Budovu synagogy v Novém Jičíně spravuje Zemský archiv v Opavě, respektive jeho pobočka Státní okresní archiv Nový Jičín. Od konce 60. let slouží k archivním účelům.
Lenka Chobotová, Státní okresní archiv Nový Jičín: “Novojičínská synagoga byla otevřena pro veřejnost asi po deseti letech, naposledy jsme ji zveřejnili v rámci Mezinárodního dne archivů v roce 2016. A letos jsem se připojili ke dnům otevřených dveří v rámci Dne židovských památek.”
Samotná židovská komunita užívala synagogu pouhých třicet let, do roku 1938, kdy se město stalo součástí nacistického Německa.
Martin Vitko, Státní okresní archiv v Novém Jičíně: Židovská synagoga byla uchráněna nejhoršího osudu. V rámci “křišťálové noci” v listopadu 1938 byla, v uvozovkách, pouze vydrancovaná, ale nebyla zapálená. A to díky tomu, že se nedaleko nacházela městská plynárna.”
Po skončení války židovská obec synagogu prodala. Zhruba od poloviny šedesátých let je majetkem státu.
Podmínky pro uchování archiválií tu ovšem kvůli vlhkosti a teplotě nejsou ideální. Přesunout by se časem mohly do centrálního depozitáře, který se má stavět v Havířově.
Martin Vitko, Státní okresní archiv v Novém Jičíně: “Následně může stát rozhodnout, jak naloží s jejím dalším osudem.”
Stanislav Kopecký (ANO), starosta Nového Jičína: “Je pravdou, že už v minulém roce na podzim jsme měli schůzku se zástupci židovské komunity z Krnova. Město je nakloněno, abychom pomohli tuto budovu získat této židovské obci zpět.”
Nesloužila by ovšem k náboženským účelům, spíše ke kulturním a společenským akcím.