Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Policie bude apelovat na kvalitní nasvícení přechodů pro chodce

Policisté, tentokrát ve spolupráci s BESIPEM, uskutečnili v Novém Jičíně další preventivní akci zaměřenou na bezpečné přecházení silnice. Tentokrát si vybrali frekventovaný přechod pro chodce mezi vlakovým a autobusovým nádražím.

od dozorem policistů a zástupce BESIPU byl za úsvitu přechod pro chodce mezi vlakovým a autobusovým nádražím. Bylo to krátce poté, co se podobná bezpečnostně preventivní akce uskutečnila ve spolupráci s městskými strážníky u Komenského škol. Tyto akce jsou také reakcí na dvě lednové dopravní nehody mezi chodcem a vozidlem, ke kterým v Novém Jičíně došlo.

Darina Veselá, PČR ÚO Nový Jičín, oddělení prevence: “Dopravní policisté se dnes zaměřili na přechod na ulici Palackého v blízkosti autobusového a vlakového nádraží, protože je tady velká kumulace chodců. Musíme říci, že ne všichni mají reflexní prvky, takže jsme je obdarovali reflexními pásky, aby byli hezky vidět.”
Filip Gregor, vedoucí Dopravního inspektorátu Nový Jičín, PČR: “Za dopravní inspektorát bychom chtěli apelovat na řidiče, aby se zejména za snížené viditelnosti v ranních a večerních hodinách věnovali řízení, a to zejména v blízkosti přechodů pro chodce, kde tyto střety hrozí.”

Chodci si přímo na místě vyslechli doporučení, aby kvůli své bezpečnosti nosili reflexní prvky i v obci, i když jim zákon tuto povinnost nestanovuje.

Pavel Blahut, krajský koordinátor BESIP: “Vesměs v tom městě nebo v obci řeší chodci reflexní prvky velice málo. Většinou spoléhají na to, že jsou po chodníku nebo po osvětleném úseku, takže tam opravdu velice málo se setkáváme s tím, že by měli reflexní prvky.”
Filip Gregor, vedoucí Dopravního inspektorátu Nový Jičín, PČR: “Samozřejmě chodec nemá na vyznačeném přechodu pro chodce absolutní přednost. Měl by reagovat na řidiče, sledovat ho, měli by spolu mít nějaký oční kontakt a potom, když vidí, že řidič opravdu tu rychlost snižuje, tak na přechod vstoupit. Na druhou stranu, řidič by před přechodem pro chodce měl dbát zvýšené opatrnosti, snížit rychlost a být připraven na to, že mu do té cesty může nějaký chodec vstoupit.”

Problémem, který může ovlivňovat kolize na přechodech pro chodce, je i to, že ne všechny jsou dobře osvětlené a pokud se silnice za tmy po dešti navíc leskne, řidiči mnohdy nemají šanci přecházející osobu včas zahlédnout.

Filip Gregor, vedoucí Dopravního inspektorátu Nový Jičín, PČR: “Za dopravní inspektorát bychom si chtěli provést revizi těchto přechodů a upozornit vlastníky komunikací a dát jim podnět, aby se snažili tyto přechody nějak rekonstruovat.”

Akce na viditelnost chodců bude policie v tomto zimním období i na různých místech Novojičínska opakovat.

Nahlásit chybu


K tématu
Ing. Marek Káňa - Parkoviště Ráztoka
Trojanovice
od 30 000 do 35 000 Kč/měsíc

Detail

NOBUS PRINT s.r.o. - pracoviště Kopřivnice
Kopřivnice
od 10 000 Kč/měsíc

Detail

NOBUS PRINT s.r.o. - pracoviště Kopřivnice
Kopřivnice
od 18 000 Kč/měsíc

Detail