Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Výstava v Žerotínském zámku prozradí, v čem je Poodří unikátní

V čem spočívá jedinečnost Poodří a proč je tato krajina v České republice unikátní. To prozradí výstava v Muzeu Novojičínska. Věnovaná je právě 30. výročí vzniku Chráněné krajinné oblasti Poodří.

Zhruba 70 exponátů ptáků a savců, které lze v dnešní době zpozorovat v Poodří, prezentuje nová výstava v Muzeu Novojičínska. Je společným dílem muzea, Agentury ochrany přírody a krajiny a Správy Chráněné krajinné oblasti Poodří. Věnována je totiž právě 30. výročí vzniku této chráněné oblasti.

Markéta Machová, Muzeum Novojičínska: “Dnešní Muzeum Novojičínska bylo kdysi dávno Okresním vlastivědným muzeem, a právě před 46 lety pracovníci přírodovědného oddělení, vůbec tuto myšlenku nějak vyslovili a vlastně iniciovali vyhlášení Chráněné krajinné oblasti Poodří.”
Zbyněk Sovík, Agentura ochrany přírody a krajiny ČR: “Chtěli jsme opravdu lidem ukázat, že to Poodří je jedinečné, zajímavé, unikátní. Většina chráněných krajinných oblastí republice je v horských nebo skalních oblastech, v podstatě nížinné jsou pouze tři. A jediné Poodří se nachází celé v nivě řeky, a je charakteristické pestrou mozaikou různých částí krajiny jako jsou louky, lesy, rybníky, vodní toky a tůně.”

Nevýhodou Poodří je ovšem to, že celá krajina je plochá, rovinatá a návštěvník tak nemůže, jako v horách, vidět její členitý reliéf. Tento nadhled na výstavě umožňuje projekce záběrů z dronu.

Zbyněk Sovík, Agentura ochrany přírody a krajiny ČR: “ A díky tomu můžeme návštěvníkům ukázat mnoho zajímavých míst Poodří, které by asi jinak neměli šanci vidět, i když prochází třeba přímo okolo, tak si třeba neuvědomují, jaké mají úžasné krajinné obrazy před sebou.”

Autoři pojmenovali výstavu Krajina Oderské nivy. Obsahuje časovou osu vývoje chráněné krajinné oblasti, ukázku rostlin a především preparátů běžných i vzácnějších živočichů Poodří ze sbírek Muzea Novojičínska, Slezského zemského muzea v Opavě a Muzea Beskyd Frýdek-Místek.

Zbyněk Sovík, Agentura ochrany přírody a krajiny ČR: “Máme tady například orla mořského, který se v posledních letech úspěšně rozmnožuje a hnízdí v Chráněné krajinné oblasti Poodří nebo třeba jeřába popelavého.”
Markéta Machová, Muzeum Novojičínska: “Máme tady preparáty, které jsou z roku 2017, třeba bobr evropský, ale jsou tady i preparáty ptáků, které preparoval občan Nového Jičína, Josef Talský, a ty jsou z období přelomu 19. a 20. století.”

Kulisu výstavy a jakousi iluzi procházky krajinou Poodří dotváří hlasy lesních ptáků, slyšet je pěnkavy, sýkory nebo strakapoudy. Ve vedlejší místnosti jsou pak vítězné snímky z fotosoutěže na téma Poodří, která byla vyhlášena už na jaře.

Markéta Machová, Muzeum Novojičínska: “Soutěžilo se v kategorii dospělých a dětí do patnácti let. vyhlášeny byly tematické kategorie fauna o zvířatech, kategorie flora a kategorie krajina. Vítězná fotka zachycuje ledňáčka říčního na růži šípkové.”

Výstava Krajina oderské nivy bude v Muzeu Novojičínska k vidění do května příštího roku. Doplní ji doprovodné akce, zejména pro dětské kolektivy.

Nahlásit chybu

K tématu


Nejčtenější zprávy