Na budově novojičínské radnice zavlála po roce ukrajinská vlajka. Pod ní se sešlo několik desítek lidí, aby symbolickým happeningem připomněli rok ruské agrese a pomoci Ukrajině.
Věra Janíková, Novojičínská otevřená společnost: “My jsme rádi, že lidé po roce přišli, řada z nich se omluvila, ale to nevadí, to že tady nejsou fyzicky s námi, neznamená, že tady nejsou s námi ve svém srdci. Jsme rádi, že i radnice se do toho zapojila. Ukrajina tyto symbolické projevy pomoci potřebuje.”
účastníci akce:
“Já to považuji za svou povinnost, je to vždycky dobré si připomenout nějaký občanský postoj.”
“Ukrajina má můj obrovský obdiv, za svobodu platí krví, což je cena nejvyšší.”
Podporu Ukrajině a jejím lidem vyslovil na setkání v Novém Jičíně také europoslanec Tomáš Zdechovský.
Tomáš Zdechovský (KDU-ČSL), poslanec Evropského parlamentu: “Já jsem vlastně přijel přímo z Kyjeva včera, dneska vlastně do Nového Jičína. Je opravdu potřeba si připomínat to hrdinství Ukrajinců a i tu pomoc Čechů, kteří o doby vypuknutí toho konfliktu pomáhají. A musím říct, že tady na Novojičínsku a vůbec v Moravskoslezském kraji byli lidé neskutečně štědří. A i díky jejich pomoci se podařilo ten nápor těch Ukrajinců zvládnout.”
Přítomní Ukrajinci hovořit na kameru nechtěli, respektive nemohli, bránily jim v tom emoce a slzy.
Pomáhat ukrajinským uprchlíkům začali Novojičínští loni v únoru ihned po zahájení ruské invaze.
Ondřej Syrovátka (ZELENÍ), 1. místostarosta Nového Jičína: “Ze začátku to bylo takové živelné, stálo to na pomoci jednotlivých lidí. I my jsme s kamarádem vyrazili hned 28. února brzy ráno autem, které jsme si půjčili, všichni lidi byli strašně ochotní, vyrazili jsme na ukrajinské hranice a tam jsme nabrali lidi a odvezli je sem. Spousta lidí tu nabízela ubytování. Takže ta pomoc byla opravdu živelná, byla od srdce a mnoho lidí bylo ochotno pomoci. To ten začátek pomohlo překonat. Pak už nastoupily různé spolky a organizace.”
První místo, kde v Novém Jičíně začali ubytovávat ukrajinské uprchlíky, bylo v Žilině na Beskydské ulici.
Jaroslav Perútka (KDU-ČSL), místostarosta Nového Jičína: “Dodnes je to takové nárazníkové místo, kde, když někdo přijede, tak jsme schopni ho tam okamžitě ubytovat. V současné době jsou tam ubytované dvě rodiny. Ten druh té pomoci se moc nezměnil, potřebujeme pořád těm lidem pomáhat najít bydlení, pomáhat rodinám, které potřebují dát děti do škol, do školek nebo do kroužků.”
Stanislav Kopecký (ANO), starosta Nového Jičína: “V současné době na území našeho města pobývá 536 ukrajinských uprchlíků, jsou to především malé děti a ženy. Jsme nesmírně rád za tu pomoc, kterou nejen město, ale i občané poskytují. Jejich pomoc vítáme zvláště v té otázce bytové.”
Pomoc Ukrajině se v Novém Jičíně začala odvíjet ihned po ruském útoku. Na náměstí se konala demonstrace na podporu Ukrajiny. Město uspořádalo Koncert pro Ukrajinu, spolu s Charitou vyhlásilo finanční, potravinovou a materiální sbírku. Lidé začali pomáhat konkrétním rodinám individuálně, mnohdy anonymně. Na pomoc Ukrajině poslalo město v březnu půl milionu korun a vyčlenilo pro uprchlíky 8 bytů, dětem poskytlo místa ve školách a školkách. Informace o formách pomoci Ukrajině jsou stále na webu města.