Cílem Noci kostelů je otevřít církevní objekty všem lidem, nejen věřícím. Například uvnitř evangelické kaple v Novém Jičíně zněly zvuky Balkánu v podání tamburašského soubor Brač, na zahradě si hrály děti.
Pavel Prejda, farář Českobratrské církve evangelické Nový Jičín: “U nás v našem sboru Noc kostelů pořádáme už 11. rok a je to taková krásná příležitost k neformálnímu setkání, povykládat, sednout si a i s dětmi si zahrát.”
návštěvníci Noci kostelů:
“Nenecháme si žádnou Noc kostelů ujít.”
“Já se snažím chodit na každou Noc kostelů. Těší mě, že ji letos dělají i katolíci, tak se budu snažit přesunout i tam.”
“Chodím pravidelně na Noc kostelů, moc se mi tady líbí. Je to zážitek, který tady může člověk může prožít mezi známými i mezi cizími lidmi, kteří přijdou.”
Uvnitř evangelické modlitebny byla k vidění výstava malířky Marie Plotěné z Brna, která zde potrvá až do 16. září. Za svitu svíček pak mohli lidé číst u kaple svatého Kříže v Janáčkových sadech modlitby známých osobností jako byl Beethoven, Exupéry, Karel Čapek a další.
Římskokatolická farnost, která se k Noci kostelů připojuje co dva roky, letos poprvé otevřela Španělskou kapli. I tady se konaly koncerty a programy pro rodiny s dětmi.
Alois Peroutka, děkan a farář Římskokatolické církve Nový Jičín: “Každý kostel v naší farnosti je otevřený poprvé, první byl farní kostel, potom Nejsvětější trojice, kostel svatého Mikuláše Žilina a teď Španělská kaple.”
Návštěvníci si tu mohli také prohlédnout výstavbu liturgických předmětů, vydat se na komentovanou prohlídku a dozvědět se něco o historii varhanářství v našem městě, o slavné dílně rodiny Neusser.
Tomáš Klvaňa, varhaník: “Mohou se podávat, jak varhany vypadají, zeptat se, jak varhany fungují. A jedná se vlastně o varhany stavitele varhan, který působil, stavěl a bydlel v Novém Jičíně. Měl malou fabričku na rohu Jiráskovy ulice.”
Zpřístupněna byla dále i zahrada, kam se lidé běžném nedostanou.
návštěvníci Noci kostelů:
“Byť jsem Novojičíňák, tak přesto jsem na této zahradě nikdy nebyl.”
Alois Peroutka, děkan a farář Římskokatolické církve Nový Jičín: “Farníci se tady sem tam dostanou ale jinak tady ctíme soukromí, protože tady stále bydlí jeden z kněží. Dnes v rámci Noci kostelů jsme ho otevřeli pro všechny, kdo přijdou.”
A právě program pro děti v areálu zahrady připomněl pohnutou minulost a důvod vzniku této kaple, tedy bitvu z počátku 30. leté války, během která tu padly stovky vojáků.
Pavlína Koutná, členka organizátorského týmu Noci kostelů: “Děti se tady vyzkouší přípravu na bitvu samotnou, pak zkusí bojovat zblízka a na závěr, na památku všem těm padlým druhům, se pokusí postavit kapli.”
Noc kostelů vznikla v roce 2001 v Německu, v České republice se letos konal její 15. ročník.