Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Na Václava Havla vzpomínali Novojičínští na jeho nádvoří

Celá republika, a také Novojičínští, si připomněli 10. výročí úmrtí Václava Havla. A kde jinde, než na nádvoří, které od letošního roku nese jméno tohoto prvního polistopadového prezidenta.

Malý happening na počest Václava Havla se v Novém Jičíně konal večer 18. prosince, a to na prostranství, které je od letošního roku oficiálně pojmenováno jako Nádvoří Václava Havla.

Ivan Janík, Novojičínská otevřená společnost: “My na něj nechceme vzpomínat se smutkem a nechcete nějakou velkou nostalgii. Chceme jen si tady připomenout jeho odkaz a to, aby myšlenky Václava Havla tady zůstaly stále.”

Havlovo nádvoří ozdobil také vánoční stromek, jehož příběh se pojí s obcemi z jižní Moravy, které v létě zasáhlo tornádo, a kam i někteří Novojičínští jezdili pomáhat.

Jaroslav Perútka (KDU-ČSL), zastupitel města: “Stromeček je z darů z Liberecka, kde jsme byli pro stromy, které tamní lidé věnovali jižní Moravě postižené tornádem, a jižní Morava nám jeden stromeček a část ozdob, které byly také darované, dala, abychom ho věnovali Václavu Havlovi.”

Na stromech v prostoru nádvoří se před pár dny objevili na počest Havla i papíroví ptáci. Šlo o celorepublikový projekt Ptačí sněm pro Václava Havla inspirovaný dílem známého výtvarníka Petra Síse. Svými výtvory se do něj zapojila místní Základní škola Komenského 66. Ptáci zavěšeni ve volném prostoru symbolizují myšlenku svobody.

Nahlásit chybu

K tématu


Nejčtenější zprávy