Prázdný dům na ulici Beskydské v Žilině se stal domovem pro první ukrajinskou rodinu. Azyl zde našla Oksana a její tři děti. Ještě loni na podzim pracoval její manžel spolu s dalšími ukrajinskými odborníky jako fyzioterapeut v rehabilitačním centru ARCADA. Odtud také vzešla prvotní nabídka pomoci.
Miloš Svoboda, rehabilitační centrum ARCADA v Ostravě: “ Chceme pomoci těmto lidem, aby byli v klidu a nemuseli zažívat hrůzy války. To znamená, zajistit jim ubytování a pokud to bude možné, tak jim najít i práci a další smysl života.”
Obrátil se na kamaráda Jaroslava Perútku, předsedu osadního výboru z novojičínské Žiliny, ten oslovil zdejší radnici a věci se začaly hýbat.
Jaroslav Perútka (KDU-ČSL), předseda Osadního výboru Žilina: “Takže jsem zaběhl na radnici, oslovil vedení města, a vytipovali jsme objekt, který byl sice určený k prodeji, ale bude z prodeje stažen a pro ty lidi jsme to tam připravili.”
Stanislav Kopecký (ANO), starosta Nového Jičína: “Dokázali jsme během několika málo hodin zorganizovat partu dobrovolníků, kteří uklidili dům na Beskydské ulici. Do tohoto domu by se mohly ihned nastěhovat tři ukrajinské rodiny.”
Miloš Svoboda, rehabilitační centrum ARCADA v Ostravě: “Momentálně se nám sem podařilo dostat za dramatických okolností rodinu od terapeuta Jevhena, jeho manželku a tři děti. A očekáváme další rodinu od terapeutky Valentiny, která projela celou Ukrajinou. U Lvova se při náletu musela schovat do krytu. Takže to bude zase maminka se třemi dětmi.”
Tato a další rodina dorazily do Nového Jičína v průběhu týdne. V případě akutní pomoci by město uprchlíky z Ukrajiny dočasně ubytovalo v Hotelu Praha nebo v ubytovně na bazéně. Potravinová pomoc přichází směrem z Charity. Pomáhají i další lidé.
Jaroslav Perútka (KDU-ČSL), předseda Osadního výboru Žilina: “Momentálně jsou nejvíce potřeba hygienické potřeby a také nějaké sladkosti, protože velká část jsou to děti. Určitě by pomohly telefonní karty nebo kdyby někdo dočasně poskytl data zdarma, aby měli spojení s rodinami.”
Dále radnice na jednáních pracovní skupiny v těchto dnech rozhoduje o dalších formách pomoci. Informace budou zveřejněny na webu města pod odkazem “Pomoc občanům Ukrajiny”.
Situace na Ukrajině a osudy lidí, na které zaútočila ruská armáda, vyburcovaly i další Novojičíňáky, kteří v pondělí večer vyrazili demonstrovat na Masarykovo náměstí. Mezi řečníky z řad zástupců města, politických stran a dalších organizací vystoupila také Ukrajinka Jana Polyaskovska, která v Novém Jičíně žije dvacet let.
Jana Polyaskovska: “Moje rodina pochází z Chersonu, z oblasti, kde jsou největší boje. Už se s nimi nemohu třetí den spojit. Teď tu máme rodinu od manžela, cestovali sem dva dny, další rodina cestovala tři dny a na hranicích stáli 15 hodin, s malými dětmi, s miminky. Cítíme se strašně, pět dní pořádně nespíme, jsme nervózní, co bude s Ukrajinou. Ale strašně jsem vděčni České republice a celé Evropě, že nám pomáhají a že nás podpořili. Díky Bohu, že je Evropa na naší straně a všichni nás podporují, pomáhají ženám a dětem.”
V Novém Jičíně žije a pracuje odhadem více než 200 ukrajinských občanů, několik desítek jich také na Masarykovo náměstí dorazilo a provolávalo slávu Ukrajině.