Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Konference v Novém Jičíně řešila cestovní ruch, aby vzkvétal a neobtěžoval

Nový Jičín hostil konferenci Místní akční skupiny Lašsko. Zástupci obcí a měst si na dvoudenní akci vyměnili zkušenosti zejména z oblasti rozvoje venkovského cestovního ruchu.

Místní akční skupina Lašsko, jejímž členem je také Nový Jičín, zahrnuje obce a města z území Frenštátska a zhruba poloviny Novojičínska a Kopřivnicka. Právě Nový Jičín teď hostil dvoudenní konferenci pořádanou touto akční skupinou na téma „Venkovský cestovní ruch – šance místních komunit”. Účastníky pozval i do turistické lokality, kterou se podařilo citlivě rekonstruovat právě i díky dotaci z Místní akční skupiny Lašsko.

Ondřej Syrovátka (ZELENÍ), 2. místostarosta Nového Jičína: “Nový Jičín s reprezentuje tím, kde nyní jsme, především Kamenným divadlem, jehož rekonstrukce proběhla právě díky členství města v Místní akční skupině Laško, protože díky tomu jsme získali dotaci z programu Rozvoje venkova na jeho záchovnou rekonstrukci. V této oblasti zároveň ukazujeme Zvěrokruh.”

Odpolední program byl věnován pobytu v terénu, dopoledne účastníci konference, mimo jiné i zástupci z dalších akčních skupin z Moravskoslezského, Olomouckého a Zlínského kraje, přednášeli o svých zkušenostech, co učinili proto, aby cestovní ruch v jejich obcích a městech vzkvétal a aby byl udržitelný.

Ondřej Syrovátka (ZELENÍ), 2. místostarosta Nového Jičína: “Byla například prezentována analýza, jak to vypadá s cestovním ruchem ve Štramberku nebo v Rožnově, byla tady představena Hranická propast a některá další místa. Prezentace byly vždy provázeny nějakou inspirací nebo doporučení, které by mohli využít ostatní.”

Prezentace se zabývaly ekonomikou také tím, co od cestovního ruchu očekávají v obcích jednak návštěvníci a zejména také místní hráči v oblasti turismu, včetně obyvatel.

Dalibor Kvita, předseda MAS Lašsko: “A když vlastně s tématem cestovního ruchu máme nějakým způsobem relevantně pracovat, tak potřebujeme mít co nejlepší analytická data, nejen povrchně sebrané ze statistického úřadu.”
Ondřej Syrovátka (ZELENÍ), 2. místostarosta Nového Jičína: “Mně se právě velmi líbila ta analýza, kterou představil Štramberk, kde analyzovali odkud pochází turisté, za jakým účelem tam jezdí, v jakém jsou složení, jestli s dětmi nebo bez dětí, a také bylo zajímavé, že se doptávali i místních obyvatel, jestli jim turismus vadí nebo nevadí a na základě toho vydávali městu nějaké doporučení. To je možná věc, kterou bychom mohli udělat, abychom věděli, jak ten cestovní ruch v našem městě jednak zintenzivnit, ale zároveň aby byl udržitelný, aby už to nebylo obtěžující třeba pro místní.”

Zástupkyni z Trojanovic zase zaujala chytrá řešení v krajině.

Ivana Vrtalová (NAŠE BESKYDY - SNK), místostarostka Trojanovic: “Ze semináře se mi moc líbilo, že tam, kde potřebují, aby se vyšlapala cestička a aby nezarůstala, tak tam realizují kešky. Takže tam lidi přirozeně navedou a oni udělají tu práci, které je k tomu nenásilně vede. A pak se mi také líbí skloubení relaxační zóny s využitím a hlavně s poučení.”

Ocenila tak například řešení Zvěrokruhu v lokalitě mezi Skalami a Lesoparkem, kde si také účastníci konference prohlédli i městské úly.

Nahlásit chybu

K tématu


Nejčtenější zprávy