Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Významný středověký objev archeologů v Novém Jičíně

Nový Jičín |

Archeologové učinili významný objev v jednom z domů u novojičínského centra. Záchranný průzkum zde odhalil cenné nálezy ze středověku a také zajímavá zjištění ke stavebním počátkům města.

Dům na Křižíkově ulici se jeho majitelé rozhodli rekonstruovat. Protože se nachází v městské památkové rezervaci, museli nechat provést záchranný archeologický průzkum.

Pracovali na něm odborníci Muzea Novojičínska a Národního památkového ústavu Ostrava. Nalezli zde velké množství artefaktů, které vypovídají o životě lidí v tomto domě v první polovině 15. století. Pod podlahou se skrýval zděný základ dřevěného srubového domu, který podle nálezů zanikl požárem, jehož součástí byla pec. Podařilo se najít její základy a kolem středověké vybavení kuchyňského koutu.

Pavel Stabrava, kurátor sbírky archeologie Muzea Novojičínska: ”Vidíme tady spoustu keramických nádob, které do dnešních dnů stály na varné podestě, což je mohutná tlustá kamenná deska stojící před ústím pece. Bylo tam objeveno pět celých nádob, včetně glazovaného rendlíku, pět pokliček. ”

Nalezeny byly v domě i železné předměty, například visací zámek, hroty kopí nebo vlásečnicové drátky, které by mohly pocházet z drátěné košile.

Pavel Stabrava, kurátor sbírky archeologie Muzea Novojičínska: “Dále kousek od pece ležely na zemi vidle, které se asi podaří zrekonstruovat. Absolutně zajímavým, spíš kuriozitou, jsou drobné korálky, kterých tam bylo v požárovém zásypu nalezeno kolem tří set určitě. Součástí nálezů těch podlahových vrstev jsou i mince. A další předmět, který souvisí s vybavením kuchyně, je to křehce dochovaný rošt.”

Než tyto předměty bude moci muzeum vystavit, uběhne mnoho měsíců restaurátorských a záchovných prací. Kromě těchto věcí ale průzkum také odhalil zajímavá zjištění ke stavebním počátkům města, třeba dispozice původně středověkého domu.

František Kolář, Národní památkový ústav Ostrava: “Ta stavba se nezkoumá pouze archeologickými metodami, to znamená to, co je ukryto pod podlahami, ale i metodami stavebně historickými. To znamená, že v případě odstranění omítek můžeme sledovat zazděné původní vstupní otvory okenní, kapsy po trámech, které zase indikují stropy. Vidíme zde i původní vstup do tohoto středověkého komorového dílu, i kde se pravděpodobně nastupovalo na původní dřevěné schodiště. To ústilo do prvního patra. Strop místnosti byl dřevěný, jsou zde cihlové zazdívky, které dokládají kapsy po trámech toho stropu. Obvodové zdi prvního patra postrádají stopy po zazděných oknech, proto si myslíme, že ta horní místnost sloužila jako skladovací prostor. Lze spekulovat, zda nesloužila jako sýpka k uskladnění.”

Archeologové po svých bádáních mohou konstatovat, že původně dřevěný dům s patrovou zděnou komorou, zanikl jednorázově požárem v průběhu 15. století.

František Kolář, Národní památkový ústav Ostrava: “Kdy došlo k zakonzervování té nálezové situace, dalo by se říci, že se jedná o jakousi pompejskou nálezovou situaci, kdy ty předměty z větší části zůstaly ponechány na svém místě, byly přikryty tou popožárovou planýrkou, tak lze spekulovat, zda tuto událost nemůžeme spojit s dobýváním města Nového Jičína husity v roce 1427, kdy podle několika dochovaných písemných pramenů mělo dojít k dobytí města, které mělo vyvrcholit údajně vyvražděním části nebo veškeré městské populace.”
Pavel Stabrava, kurátor sbírky archeologie Muzea Novojičínska: “Troufám si tvrdit, že nález je to rozhodně přelomový a klíčový, protože jde především o tu komplexnost, o to propojení s konkrétní historickou situací. Je to vlastně zdokumentovaná minulost jednoho konkrétního domu poblíž hradeb v Novém Jičíně.”

Podle archeologů se podobné nálezy ukrývají pod mnohými domy v historickém jádru města. Je otázkou, zda se k nim při stavebních změnách dostanou budoucí generace.

Nahlásit chybu


K tématu

Soutěž na podobu nové sportovní haly má vítěze, čeká na podpis

28. dubna 2023 8:40 | Nový Jičín | Petra Dorazilová

Nový Jičín realizuje historicky první otevřenou architektonickou soutěž. Jejím předmětem je návrh podoby víceúčelové sportovní haly. Své nákresy odevzdalo 23 architektů.

Fotbalové naděje z novojičínských klubů vyrazily na turnaj přípravek

27. dubna 2023 15:25 | Nový Jičín | Petra Dorazilová

Fotbalisté z Nového Jičína a z místních částí Straník a Žilina se zúčastnili turnaje přípravek, který se konal ve Studénce. I čtyřletí fotbalisté si mohli na trávníku vyzkoušet, jaké to je hrát proti skutečnému soupeři.

Vyražte v květnu do práce na kole, inlinech nebo pěšky

27. dubna 2023 15:00 | Nový Jičín | Petra Dorazilová

Nový Jičín se opět připojuje k celorepublikové kampani Do práce na kole. Chce tak přispět k lepšímu životnímu prostředí, tedy ulevit městu od automobilové dopravy, a podpořit zdravý životní styl občanů.


ADRA a dobrovolnictví na zkoušku s hendikepovanými klienty Santé

V rámci celorepublikových dnů dobrovolnictví uspořádala ADRA společně s organizací Santé projekt dobrovolnictví na zkoušku. Lidé o trávení volného času s hendikepovanými projevili zájem.

Mateřská škola v Horní Suché oslavila 100 let

Mateřská škola na Základní škole s polským vyučovacím jazykem v Horní Suché oslavila v Dělnickém domě krásných 100 let. Program byl bohatý a hlavně barevný.

Dlouholetý trenér juda Zdeněk Frenštátský získal Cenu města Havířova

V Kulturním domě Leoše Janáčka radnice ocenila osobnosti ve vybraných oblastech společenského života. Cenu města Havířova za rok 2023 si odnesl dlouholetý trenér Zdeněk Frenštátský.

Důležité zastávky MHD ve Frýdku-Místku dostávají nové digitální informační panely

Frýdek-Místek společně s dopravcem zvyšuje kvalitu MHD. Aktuálně se na důležitých zastávkách a terminálech instalují digitální LED panely. Ty ukazují informace o příjezdech autobusů v reálném čase a také mohou zobrazovat zprávy o mimořádných událostech.

Waldorfská škola v Ostravě-Porubě funguje už 10 let. Začínala pod hlavičkou Základní školy Ĺ. Štúra

Waldorfská škola v Ostravě-Porubě oslavila 10 let od svého založení. K tomuto výročí uspořádala Jarní slavnost, na které v kulturním domě Poklad vystoupily žáci mateřské školy, základní školy a studenti lycea.

O mrakodrap v centru Ostravy má zájem nový investor, zachován by měl být návrh Evy Jiřičné

Včera 8:36 | Ostrava-Centrum | Libor Běčák

Město Ostrava opětovně usiluje o záchranu jedné z dominant centra města – výškové budovy na ulici Ostrčilova. Pozemek, budovu a další záležitosti včetně závazných návrhů na rekonstrukci znovu nabídnul k prodeji. Stalo se tak poté, co předchozí zájemce o koupi nemovitostí nesignoval příslušné smlouvy a zadávací řízení na veřejnou zakázku bylo zrušeno.

I končící těžba uhlí vyžaduje průběžnou modernizaci důlního zařízení

Včera 8:12 | Celý MS kraj | Libor Běčák

Byť se dobývání černého uhlí v podzemí Karvinska blíží ke svému konci, společnost OKD musí průběžně modernizovat zařízení, které do ukončení těžby bude potřebovat.

Okolí kostela sv. Ducha ozdobí jezírko. Na projektu se podíleli i občané

Další krásný veřejný prostor v Ostravě Jihu vznikne v okolí kostela sv. Ducha v Zábřehu. Dnes jde v podstatě o parkoviště, které se přemění v příjemnou lokalitu s jezírkem a spoustou míst k trávení volného času. Na projektu se podíleli i občané.

Studenti VŠB představili návrhy zvelebení veřejných prostranství v Rychvaldě

Spolupráce Vysoké školy báňské s městem Rychvald přinesla první hmatatelné výsledky. Studenti před zástupci města a veřejnosti představili své návrhy, jak upravit některá veřejná prostranství.

Rada Moravskoslezského kraje vyjela na jednání do Frýdku-Místku

Rada Moravskoslezského kraje vyjela na jednání do Frýdku-Místku. S vedením města probírala například představy plánech rekonstrukce průtahu, investiční plány kraje ve městě a další budoucí spolupráci.

Poslední novojičínská lokalita pro stavbu domků hledá jména ulic

Pod Skalkou v Novém Jičíně pokračuje příprava infrastruktury pro 23 stavebních parcel. Současně tu vznikají dvě nové ulice, pro které radnice hledá jména. Podle územního plánu je to poslední lokalita ve městě, kde je možné rodinné domy stavět.

Město žádá dotace na investice do sportovišť, na rekonstrukci šaten a stavbu haly

Studénka podává dvě žádosti o dotaci na Národní sportovní agenturu. Jedna se týká rekonstrukce šaten zimního stadionu, druhá stavby nové multifunkční haly.

Den Země smáčel déšť, Jarošův statek ve Studénce akci zopakuje

Ekologický svátek, Den Země, připomněli také na Jarošově statku ve Studénce. Původně plánovaný program ovšem nabouralo nepříznivé počasí, proto jej tu v plné pestrosti zopakují ještě v květnu.

Studénka zkouší u Národní sportovní agentury uspět se dvěma projekty

Studénka podává dvě žádosti o dotaci na Národní sportovní agenturu - rozhodlo o tom dubnové zastupitelstvo. Jedna se týká rekonstrukce šaten zimního stadionu, o tu se pokouší už počtvrté, druhá stavby nové multifunkční haly.

Novojičínská radnice se otevřela jako historická památka

Nový Jičín se připojil k výzvě Sdružení historických sídel Čech, Moravy a Slezska - v rámci akce Brány památek dokořán otevřel veřejnosti prostory radnice, které nejsou běžně přístupné. Akci využili k návštěvě úřední budovy i školní skupiny.

Den Země v muzeu provedl děti temným životem v podzemí

Typickou dubnovou akcí v Muzeu Novojičínska je Den Země. Ten zde ovšem letos pojali velmi netradičně a návštěvníkům zprostředkovali život pod zemí.

Významný středověký objev archeologů v Novém Jičíně
Vydáno 27. července 2022 9:10, Nový Jičín, Petra Dorazilová
Archeologové učinili významný objev v jednom z domů u novojičínského centra. Záchranný průzkum zde odhalil cenné nálezy ze středověku a také zajímavá zjištění ke stavebním počátkům města.

Dům na Křižíkově ulici se jeho majitelé rozhodli rekonstruovat. Protože se nachází v městské památkové rezervaci, museli nechat provést záchranný archeologický průzkum.

Pracovali na něm odborníci Muzea Novojičínska a Národního památkového ústavu Ostrava. Nalezli zde velké množství artefaktů, které vypovídají o životě lidí v tomto domě v první polovině 15. století. Pod podlahou se skrýval zděný základ dřevěného srubového domu, který podle nálezů zanikl požárem, jehož součástí byla pec. Podařilo se najít její základy a kolem středověké vybavení kuchyňského koutu.

Pavel Stabrava, kurátor sbírky archeologie Muzea Novojičínska: ”Vidíme tady spoustu keramických nádob, které do dnešních dnů stály na varné podestě, což je mohutná tlustá kamenná deska stojící před ústím pece. Bylo tam objeveno pět celých nádob, včetně glazovaného rendlíku, pět pokliček. ”

Nalezeny byly v domě i železné předměty, například visací zámek, hroty kopí nebo vlásečnicové drátky, které by mohly pocházet z drátěné košile.

Pavel Stabrava, kurátor sbírky archeologie Muzea Novojičínska: “Dále kousek od pece ležely na zemi vidle, které se asi podaří zrekonstruovat. Absolutně zajímavým, spíš kuriozitou, jsou drobné korálky, kterých tam bylo v požárovém zásypu nalezeno kolem tří set určitě. Součástí nálezů těch podlahových vrstev jsou i mince. A další předmět, který souvisí s vybavením kuchyně, je to křehce dochovaný rošt.”

Než tyto předměty bude moci muzeum vystavit, uběhne mnoho měsíců restaurátorských a záchovných prací. Kromě těchto věcí ale průzkum také odhalil zajímavá zjištění ke stavebním počátkům města, třeba dispozice původně středověkého domu.

František Kolář, Národní památkový ústav Ostrava: “Ta stavba se nezkoumá pouze archeologickými metodami, to znamená to, co je ukryto pod podlahami, ale i metodami stavebně historickými. To znamená, že v případě odstranění omítek můžeme sledovat zazděné původní vstupní otvory okenní, kapsy po trámech, které zase indikují stropy. Vidíme zde i původní vstup do tohoto středověkého komorového dílu, i kde se pravděpodobně nastupovalo na původní dřevěné schodiště. To ústilo do prvního patra. Strop místnosti byl dřevěný, jsou zde cihlové zazdívky, které dokládají kapsy po trámech toho stropu. Obvodové zdi prvního patra postrádají stopy po zazděných oknech, proto si myslíme, že ta horní místnost sloužila jako skladovací prostor. Lze spekulovat, zda nesloužila jako sýpka k uskladnění.”

Archeologové po svých bádáních mohou konstatovat, že původně dřevěný dům s patrovou zděnou komorou, zanikl jednorázově požárem v průběhu 15. století.

František Kolář, Národní památkový ústav Ostrava: “Kdy došlo k zakonzervování té nálezové situace, dalo by se říci, že se jedná o jakousi pompejskou nálezovou situaci, kdy ty předměty z větší části zůstaly ponechány na svém místě, byly přikryty tou popožárovou planýrkou, tak lze spekulovat, zda tuto událost nemůžeme spojit s dobýváním města Nového Jičína husity v roce 1427, kdy podle několika dochovaných písemných pramenů mělo dojít k dobytí města, které mělo vyvrcholit údajně vyvražděním části nebo veškeré městské populace.”
Pavel Stabrava, kurátor sbírky archeologie Muzea Novojičínska: “Troufám si tvrdit, že nález je to rozhodně přelomový a klíčový, protože jde především o tu komplexnost, o to propojení s konkrétní historickou situací. Je to vlastně zdokumentovaná minulost jednoho konkrétního domu poblíž hradeb v Novém Jičíně.”

Podle archeologů se podobné nálezy ukrývají pod mnohými domy v historickém jádru města. Je otázkou, zda se k nim při stavebních změnách dostanou budoucí generace.

Zdroj: https://polar.cz/zpravy/novojicinsko/novy-jicin/11000032580/vyznamny-stredoveky-objev-archeologu-v-novem-jicine