Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Dům sester využili před rekonstrukcí hasiči pro cvičení ve výškách

Bývalý dům sester začne město pravděpodobně v létě přestavovat na byty pro mladé lidi. Teď prázdný objekt posloužil pro taktické cvičení hasičů. Výcvik zaměřili na záchranu osob z výšky.

Čtyřpodlažní budovu bývalé ubytovny pro zdravotnický personál na ulici K Archivui vysokou 14 metrů využili ke svému taktickému cvičení hasiči. Bytový dům je majetkem města, které připravuje jeho rekonstrukci, a je tak pro provedení cvičení ideální.

Petr Adamus, ředitel ÚO HZS Nový Jičín: “Na objektu tohoto typu můžeme provádět výcviky záchrany osoby pomocí lanové techniky nebo si můžeme nasimulovat bytový požár.”

Hasiči si vyzkoušeli záchranu člověka jednak s pomocí výsuvného 30 metrů dlouhého žebříku, a také za situace, kdy se k budově vozidlo nemůže dostat, nebo je stavba o hodně vyšší.

Petr Adamus, ředitel ÚO HZS Nový Jičín: “Potom nastupuje lezecká skupina, která k tomu dotyčnému vystoupá nebo slaní, bezpečně ho zajistí a dopraví pomocí lanové techniky na zem.”
Petr Adamus, ředitel ÚO HZS Nový Jičín: “Na tomto objektu cvičí jednotka centrální hasičské stanice Nový Jičín. Tento objekt je pro nás přínosný v tom, že jeho dispozice neznáme, takže nám skýtá větší variabilitu v rámci výcviků.

Záchranáři budou v objektu trénovat několik dnů v měsíci květnu. Pak by je už měli vystřídat stavební dělníci, aby tu vybudovali 39 startovacích bytů pro mladé lidi.

Václav Dobrozemský (ODS), 1. místostarosta Nového Jičína: “V současné době probíhá realizace veřejné zakázky na výběr zhotovitele stavby. Pokud vše půjde podle plánu, tak na přelomu června a července by mohla být zahájena samotná stavba. Podle plánu se předpokládá trvání stavby 14 měsíců, takže na podzim příštího roku by mohlo být hotovo.”

Budova v ulici K Archivu byla postavena v roce 1984 a sloužila jako zmíněná ubytovna, několik let je již prázdná. .

Václav Dobrozemský (ODS), 1. místostarosta Nového Jičína: “V současné době je to nevyužívaný dům, který město získalo v roce 2016 od Moravskoslezského kraje darem. Hasičský záchranný sbor požádal město o možnost využití objektu ke cvičení, čemuž jsme rádi vyhověli.”

Přestavba domu je největší investicí města v letošním roce. Stát bude 65 milionů korun.

Podle projektu vzniknou uvnitř byty 2+KK o velikosti zhruba 50 metrů čtverečních, jejich nájemci budou být mladí lidé do 35 let.

Nahlásit chybu

K tématu


Nejčtenější zprávy