Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Novojičínská synagoga se po letech otevřela veřejnosti

Nový Jičín |  | Novojičínský expres

V rámci Dne židovských památek se v Novém Jičíně otevřela veřejnosti budova bývalé synagogy. Objekt, který slouží jako archivní depozitář, není běžně přístupný. Budoucnost by ovšem mohla jeho osud změnit.

Budovu synagogy v Novém Jičíně spravuje Zemský archiv v Opavě, respektive jeho pobočka Státní okresní archiv Nový Jičín. Od konce 60. let slouží k archivním účelům.

Lenka Chobotová, Státní okresní archiv Nový Jičín: “Novojičínská synagoga byla otevřena pro veřejnost asi po deseti letech, naposledy jsme ji zveřejnili v rámci Mezinárodního dne archivů v roce 2016. A letos jsem se připojili ke dnům otevřených dveří v rámci Dne židovských památek.”
Martin Vitko, Státní okresní archiv v Novém Jičíně: “My sami jsme byli překvapeni, že lidé nejen z Nového Jičína, ale i z okolí měli zájem se podívat do bývalé židovské synagogy. tento objekt navštívilo v danou neděli až 700 lidí a mohli si prohlédnout

Vybudování této synagogy se začalo plánovat v roce 1896, kdy byla vyhlášena sbírka. Ta trvala několik let. Stavba začala v roce 1905.

Lenka Chobotová, Státní okresní archiv Nový Jičín: “Slavnostně byla otevřena v roce 1908 pod názvem Jubilejní synagoga císaře Františka Josefa. V té době si totiž veřejnost připomínala jubileum jeho nástupu na trůn a navíc také přispěl do sbírky na stavbu synagogy. Novojičínská židovská komunita užívala synagogu pouhých třicet let, do roku 1938. V dobách největší slávy měla až 300 členů, v období první republiky ty počty klesly, bylo jich kolem dvou set.”
Martin Vitko, Státní okresní archiv v Novém Jičíně: “Nový Jičín se od roku 1938 stal součástí nacistického Německa a tím pádem i pro Židy, kteří tu žili, nastaly velmi zlé časy. Do prosince toho roku se museli vystěhovat. Ti, kteří tak neučinili, skončili většinou v koncentračních táborech. Židovská synagoga byla uchráněna nejhoršího osudu. V rámci “křišťálové noci” v listopadu 1938 byla, v uvozovkách, pouze vydrancovaná, ale nebyla zapálená. A to díky tomu, že se nedaleko nacházela městská plynárna.”

Po skončení druhé světové války se do Nového Jičína vrátilo velmi málo původních židovských obyvatel. Koncem čtyřicátých let se Židovská obec v Ostravě rozhodla prodat synagogu Církvi československé, později československé husitské. Ta ji v 60tých let odprodává státu.

Martin Vitko, Státní okresní archiv v Novém Jičíně: “Zásluhou tehdejšího vlastivědného pracovníka Jaroslava Štindla dochází k tomu, že Okresní národní výbor v Novém Jičíně odkupuje synagogu a ta se stává majetkem státu. Od druhé poloviny šedesátých let slouží pro potřeby archivu.”
Lenka Chobotová, Státní okresní archiv Nový Jičín: ”V současnosti využívá budovu synagogy jako svůj depozitář Zemský archiv v Opavě. Jsou tady uloženy právě archiválie zemského archivu, to znamená Krajského soudu Ostrava, hutních závodů, Urxových závodů, což je dnešní DEZA, nebo například Krajského národního výboru v Ostravě.”

Osud této budovy by ale mohl nabrat jiný směr. Podmínky pro uchování archiválií tu, především kvůli vlhkosti a teplotě, nejsou ideální. Přesunout by se časem mohly do nového centrálního depozitáře, který se má stavět v Havířově.

Martin Vitko, Státní okresní archiv v Novém Jičíně: “Následně může stát rozhodnout, jak naloží s jejím dalším osudem.”
Stanislav Kopecký (ANO), starosta Nového Jičína: “Je pravdou, že už v minulém roce na podzim jsme měli schůzku se zástupci židovské komunity z Krnova. Ta samotná myšlenka spočívá v tom, že město je nakloněno, abychom pomohli tuto budovu získat této židovské obci zpět, aby sloužila veřejnosti k těm kulturním a společenským akcím.”



Nahlásit chybu


K tématu

Novojičínskou synagogu, která přestála "Křišťálovou noc", snad čeká nový osud

Bývalá synagoga v Novém Jičíně slouží desítky let jako archivní depozitář. Není běžně přístupná. Veřejnosti se otevřela před pár dny v rámci Dne židovských památek. Budoucnost by ovšem mohla její osud změnit.

Ryby jsou pryč, jezírko v Novém Jičíně bude opět okrasné

25. října 2023 9:20 | Nový Jičín | Petra Dorazilová

Umělé jezírko v novojičínských Smetanových sadech muselo být vypuštěno, a to kvůli dlouhodobě špatné kvalitě vody. Do okrasného prvku totiž někdo nelegálně vypustil ryby, jejich krmení znečišťuje vodní filtry.

Na dotační programy půjde v příštím roce 36 milionů korun

25. září 2023 8:00 | Nový Jičín | Petra Dorazilová

Zastupitelé města odsouhlasili částku, kterou v rozpočtu na příští rok podpoří činnost sportovních klubů, kulturních organizací, a také například sociální oblast. Vyčlení na ně téměř 36 milionů korun.


ON-LINE: Sledujeme ničivé povodně v Moravskoslezském kraji, voda stále sužuje region

Dnes 16:39, vydáno 13. září 2024 12:25 | Celý MS kraj | Jiří Cileček

Moravskoslezský kraj čelí jedné z nejhorších povodní v historii. Silné deště způsobily katastrofu, která region i po několika dnech sužuje naplno. Situace se každou hodinou mění. Aktuální dění a vývoj sledujeme podrobně v naší online reportáži.

Prezident Pavel chtěl vidět následky povodní na vlastní oči

Neohlášeně přijel prezident České republiky Petr Pavel do Moravskoslezského kraje, aby se osobně seznámil s následky povodně. Navštívil Bohumín a Opavu.

Most přes řeku Opavu v Ratibořské ulici půjde dolů. Extrémní povodeň ho nenávratně poškodila

Ředitelství silnic a dálnic spolu s vedením města Opavy tři dny vyhodnocovali stav mostů přes řeku Opavu, které jsou stále mimo provoz. Nejhůře dopadl strategický most v Ratibořské ulici, který spojuje centrum Opavy s městskou částí Kateřinky.

Voda mizí z ulic a lidé v Opavě tak začali s velkým úklidem. Všude jsou hromady zničených věcí

Voda z ulic Opavy ustupuje a lidé začali s velkým úklidem. Nejsou v tom sami. Ve městě se strhla velká solidarita a pomáhá, kdo může. Zřízena byla také centra s materiálovou pomocí. Jedno z nich funguje přímo v Kateřinkách, kde voda zatopila celé sídliště a stále tam nefunguje elektřina.

Frýdek-Místek i další města pomáhají zasaženým povodněmi

Povodně strhly obrovskou vlnu solidarity. Pomoc nabízejí lidé, firmy i města. Frýdek-Místek například vyčlenil 200 tisíc korun, za které nakoupil nejnutnější potřeby pro Krnov a Opavu.

Řidič doplatil na svou hloupost, autem vjel do zříceného mostu

Dnes 15:37 | Celý MS kraj | Libor Běčák

Nerespektoval zákaz vjezdu a doplatil na to. Řidič ve Vrbně pod Pradědem vjel do prostoru, kde je vyznačený zákaz vjezdu kvůli poškozené silnici a s autem skončil v sutinách. O letošních povodních se přitom nejedná o jediný případ.

Správa železnic pracuje na obnově vlakového spojení do Ostravy

Stále mimo provoz je vlakové nádraží v Ostravě – Svinově. Hasiči tam odčerpávají vodu z podchodů a dalších prostor, místo vlaků jezdí náhradní autobusová doprava.

Bez přehrad by v centru Ostravy byly při letošní povodni dva metry vody

Dnes 12:49 | Celý MS kraj | Libor Běčák

Společnost Povodí Odry nastínila situaci, která by nastala, pokud by řeky v Beskydech a pod Jeseníky neregulovaly přehradní nádrže. Voda v centru Ostravy by dosahovala až po nádraží Ostrava střed a na náměstí TGM nebo u radnice na Prokešově náměstí by byla její hloubka kolem 2 metrů.

Vytopená dětská školička ve Frýdku-Místku vysouší zdi fény na vlasy

Spodní voda vyplavila ve Frýdku-Místku i malou dětskou školičku. Ta je nyní mimo provoz, sčítá škody a řeší opravy. Kvůli nedostatku vysoušečů si ženy ve skupině poradily jinak. Zároveň vyhlásily netradiční sbírku na novou dlažbu.

Vyplavený Bohumín si prohlédl prezident Petr Pavel

Dnes 13:03 | Celý MS kraj | Libor Běčák

Ve středu dopoledne přijel do zaplaveného Bohumína prezident Petr Pavel. Na krizovém štábu se zajímal o aktuální povodňovou situaci, následně vyrazil do terénu, aby si prohlédl zaplavené lokality.

Letošní Deskohraní nabídlo i hry, které se teprve tvoří

Nový Jičín patřil fanouškům deskových her. Ti na čtyři dny obsadili Středisko volného času Fokus. Konalo se tu jedno z největších Deskohraní v České republice.

Startovala Studénecká pětka, vzdala hold svému zakladateli

U zahrady Dělnického domu odstartoval 13. ročník Studénecké pětky. Na start se postavila více než stovka běžců, která tak vzdala i hold jeho zakladateli.

Novojičínská Charita naplní kufr a jezdí pomáhat na sever regionu

Velká voda přímo v Novém Jičíně výraznou škodu nenapáchala, pomoc zdejší Charity tak směřuje do oblasti Krnovska a Bohumína. Lidem vezou potraviny, čistící prostředky, ale i slova útěchy a podpory.

Studénka vzdorovala vodě i větru, desítky domácností byly bez elektřiny

Studénku po víkendových silných deštích a větru trápil nejvíce výpadek dodávek elektrické energie. Ve městě byly i v úterý některá místa bez elektřiny. Navíc jsou tu vyvrácené podmáčené stromy, lidé by měli být opatrní.

Týden mobility zve ve čtvrtek na snídani a v pátek na kola

16. září 2024 17:00 | Nový Jičín | Petra Dorazilová | Novojičínský expres

Nový Jičín bude i letos součástí Evropského týdne mobility. Kampaň na podporu ekologické dopravy nabídne společnou cyklojízdu nebo snídani na náměstí .

Situace v Novém Jičíně se zklidnila, pomoc spíše míří do okolí

16. září 2024 13:00 | Nový Jičín | Petra Dorazilová | Novojičínský expres

Na hrozbu povodní se město začalo připravovat minulý týden ve čtvrtek, od tohoto dne zasedal krizový štáb, technické služby čistily propustky a kanalizační vpusti a nachystaly, postupně, více než dva tisíce pytlů s pískem.

Novojičínská synagoga se po letech otevřela veřejnosti
Vydáno 26. srpna 2024 13:02, Nový Jičín, Petra Dorazilová
V rámci Dne židovských památek se v Novém Jičíně otevřela veřejnosti budova bývalé synagogy. Objekt, který slouží jako archivní depozitář, není běžně přístupný. Budoucnost by ovšem mohla jeho osud změnit.

Budovu synagogy v Novém Jičíně spravuje Zemský archiv v Opavě, respektive jeho pobočka Státní okresní archiv Nový Jičín. Od konce 60. let slouží k archivním účelům.

Lenka Chobotová, Státní okresní archiv Nový Jičín: “Novojičínská synagoga byla otevřena pro veřejnost asi po deseti letech, naposledy jsme ji zveřejnili v rámci Mezinárodního dne archivů v roce 2016. A letos jsem se připojili ke dnům otevřených dveří v rámci Dne židovských památek.”
Martin Vitko, Státní okresní archiv v Novém Jičíně: “My sami jsme byli překvapeni, že lidé nejen z Nového Jičína, ale i z okolí měli zájem se podívat do bývalé židovské synagogy. tento objekt navštívilo v danou neděli až 700 lidí a mohli si prohlédnout

Vybudování této synagogy se začalo plánovat v roce 1896, kdy byla vyhlášena sbírka. Ta trvala několik let. Stavba začala v roce 1905.

Lenka Chobotová, Státní okresní archiv Nový Jičín: “Slavnostně byla otevřena v roce 1908 pod názvem Jubilejní synagoga císaře Františka Josefa. V té době si totiž veřejnost připomínala jubileum jeho nástupu na trůn a navíc také přispěl do sbírky na stavbu synagogy. Novojičínská židovská komunita užívala synagogu pouhých třicet let, do roku 1938. V dobách největší slávy měla až 300 členů, v období první republiky ty počty klesly, bylo jich kolem dvou set.”
Martin Vitko, Státní okresní archiv v Novém Jičíně: “Nový Jičín se od roku 1938 stal součástí nacistického Německa a tím pádem i pro Židy, kteří tu žili, nastaly velmi zlé časy. Do prosince toho roku se museli vystěhovat. Ti, kteří tak neučinili, skončili většinou v koncentračních táborech. Židovská synagoga byla uchráněna nejhoršího osudu. V rámci “křišťálové noci” v listopadu 1938 byla, v uvozovkách, pouze vydrancovaná, ale nebyla zapálená. A to díky tomu, že se nedaleko nacházela městská plynárna.”

Po skončení druhé světové války se do Nového Jičína vrátilo velmi málo původních židovských obyvatel. Koncem čtyřicátých let se Židovská obec v Ostravě rozhodla prodat synagogu Církvi československé, později československé husitské. Ta ji v 60tých let odprodává státu.

Martin Vitko, Státní okresní archiv v Novém Jičíně: “Zásluhou tehdejšího vlastivědného pracovníka Jaroslava Štindla dochází k tomu, že Okresní národní výbor v Novém Jičíně odkupuje synagogu a ta se stává majetkem státu. Od druhé poloviny šedesátých let slouží pro potřeby archivu.”
Lenka Chobotová, Státní okresní archiv Nový Jičín: ”V současnosti využívá budovu synagogy jako svůj depozitář Zemský archiv v Opavě. Jsou tady uloženy právě archiválie zemského archivu, to znamená Krajského soudu Ostrava, hutních závodů, Urxových závodů, což je dnešní DEZA, nebo například Krajského národního výboru v Ostravě.”

Osud této budovy by ale mohl nabrat jiný směr. Podmínky pro uchování archiválií tu, především kvůli vlhkosti a teplotě, nejsou ideální. Přesunout by se časem mohly do nového centrálního depozitáře, který se má stavět v Havířově.

Martin Vitko, Státní okresní archiv v Novém Jičíně: “Následně může stát rozhodnout, jak naloží s jejím dalším osudem.”
Stanislav Kopecký (ANO), starosta Nového Jičína: “Je pravdou, že už v minulém roce na podzim jsme měli schůzku se zástupci židovské komunity z Krnova. Ta samotná myšlenka spočívá v tom, že město je nakloněno, abychom pomohli tuto budovu získat této židovské obci zpět, aby sloužila veřejnosti k těm kulturním a společenským akcím.”



Zdroj: https://polar.cz/zpravy/novojicinsko/novy-jicin/11000044552/novojicinska-synagoga-se-po-letech-otevrela-verejnosti