Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Kontrolní výbor zastupitelstva je už podruhé bez předsedy

Ke konci března rezignoval na svou funkci předseda kontrolního výboru zastupitelstva. Uvedenou pozici zastávala nejsilnější opoziční strana, tedy sociální demokracie. V současném volebním období dochází už ke druhé výměně na tomto postu.

Pavel Andrýsek oznámil odchod z funkce předsedy kontrolního výboru zastupitelstva na schůzi, která se konala 15. března.

Pavel Andrýsek (BEZPP za ČSSD), zastupitel Nového Jičína, bývalý předseda KV: “Já jsem po dvou letech činnosti ve funkci předsedy zjistil, že nejsem v té funkci úspěšný, protože většina závěrů činnosti komise se nepromítla do zastupitelstva, do reakcí vedení města. Z toho důvodu jsme to pojal jako osobní víceméně selhání a vyvodil jsem z toho osobní důsledky. Za dva roky jsme provedli asi deset kontrol, ze všech vznikly nějaké podněty, většina z nich se nepromítla do další činnosti městského úřadu.”

Podle něj město nereagovalo například na podnět vyčíslit rozsah škod vzniklých v souvislosti se zmařením projektu výstavby Útulku pro psy v Bludovicích a vymáhat je po viníkovi. Nebo na návrh vytvoření směrnice řízení investičních akcí města.

Pavel Andrýsek (BEZPP za ČSSD), zastupitel Nového Jičína, bývalý předseda KV: “Aby ty projekty byly nějakým způsobem definovány nějakou legislativou, nějakou metodikou, aby nedocházelo k neekonomickým krokům, ať už zaviněným nebo nezaviněným. Aby ty projekty a jejich realizace měly nějaký řád a neděly se takové věci, že se projekt odloží na tři roky, pak se přehodnocuje, není aktuální projektová dokumentace, a pořád vznikají další náklady spojené s tím, aby se projekt dokončil.”
Stanislav Kopecký (ANO), starosta Nového Jičína: “Jako hlavní argument uvedl absenci směrnice řízení investičních akcí města. Z mého pohledu je to dost nešťastné, možná, že jsme se nějakým způsobem minuli v termínu této směrnice. Ale tato směrnice, když řeknu lidově, není svéspásná. My jako město neustále investujeme, stavíme a provozujeme. Co se týče samotné směrnice a kontrolního výboru, tak opravdu kontrolní výbory fungovaly i bez této směrnice a kontrolovaly zákonnost a chod celého města.”
Jaroslav Dvořák (ČSSD), zastupitel Nového Jičína: “My jsme samozřejmě měli ty signály, jako ČSSD, že kontrolní výbor nemůže plnit tu funkci, pro kterou je zřízen, to znamená kontrolovat jak zastupitelstvo, tak potažmo radu a vedení města. A my se teď bavíme, jestli má pro nás vůbec smysl, obsadit místo předsedy kontrolního výboru.”

První výměna ve funkci předsedy kontrolního výboru v tomto volebním období nastala v roce 2019, kdy zastupitelstvo hlasy čtyřkoalice odvolalo Pavla Rozbroje ze sociální demokracie. Nebylo spokojeno s navrženým plánem kontrolní činnosti.

V návaznosti na druhou rezignaci předsedy se 29. března konalo mimořádné jednání kontrolního výboru, kterého se zúčastnilo také vedení města, a jednání se dotklo rovněž diskutované směrnice. Na základě výsledku schůze dal Pavel Andrýsek sociální demokracii podnět, aby se o pozici předsedy kontrolního výboru dále ucházela.

Václav Dobrozemský (ODS), 1. místostarosta Nového Jičína: “Bývá dobrým zvykem, že post předsedy kontrolního výboru mívá zástupce opoziční strany. Takto je to uvedeno i v tomto volebním období v koaliční smlouvě. Z hlediska zákona o obcích musí být předseda kontrolního výboru členem zastupitelstva, takže budeme čekat, koho největší opoziční strana ČSSD nominuje. V případě, že nebude nárokovat tento post, tak budeme tuto situaci operativně řešit.”

Nového předsedu kontrolního výboru by mělo schválit červnové zastupitelstvo.

Nahlásit chybu

K tématu


Nejčtenější zprávy