Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Novojičínské centrum by mohlo přijít o “vadu” na kráse, dům pod kostelem je opět na prodej

V městské památkové rezervaci Nového Jičína je zhruba 170 domů. Necelá třetina z nich je majetkem města. Další mají své soukromé vlastníky. Patří mezi ně i bývalá prodejna masa pod kostelem - desítky let chátrající barokní stavba.

Pýchou Nového Jičína je jeho historické centrum vyhlášené v roce 1967 městskou památkovou rezervací. Tedy až na dům pod kostelem, který je už asi 30 let prázdný a těžce chátrá. Nutno podotknout, že není majetkem města.

Václav Dobrozemský (ODS), 1. místostarosta Nového Jičína: “Zhruba ze 170 budov, které se nacházejí na území městské památkové rezervace, je pouze zhruba jedna třetina, tedy asi 50 budov, ve vlastnictví města.”
Stanislav Kopecký (ANO), starosta Nového Jičína: “Bohužel, co se týče naší městské samosprávy, tak my nemáme žádnou šanci vymáhat opravu tohoto domu, od toho je výkon státní správy.”

Dům pod kostelem, kde byla na konci 20. století prodejna masa, vystřídal několik vlastníků, ten poslední je jeho majitelem asi rok a budovu prodává.

Martin Ščerba, realitní makléř: “Původní vlastník se vyjádřil k tomu, že by ten dům chtěl zvednout, zvednout hřeben stavby, aby tam vznikly další bytové jednotky. To, jak se ale ukázalo, nebude možné, bude potřeba respektovat vyjádření památkářů.”
Radek Polách, Muzeum Novojičínska: “Dům číslo orientační 17 byl zbudován někdy ve druhé polovině 17. století, takže je to čistě barokní stavba,”

Přes svůj stav je cenný, třeba i tím, že v jeho zdi je zapracována náhrobní deska zavražděných dcer městského písaře, o život přišly kolem roku 1590. Kámen je jeden z posledních dokladů hřbitova, který byl u kostela.

Nahlásit chybu
Jiří Červinka - pracoviště MSK
Bravantice
od 29 400 do 33 600 Kč/měsíc

Detail

NOBUS PRINT s.r.o. - pracoviště Kopřivnice
Kopřivnice
od 10 000 Kč/měsíc

Detail

ASF jobs s.r.o. - pracoviště
Nový Jičín
od 11 760 do 15 288 Kč/měsíc

Detail