Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Snídani v Žilině tentokrát servírovali v chráněném bydlení Archa

Sousedské snídaně se v místní části Nového Jičína Žilině konají už několik let. Teď poprvé se ale přesunuly na neobvyklé místo. Žilinští posnídali s mentálně postiženými lidmi u nich doma - v jejich Arše.

Chráněné bydlení Archa pro dospělé lidi s lehkým až středním mentálním postižením funguje v Žilině více než 10 let. Na jeho zahradě se teď uskutečnila jedna ze sousedských snídaní, které obvykle pořádá místní osadní výbor.

Radka Čapková, chráněné bydlení ARCHA: “S klient chráněného bydlení Archa Nový Jičín se už několik let zapojujeme do života místní komunity, zúčastňujeme se sousedských snídaní, které pořádá osadní výbor. Je to proto, aby si běžná populace zvykala na to, že lidé s postižením už nejsou uzavřeni v ústavech, zapojují se do běžného života. Lidé si také mohou prohlédnout budovu, ve které dříve bývala školou, a podívat se, jak lidé v Arše žijí."

Do chráněného bydlení pozvali na snídani sousedy ze Žiliny, a také lidi, se kterými tato služba spolupracuje, dobrovolníky a bývalé klienty, kteří se v Arše připravili na samostatnější život a bydlí ve svých bytech.

Sousedé přinesli, co doma připravili a napekli, klienti chráněného bydlení servírovali vlastní buchty a dobrot.

Radka Čapková, chráněné bydlení ARCHA: “A protože nikdo z nás tady není tak zdatný kuchař, jako je Jarek Perútka, takže my naše hosty pohostíme špekáčkama.”
Jaroslav Perútka (KDU-ČSL), předseda osadního výboru v Žilině: “Sousedské snídaně letos pořádá už čtvrtým rokem a jsem rád, když paní vedoucí Radka Čapková s klienty vymysleli, že bychom se mohli sejít u nich. Já jsme to samozřejmě podpořil, protože je to první snídaně, kde nemusím nic dělat a jenom se nechám hostit.”

Sousedské snídaně jsou jen jednou z aktivit, na kterých se lidé v Žilině mohou potkávat. Během léta tu, v areálu pod přístřeškem, plánují taneční zábavu a v srpnu den obce, na kterém se mimo jiné představí místní malí dobrovolní hasiči.

Nahlásit chybu

K tématu


Nejčtenější zprávy