Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Vítěz voleb ANO chce dál vést radnici se současnými partnery

Nový Jičín |

Komunální volby v Novém Jičíně vyhrálo hnutí ANO, které zahájilo jednání o složení koalice. Oslovilo politické subjekty, se kterými řídilo radnici i poslední čtyři roky.

Boj o hlasy voličů svádělo v Novém Jičíně 9 politických subjektů, zvítězilo hnutí ANO v čele se současným starostou Stanislavem Kopeckým. Získalo téměř 24 procent hlasů, zhruba o čtyři procenta více, než v roce 2018, kdy skončilo těsně druhé za ČSSD. Sociální demokracie nyní obdržela necelých 20 procent a tedy 2. místo, třetího nejlepšího výsledku s více než 16 procenty dosáhla čtyřkoalice Strany zelených s Piráty, TOP 09 a STAN.

Stanislav Kopecký, lídr ANO 2011: “Je pravdou, že dopředu avizujeme, že nebudeme jednat se stranami, které tři a půl roku proti nám vedly nějakou negativní kampaň. Rádi bychom zachovali ten formát, který fungoval doposud, tedy se Stranou zelených, TOP 09, STAN, nově Piráti a samozřejmě ODS a KDU-ČSL.”
Jiří Klein, lídr Víc pro Nový Jičín s ČSSD: “Trošku jsme zklamáni z toho, že se asi pravděpodobně ve městě moc nezmění. Protože ty výsledky celkem dost kopírují ty výsledky z před čtyř let, akorát, že my jsme tenkrát těsně vyhráli. Předpokládáme, že se koalice bude skládat ze tří seskupení, které jsou na čele, ale samozřejmě můžeme být z toho vynecháni, tak jako minule.”
Ondřej Syrovátka, lídr ZELENÝCH s Piráty, TOP 09 a STAN: “Jsme rádi, že jsme obhájili pět mandátů, které jsme získali před čtyřmi lety. Někdo možná čekal, že budeme mít více, ale když jsem se díval na výsledky v jiných městech tak to považuji za úspěch. Momentálně probíhají nějaká jednání o budoucím složená vládní koalice s tím, že preferujeme strany, se kterými jsme v tuto chvíli na radnici, protože s nimi máme po těchto volbách většinu. Uvidíme, jak tato jednání dopadnou, pokud by nedopadla, tak pak se možná budou rozbíhat nějaká další jednání s dalšími stranami.”
Stanislav Kopecký, lídr ANO 2011: “Prozatím máme nějakou ústní dohodu, protože ta je pro nás závazná, protože my, když si podáváme ruce, tak to znamená více jak podepsaná smlouva. Další jednání nastanou zřejmě v pondělí, chápeme, že některé politické subjekty to mají složitější, protože mají své jednací výbory a jsou složeny z více politických subjektů.”

Z devíti politických subjektů, které ve městě kandidovaly, bude mít v zastupitelstvu své členy osm z nich. ANO 7 zástupců, Víc pro Nový Jičín s ČSSD 6, čtyřkoalice Zelených 5, po 3 ODS a SPD, KDU-ČSL a Je čas na změnu, tedy komunisté, obsadí dvě židle a jednu Projekty pro Nový Jičín.

Sto procent hlasů bylo v Novém Jičíně sečteno po půl jedenácté večer, současně se počítaly i výsledky 1. kola voleb do Senátu, které zde probíhalo.

Renáta Kelnarová, vedoucí odboru správních agend, MěÚ Nový Jičín: “V Novém Jičíně jsme nezaznamenali žádný problém při volbách, odvolilo celkem 41, 4 procent voličů. Oproti předcházejícím volbám odvolilo trochu více, tam v roce 2018 bylo 38, 93 procent voličů, takže došlo k mírnému nárůstu.”

Případná stížnost na průběh nebo výsledek voleb může být k soudu podána do 7. října.

Renáta Kelnarová, vedoucí odboru správních agend, MěÚ Nový Jičín: “Pokud nebude podána žádná stížnost, tak do 15 dnů musí být provedeno ustavující zastupitelstvo. Pokud dojde k nějakému podání žaloby, potom se vždy musí čekat na rozhodnutí soudu a nabytí právní moci a teprve potom se zas počítá ta 15 denní lhůta.”

Současný starosta Stanislav Kopecký se vyjádřil pro co nejdřívější termín ustavujícího zastupitelstva.

Ještě tento týden ale čekají Novojičínské další volby, 30. září a 1. října se koná druhé kolo voleb do Senátu, takže volební místnosti se znovu otevřou v pátek od 14 do 22 hodin a v sobotu od 8 do 14 hodin. Hlasovací lístky budou tentokrát pouze ve volební místnosti, vybírat budeme ze dvou kandidátů - postoupili Jaromír Radkovský a Ivana Váňová

Nahlásit chybu


K tématu

Na dotační programy půjde v příštím roce 36 milionů korun

25. září 2023 8:00 | Nový Jičín | Petra Dorazilová

Zastupitelé města odsouhlasili částku, kterou v rozpočtu na příští rok podpoří činnost sportovních klubů, kulturních organizací, a také například sociální oblast. Vyčlení na ně téměř 36 milionů korun.

Nový Jičín rozhodl o prodeji 130 tisíc metrů čtverečních pozemků v průmyslové zóně

14. června 2023 14:00 | Nový Jičín | Petra Dorazilová

Pozemky v novojičínské průmyslové zóně prodá město společnosti CTP. Rozhodli o tom zastupitelé na červnové schůzi. Do městské pokladny poputuje více než 120 milionů korun.

Pozemky v novojičínské průmyslové zóně získá firma CTP

14. června 2023 18:15 | Nový Jičín | Petra Dorazilová

Pozemky v průmyslové zóně prodá město společnosti CTP. Rozhodli o tom zastupitelé na červnové schůzi. Do novojičínské pokladny poputuje více než 120 milionů korun bez daně.


Technická závada při nabíjení elektrokoloběžky způsobila požár bytu v Příboře, pět osob zraněno

Včera 19:44 | Celý MS kraj | Lukáš Zavadil

V Příboře v úterý odpoledne hořelo v bytě v 7. nadzemním podlaží bytového domu. Bylo nutné evakuovat jeho obyvatele, což započali policisté, kteří dorazili jako první. Dům muselo opustit celkem 16 osob. Jeden člověk byl odnesen pomocí transportní plachty. Zranilo se celkem pět lidí.

Na hrobu ve Vítkovicích si ustlal bezdomovec. Návštěvníci hřbitova na něj zavolali strážníky

Včera 10:11 | Ostrava-město | Tomáš Kořistka

Tak to tady ještě nebylo. Ostravští strážníci museli řešit velmi neobvyklou situaci, kdy je vyděšená seniorka přivolal na hřbitov, že jí na hrobě spí nějaký muž. Ukázalo se, že jde bezdomovce, kterého zmohl alkohol.

Hasiči SDH Karviná-Ráj oslavili na Lodičkách 100 let

Sbor dobrovolných hasičů z Karviné-Ráje uspořádal na Lodičkách slavnost ke 100. výročí založení sboru. Nechyběla ukázka českých i polských hasičských sborů, mše s požehnáním a také vyznamenání zasloužilých hasičů.

Rybáři z Frýdlantu pořádali na řece Ostravici závody Beskydský pstruh

Rybáři z Frýdlantu nad Ostravicí pořádali závody Beskydský pstruh. Do soutěže se zapojilo 26 lovců.

Most v Polance nad Odrou je opět průjezdný, součástí stavby je i cyklostezka

20. května 2024 12:35 | Ostrava-město | Lukáš Zavadil

Po dlouhých 14 měsících uzavírky je most přes řeku Odru v Polance od pondělí 20. května opět průjezdný. Zrekonstruovaný most nyní slouží řidičům, cyklistům i chodcům, součástí mostu je smíšená cyklostezka, kterou vybudovalo město Ostrava. Během rekonstrukce pomáhali i potápěči, kteří za pomoci uhlíkových elektrod odstraňovali základy středového pilíře původního mostu.

Na I/68 nedaleko slovenských hranic havarovaly dva kamiony a pět osobních vozidel

20. května 2024 16:05 | Celý MS kraj | Lukáš Zavadil

Na silnici I/68 u obce Bystřice mezi Třincem a Jablunkovem v pondělí odpoledne havarovaly dva kamiony a pět osobních vozidel. Na místě zasahují složky IZS, hlášena je jedna zraněná osoba. Silnice ve směru na Slovensko musela být uzavřena.

Tanec Fokus ve větším formátu obsadil zimní stadion

Skvělá atmosféra provázela letošní 9. ročník akce Tanec Fokus, která se poprvé konala v prostorách zimního stadionu. Na ploše se předvedla více než tisícovka tanečníků v celkem 85 choreografiích nejrůznějších tanečních stylů. To vše probíhalo pod dohledem téměř 1 500 diváků.

Policejní vyjednavač učil zdravotníky Karvinské hornické nemocnice reagovat na útočníka

20. května 2024 17:05 | Karviná | Monika Danková | Regionální zprávy POLAR

90 zdravotníků Karvinské hornické nemocnice prošlo speciálními kurzy, které je učí, jak reagovat na aktivního útočníka. Nové dovednosti získali pod vedením zkušeného policejního vyjednavače z pražské policejní speciální pořádkové jednotky.

V Havířově-Šumbarku bylo poškozeno plynové potrubí, policisté a hasiči evakuovali desítky lidí

20. května 2024 13:27 | Havířov | Lukáš Zavadil

Pět jednotek hasičů a další složky IZS zasahují v Havířově-Šumbarku. Mělo tam dojít k poškození středotlakého plynového potrubí. Příčina zatím není jasná. Lidé by měli dbát pokynů policistů.

Ve Frýdku-Místku se udržuje na 170 hektarů travnatých ploch

Jarní počasí letos přišlo o něco dřív než loni. Díky tomu vyjely do ulic Frýdku-Místku také dříve sekačky na trávu. Pravidelné kosení je opět v plném proudu. Pracovníci technických služeb v průběhu sezóny udržují na 170 hektarů travnatých ploch.

Další čestné hroby v Novém Jičíně jsou v péči restaurátorů

Začala druhá etapa sanace čestných hrobů na novojičínském hřbitově. Restaurátorská firma obnoví náhrobky rodin, které v minulosti významně zasáhly do rozvoje města. Mnohé z hrobů jsou zdařilými uměleckými díly.

Senioři na přednášce rozplétali záludnosti sociálních sítí

20. května 2024 8:10 | Nový Jičín | Petra Dorazilová | Novojičínský expres

Zorientovat se v nárůstu informací, které nás atakují prostřednictvím sociálních sítí. To je cíl přednášek, které se konají v novojičínské městské knihovně. Zacíleny jsou na seniory. Pomohly jim například rozklíčovat, jak se tyto informace šíří.

Kopřivnický Motýlek v nové přístavbě “roztáhne křídla”, získal místnosti pro speciální terapie

20. května 2024 8:00 | Nový Jičín | Petra Dorazilová

Budova Základní a mateřské školy Motýlek v Kopřivnici je díky rekonstrukci a přístavbě modernější a prostornější. Pro žáky se speciálními potřebami tu přibyly nové prostory pro výuku a terapie. Investici ve výši 26 milionů korun zaplatil Moravskoslezský kraj.

Světlo a kořeny novojičínského rodáka na Staré poště

19. května 2024 8:03 | Nový Jičín | Petra Dorazilová | Novojičínský expres

Stará pošta nabízí v květnu výstavu všestranného výtvarníka, novojičínského rodáka, Antonína Gavlase. Její název “Kořeny světla” odkazuje na jeho rodiště a na hlavní princip jeho tvorby.

BEZ KOMENTÁŘE: Školní slavnost představila pestrý život nejen na zahradě

18. května 2024 14:31 | Studénka | Jan Plášil | Novojičínský expres

Letošní ročník této jarní akce škola pojmenovala trefně Život v zahradě. Lidé mohli na různých stanovištích poznávat třeba podle listů stromy nebo bylinky. Zahradní slavnost měla i charitativní podtext - konala se na podporu bývalého žáka školy, dnes šestnáctiletého Bena.

Skatepark už má své fandy, teď v květnu byl otevřen i se slávou

18. května 2024 7:53 | Nový Jičín | Petra Dorazilová | Novojičínský expres

Skatepark u letního stadionu byl stavebně dokončen loni v listopadu, na slavnostní otevření si počkal na příznivé podmínky teď do května. Sportoviště je volně přístupné, součástí je i bikepark.

Vítěz voleb ANO chce dál vést radnici se současnými partnery
Vydáno 26. září 2022 12:30, Nový Jičín, Petra Dorazilová
Komunální volby v Novém Jičíně vyhrálo hnutí ANO, které zahájilo jednání o složení koalice. Oslovilo politické subjekty, se kterými řídilo radnici i poslední čtyři roky.

Boj o hlasy voličů svádělo v Novém Jičíně 9 politických subjektů, zvítězilo hnutí ANO v čele se současným starostou Stanislavem Kopeckým. Získalo téměř 24 procent hlasů, zhruba o čtyři procenta více, než v roce 2018, kdy skončilo těsně druhé za ČSSD. Sociální demokracie nyní obdržela necelých 20 procent a tedy 2. místo, třetího nejlepšího výsledku s více než 16 procenty dosáhla čtyřkoalice Strany zelených s Piráty, TOP 09 a STAN.

Stanislav Kopecký, lídr ANO 2011: “Je pravdou, že dopředu avizujeme, že nebudeme jednat se stranami, které tři a půl roku proti nám vedly nějakou negativní kampaň. Rádi bychom zachovali ten formát, který fungoval doposud, tedy se Stranou zelených, TOP 09, STAN, nově Piráti a samozřejmě ODS a KDU-ČSL.”
Jiří Klein, lídr Víc pro Nový Jičín s ČSSD: “Trošku jsme zklamáni z toho, že se asi pravděpodobně ve městě moc nezmění. Protože ty výsledky celkem dost kopírují ty výsledky z před čtyř let, akorát, že my jsme tenkrát těsně vyhráli. Předpokládáme, že se koalice bude skládat ze tří seskupení, které jsou na čele, ale samozřejmě můžeme být z toho vynecháni, tak jako minule.”
Ondřej Syrovátka, lídr ZELENÝCH s Piráty, TOP 09 a STAN: “Jsme rádi, že jsme obhájili pět mandátů, které jsme získali před čtyřmi lety. Někdo možná čekal, že budeme mít více, ale když jsem se díval na výsledky v jiných městech tak to považuji za úspěch. Momentálně probíhají nějaká jednání o budoucím složená vládní koalice s tím, že preferujeme strany, se kterými jsme v tuto chvíli na radnici, protože s nimi máme po těchto volbách většinu. Uvidíme, jak tato jednání dopadnou, pokud by nedopadla, tak pak se možná budou rozbíhat nějaká další jednání s dalšími stranami.”
Stanislav Kopecký, lídr ANO 2011: “Prozatím máme nějakou ústní dohodu, protože ta je pro nás závazná, protože my, když si podáváme ruce, tak to znamená více jak podepsaná smlouva. Další jednání nastanou zřejmě v pondělí, chápeme, že některé politické subjekty to mají složitější, protože mají své jednací výbory a jsou složeny z více politických subjektů.”

Z devíti politických subjektů, které ve městě kandidovaly, bude mít v zastupitelstvu své členy osm z nich. ANO 7 zástupců, Víc pro Nový Jičín s ČSSD 6, čtyřkoalice Zelených 5, po 3 ODS a SPD, KDU-ČSL a Je čas na změnu, tedy komunisté, obsadí dvě židle a jednu Projekty pro Nový Jičín.

Sto procent hlasů bylo v Novém Jičíně sečteno po půl jedenácté večer, současně se počítaly i výsledky 1. kola voleb do Senátu, které zde probíhalo.

Renáta Kelnarová, vedoucí odboru správních agend, MěÚ Nový Jičín: “V Novém Jičíně jsme nezaznamenali žádný problém při volbách, odvolilo celkem 41, 4 procent voličů. Oproti předcházejícím volbám odvolilo trochu více, tam v roce 2018 bylo 38, 93 procent voličů, takže došlo k mírnému nárůstu.”

Případná stížnost na průběh nebo výsledek voleb může být k soudu podána do 7. října.

Renáta Kelnarová, vedoucí odboru správních agend, MěÚ Nový Jičín: “Pokud nebude podána žádná stížnost, tak do 15 dnů musí být provedeno ustavující zastupitelstvo. Pokud dojde k nějakému podání žaloby, potom se vždy musí čekat na rozhodnutí soudu a nabytí právní moci a teprve potom se zas počítá ta 15 denní lhůta.”

Současný starosta Stanislav Kopecký se vyjádřil pro co nejdřívější termín ustavujícího zastupitelstva.

Ještě tento týden ale čekají Novojičínské další volby, 30. září a 1. října se koná druhé kolo voleb do Senátu, takže volební místnosti se znovu otevřou v pátek od 14 do 22 hodin a v sobotu od 8 do 14 hodin. Hlasovací lístky budou tentokrát pouze ve volební místnosti, vybírat budeme ze dvou kandidátů - postoupili Jaromír Radkovský a Ivana Váňová

Zdroj: https://polar.cz/zpravy/novojicinsko/novy-jicin/11000033544/vitez-voleb-ano-chce-dal-vest-radnici-se-soucasnymi-partnery