé kino v restauraci Nové Slunce, které vzniklo po roce 1900, případně tehdejší Německý spolkový dům. Do města občas také zavítaly různé pojízdné kinematografy, které promítaly na náměstí.

Radek Polách, Muzeum Novojičínska: “Novojičínské městské kino bylo oficiálně založeno v dubnu 1930 za souhlasu novojičínské městské rady. Ze tří konkurenčních architektonických návrhů byl vybrán architekt Leo Kammel z Vídně, který měl již zkušenosti s realizací podobných staveb, například realizoval kino v Krnově, ale také v Německu v Berlíně, jehož kino se podle kunsthistoriků právě srovnává s tím novojičínským.”

Návrh Leo Kammela zdárně realizovala místní stavební firma Heinricha Czeike a Bruna Vondry. Součástí projektu byl i výrazný balkón a kino tak pojalo až 720 sedících diváků.

Kino bylo slavnostně otevřeno 25. prosince 1930 premiérou filmu natočeného podle povídky Lva Nikolajeviče Tolstého Bílý ďábel o historii kavkazského odporu proti ruské nadvládě.

Radek Polách, Muzeum Novojičínska: “Byla to unikátní stavba a myslím si, že dodnes ta funkcionalistická stavba, žáka slavného architekta Jana Kotěry, kterým Leo Kammel byl, je jednou z významných staveb meziválečného období, minimálně v Moravskoslezském kraji.”

Perličkou související s kinem je spojitost jeho architekta Leo Kammela se slavným novojičínským rodákem - malířem Eduardem Veithem. Oba spolupracovali na interiéru vídeňského Volkstheateru.

Radek Polách, Muzeum Novojičínska: “Kde náš novojičínský rodák se stal autorem výzdoby tohoto prestižního vídeňského divadla, a Leo Kammel na sklonku 30. let vybudoval slavnostní lóži pro tehdejšího vůdce Třetí říše Adolfa Hitlera.”

Budova kina je ve své podstatě dodnes zachována ve své původní podobě. Zásadní rekonstrukce proběhla v polovině 70. let, ovšem byla i k originálnímu interiéru velmi šetrná.

Nahlásit chybu

K tématu


Nejčtenější zprávy