Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Novojičínští sedmáci se na workshopu učili, jak odhalit fake news

Jak rozpoznat dezinformace a uniknout mediálním nástrahám v online prostředí. Na toto téma byl zaměřen workshop určený novojičínským základním školám. Žáci do problematiky fake news pronikali formou hry.

Jak poznat zmanipulované informace, fotografie a titulky a uniknout tak dezinformacím. S touto osvětou vstoupila před sedmáky základní školy Komenského 66 v Novém Jičíně lektorka spolku Fakescape. Organizace vznikla před třemi lety, u zrodu stáli studenti katedry politologie Masarykovy univerzity v Brně. Jejich cílem je boj proti fake news formou hry.

Tina Mizerová, lektorka spolku Fakescape: “Čtyři úkoly, které jsou zaměřeny na různé části ověřování nebo učení, testování mediální gramotnosti. Když si děti něco takového vyzkouší alespoň v těch úkolech, tak se to mnohem lépe naučí, než kdybychom jim něco vysvětlovali jen v rámci prezentace.”

Aktivit, které s dětmi v rámci workshopu testují, je více. Nejprve je to porozumění textu.

Tina Mizerová, lektorka spolku Fakescape: “Protože dnešní děti čtou jen kratší texty, tak jsme jim tam dali delší text, dále jsou to titulky, které mají nalákat pozornost. Dále jsou to zábavnější úkoly, to je manipulace s fotografiemi a vyhledávání na internetu, protože dnes je to opravdu důležitá schopnost umět si něco najít a zjistit, jestli je to pravda nebo lež.”
Šimon Horut, žák ZŠ Komenského 66: “Když máme nějaké prezentace, vždycky hledám jen z jednoho zdroje. Asi je to chyba.”
Andrea Černochová, žákyně ZŠ Komenského 66: “Měli bychom poznat, jak je ta fotka upravená, jestli je to fotoshop nebo jestli je to nějak speciálně oříznuté, ať to na tom instagramu vypadá líp.”

Tento workshop se na počátku února konal ve všech čtyřech novojičínských základních školách. Zprostředkovalo jej město. Odnést si z něj měli sedmáci především jeden základní postřeh: Číst pozorně a myslet u toho.

Nahlásit chybu

K tématu


Nejčtenější zprávy