Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Onkologickým pacientům v novojičínské nemocnici pomůže nejnovější lineární urychlovač

Nemocnice v Novém Jičíně už má nainstalovaný nový lineární urychlovač. Přístroj za 124 milionů korun slouží k léčbě pacientů komplexního onkologického centra. V rámci cyklů periodické výměny nahradil předchozí verzi, které již skončila životnost.

David Vrána, vedoucí Komplexního onkologického centra Nemocnice AGEL Nový Jičín: "Provozujeme 2 tyto přístroje a k jejich pravidelné výměně dochází každých 10 let s tím, že my střídáme vždy jedno zařízení tak, abychom měli to nejmodernější na trhu každých 5 let."

Lineární urychlovač slouží ke zničení nádorových buněk pomocí vysoce přesného vysokoenergetického záření. Tato léčba se v novojičínské nemocnici využívá u dospělých pacientů se širokým spektrem diagnóz a dle potřeby bývá doplňována nebo kombinována s dalšími léčebnými postupy jako jsou např. chemoterapie, či biologická léčba, imunoterapie.

David Koribský, místopředseda představenstva Nemocnice AGEL Nový Jičín: "Přístroj bude spolufinancován prostřednictvím nového investičního nástroje REACT-EU určeného pro péči o zvlášť ohrožené – onkologické pacienty a vlastních finančních prostředků nemocnice. Využívat jej mohou pacienti s Moravskoslezského, Olomouckého či Zlínského kraje, což je spádová oblast zdejšího onkologického centra. Za jeden den je obvykle na lineárním urychlovači ozářeno až 65 pacientů. Za rok se jedná o cca 1200 nových pacientů, kteří podstoupí tuto špičkovou léčbu."
Adam Knesl, mluvčí zařízení AGEL: "Nový lineární urychlovač slouží nejen ke klasické radioterapii, ale také k pokročilé stereotaktické radioterapii, která umožňuje aplikaci vysoké dávky záření do nádorového ložiska, ale současně šetří okolní zdravé tkáně. Běžná léčba na lineárním urychlovači se v Novém Jičíně využívá nejčastěji pro karcinomy prsou, prostaty, plic a konečníku s tím, že obvyklý počet ozařovacích dnů dle typu nádoru je většinou mezi 20-40 frakcemi (ozařovacími dny)."

Jednou z výhod výše uvedené techniky stereotaktické radioterapie také je, že umožňuje aplikovat během jedné, či jen několika málo návštěv pacienta, plnou dávku radioterapie do nádorového ložiska a tím je možné zásadně zkrátit délku radioterapie (na 1 týden či méně).

David Vrána, vedoucí Komplexního onkologického centra Nemocnice AGEL Nový Jičín: "Zároveň je tato metoda ultra přesná a maximálně šetrná vůči okolním zdravým tkáním. Pacienti se léčby u nás nemusí obávat. Jde vlastně o jakýsi vysokoenergetický rentgen a vlastní léčba je neinvazivní a nebolestivá. Navíc naše pracoviště zajišťuje na vlastní náklady dovoz a odvoz pacientů i ze vzdálenějších oblastí, a to bez ohledu na to, zda má pacient nárok na jejich proplacení či nikoliv."
Nahlásit chybu

K tématu


Nejčtenější zprávy