Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Nálezy archeologů v Novém Jičíně vypovídají o životě ve středověku

Archeologové učinili významný objev v jednom z domů u novojičínského centra. Záchranný průzkum zde odhalil cenné nálezy ze středověku a také zajímavá zjištění ke stavebním počátkům města.

Dům na Křižíkově ulici v Novém Jičíně se nachází v městské památkové rezervaci, před rekonstrukcí zde musel proběhnout záchranný archeologický průzkum. Ten odhalil velké množství artefaktů, které vypovídají o životě lidí v tomto domě v 15. století.

Pavel Stabrava, kurátor sbírky archeologie Muzea Novojičínska: ”Vidíme tady spoustu keramických nádob. A další předmět, který souvisí s vybavením kuchyně, je to křehce dochovaný rošt.”

Další nálezy tvoří například visací zámek, hroty kopí, mince, korálky a kožené předměty. Průzkum také odhalil zajímavá zjištění ke stavebním počátkům města, třeba dispozice středověkého domu.

František Kolář, Národní památkový ústav Ostrava: “Vidíme zde i původní vstup do tohoto středověkého komorového dílu, i kde se pravděpodobně nastupovalo na původní dřevěné schodiště.”
Pavel Stabrava, kurátor sbírky archeologie Muzea Novojičínska: “Troufám si tvrdit, že nález je to rozhodně přelomový a klíčový, protože jde především o tu komplexnost, o to propojení s konkrétní historickou situací. Je to vlastně zdokumentovaná minulost jednoho konkrétního domu poblíž hradeb v Novém Jičíně.”

Archeologové nyní vědí, že původně dřevěný dům s kamennou komorou zanikl jednorázově při požáru v první polovině 15. století.

Nahlásit chybu

K tématu


Nejčtenější zprávy