Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Vítěz voleb ANO chce dál vést radnici se současnými partnery

Komunální volby v Novém Jičíně vyhrálo hnutí ANO, které zahájilo jednání o složení koalice. Oslovilo politické subjekty, se kterými řídilo radnici i poslední čtyři roky.

Boj o hlasy voličů svádělo v Novém Jičíně 9 politických subjektů, zvítězilo hnutí ANO v čele se současným starostou Stanislavem Kopeckým. Získalo téměř 24 procent hlasů, zhruba o čtyři procenta více, než v roce 2018, kdy skončilo těsně druhé za ČSSD. Sociální demokracie nyní obdržela necelých 20 procent a tedy 2. místo, třetího nejlepšího výsledku s více než 16 procenty dosáhla čtyřkoalice Strany zelených s Piráty, TOP 09 a STAN.

Stanislav Kopecký, lídr ANO 2011: “Je pravdou, že dopředu avizujeme, že nebudeme jednat se stranami, které tři a půl roku proti nám vedly nějakou negativní kampaň. Rádi bychom zachovali ten formát, který fungoval doposud, tedy se Stranou zelených, TOP 09, STAN, nově Piráti a samozřejmě ODS a KDU-ČSL.”
Jiří Klein, lídr Víc pro Nový Jičín s ČSSD: “Trošku jsme zklamáni z toho, že se asi pravděpodobně ve městě moc nezmění. Protože ty výsledky celkem dost kopírují ty výsledky z před čtyř let, akorát, že my jsme tenkrát těsně vyhráli. Předpokládáme, že se koalice bude skládat ze tří seskupení, které jsou na čele, ale samozřejmě můžeme být z toho vynecháni, tak jako minule.”
Ondřej Syrovátka, lídr ZELENÝCH s Piráty, TOP 09 a STAN: “Jsme rádi, že jsme obhájili pět mandátů, které jsme získali před čtyřmi lety. Někdo možná čekal, že budeme mít více, ale když jsem se díval na výsledky v jiných městech tak to považuji za úspěch. Momentálně probíhají nějaká jednání o budoucím složená vládní koalice s tím, že preferujeme strany, se kterými jsme v tuto chvíli na radnici, protože s nimi máme po těchto volbách většinu. Uvidíme, jak tato jednání dopadnou, pokud by nedopadla, tak pak se možná budou rozbíhat nějaká další jednání s dalšími stranami.”
Stanislav Kopecký, lídr ANO 2011: “Prozatím máme nějakou ústní dohodu, protože ta je pro nás závazná, protože my, když si podáváme ruce, tak to znamená více jak podepsaná smlouva. Další jednání nastanou zřejmě v pondělí, chápeme, že některé politické subjekty to mají složitější, protože mají své jednací výbory a jsou složeny z více politických subjektů.”

Z devíti politických subjektů, které ve městě kandidovaly, bude mít v zastupitelstvu své členy osm z nich. ANO 7 zástupců, Víc pro Nový Jičín s ČSSD 6, čtyřkoalice Zelených 5, po 3 ODS a SPD, KDU-ČSL a Je čas na změnu, tedy komunisté, obsadí dvě židle a jednu Projekty pro Nový Jičín.

Sto procent hlasů bylo v Novém Jičíně sečteno po půl jedenácté večer, současně se počítaly i výsledky 1. kola voleb do Senátu, které zde probíhalo.

Renáta Kelnarová, vedoucí odboru správních agend, MěÚ Nový Jičín: “V Novém Jičíně jsme nezaznamenali žádný problém při volbách, odvolilo celkem 41, 4 procent voličů. Oproti předcházejícím volbám odvolilo trochu více, tam v roce 2018 bylo 38, 93 procent voličů, takže došlo k mírnému nárůstu.”

Případná stížnost na průběh nebo výsledek voleb může být k soudu podána do 7. října.

Renáta Kelnarová, vedoucí odboru správních agend, MěÚ Nový Jičín: “Pokud nebude podána žádná stížnost, tak do 15 dnů musí být provedeno ustavující zastupitelstvo. Pokud dojde k nějakému podání žaloby, potom se vždy musí čekat na rozhodnutí soudu a nabytí právní moci a teprve potom se zas počítá ta 15 denní lhůta.”

Současný starosta Stanislav Kopecký se vyjádřil pro co nejdřívější termín ustavujícího zastupitelstva.

Ještě tento týden ale čekají Novojičínské další volby, 30. září a 1. října se koná druhé kolo voleb do Senátu, takže volební místnosti se znovu otevřou v pátek od 14 do 22 hodin a v sobotu od 8 do 14 hodin. Hlasovací lístky budou tentokrát pouze ve volební místnosti, vybírat budeme ze dvou kandidátů - postoupili Jaromír Radkovský a Ivana Váňová

Nahlásit chybu

K tématu


Nejčtenější zprávy