Pacientkou komplexního onkologického centra novojičínské nemocnice je i Helena Jurečková. Přestože prevenci rakoviny prsu nezanedbávala, tato diagnóza se jí nevyhnula.
Helena Jurečková, pacientka Nemocnice AGEL Nový Jičín: “Zjistila jsem to úplně náhodou, nahmatala jsem si bulku. Moje maminka, která si tím prošla před sedmi lety, tak mě se sestrou svým způsobem přemluvily, ať jdu k doktorovi. Biopsie všechno potvrdila a po operaci mi paní doktorka řekla, že tam byly dva druhy rakovinného nádoru. Po operaci jsem začala chodit na ozářky.”
Za loňský rok ošetřili zdravotníci v rámci komplexního onkologického centra více jak 17 tisíc pacientů. Jednou ze zásadních metod v léčbě nádorových onemocnění je radioterapie, kterou právě podstupuje i paní Jurečková.
Lukáš Chlachula, náměstek léčebné péče, Nemocnice AGEL Nový Jičín: “Léčba nádorových onemocnění nezná čas prodlevy, takže nám se naštěstí podařilo u většiny pacientů tu léčbu zachovat. Díky tomu, že velká nádorová operativa byla velice omezena, a to kvůli velké obsazenosti lůžek intenzivní péče, protože tato operativa velice často vyžaduje následnou pooperační péče, tudíž jsme pacienty museli nějakým způsobem zabezpečit. U většiny onemocnění se naštěstí daří nabídnout jinou alternativu, která v tomto případě je radioterapie.”
V oblasti radioterapie investuje novojičínská nemocnice do špičkového vybavení, má jedny z nejmodernějších ozařovacích přístrojů v České republice, třeba tento nový lineární urychlovač.
Lukáš Chlachula, náměstek léčebné péče, Nemocnice AGEL Nový Jičín: “Ta investice byla obrovská, řádově se jednalo o více než 100 milionů korun. Díky tomu může nemocnice nabídnout péči daleko většímu množství pacientů, kteří by jinak na svou péči museli čekat.”
Helena Jurečková, pacientka Nemocnice AGEL Nový Jičín: “Ta péče je opravdu neskutečná. Příjmení milí lidé, nečekám dlouho. Přístup sestřiček i dalšího personálu je opravdu skvělý.”
Lukáš Chlachula, náměstek léčebné péče, Nemocnice AGEL Nový Jičín: “Zásadní je prevence. Naše republika má nastaveny vcelku dobře screeningové programy, nejen ty zažité v oblasti tlustého střeva nebo prsu, nově je teď vytvořen screening pro pacienty s potenciálním nádorem plic. Jsou to kuřáci, kteří mají, v uvozovkách, určitou část svého života odkouřeno a jsou rizikoví. Protože já jsem svým zaměřením onkolog, takže moje zpráva směrem k veřejnosti je, opravdu nečekat. Mám-li podezření, nečekat, nebát se. Podstupovat screeningové programy.”
Všeobecné povědomí o nádorových onemocnění a podstatu prevence zdůrazňuje i Světový den boje proti rakovině, který připadá na 4. února.