Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Novojičínská synagoga se po letech otevřela veřejnosti

Nový Jičín |  | Novojičínský expres

V rámci Dne židovských památek se v Novém Jičíně otevřela veřejnosti budova bývalé synagogy. Objekt, který slouží jako archivní depozitář, není běžně přístupný. Budoucnost by ovšem mohla jeho osud změnit.

Budovu synagogy v Novém Jičíně spravuje Zemský archiv v Opavě, respektive jeho pobočka Státní okresní archiv Nový Jičín. Od konce 60. let slouží k archivním účelům.

Lenka Chobotová, Státní okresní archiv Nový Jičín: “Novojičínská synagoga byla otevřena pro veřejnost asi po deseti letech, naposledy jsme ji zveřejnili v rámci Mezinárodního dne archivů v roce 2016. A letos jsem se připojili ke dnům otevřených dveří v rámci Dne židovských památek.”
Martin Vitko, Státní okresní archiv v Novém Jičíně: “My sami jsme byli překvapeni, že lidé nejen z Nového Jičína, ale i z okolí měli zájem se podívat do bývalé židovské synagogy. tento objekt navštívilo v danou neděli až 700 lidí a mohli si prohlédnout

Vybudování této synagogy se začalo plánovat v roce 1896, kdy byla vyhlášena sbírka. Ta trvala několik let. Stavba začala v roce 1905.

Lenka Chobotová, Státní okresní archiv Nový Jičín: “Slavnostně byla otevřena v roce 1908 pod názvem Jubilejní synagoga císaře Františka Josefa. V té době si totiž veřejnost připomínala jubileum jeho nástupu na trůn a navíc také přispěl do sbírky na stavbu synagogy. Novojičínská židovská komunita užívala synagogu pouhých třicet let, do roku 1938. V dobách největší slávy měla až 300 členů, v období první republiky ty počty klesly, bylo jich kolem dvou set.”
Martin Vitko, Státní okresní archiv v Novém Jičíně: “Nový Jičín se od roku 1938 stal součástí nacistického Německa a tím pádem i pro Židy, kteří tu žili, nastaly velmi zlé časy. Do prosince toho roku se museli vystěhovat. Ti, kteří tak neučinili, skončili většinou v koncentračních táborech. Židovská synagoga byla uchráněna nejhoršího osudu. V rámci “křišťálové noci” v listopadu 1938 byla, v uvozovkách, pouze vydrancovaná, ale nebyla zapálená. A to díky tomu, že se nedaleko nacházela městská plynárna.”

Po skončení druhé světové války se do Nového Jičína vrátilo velmi málo původních židovských obyvatel. Koncem čtyřicátých let se Židovská obec v Ostravě rozhodla prodat synagogu Církvi československé, později československé husitské. Ta ji v 60tých let odprodává státu.

Martin Vitko, Státní okresní archiv v Novém Jičíně: “Zásluhou tehdejšího vlastivědného pracovníka Jaroslava Štindla dochází k tomu, že Okresní národní výbor v Novém Jičíně odkupuje synagogu a ta se stává majetkem státu. Od druhé poloviny šedesátých let slouží pro potřeby archivu.”
Lenka Chobotová, Státní okresní archiv Nový Jičín: ”V současnosti využívá budovu synagogy jako svůj depozitář Zemský archiv v Opavě. Jsou tady uloženy právě archiválie zemského archivu, to znamená Krajského soudu Ostrava, hutních závodů, Urxových závodů, což je dnešní DEZA, nebo například Krajského národního výboru v Ostravě.”

Osud této budovy by ale mohl nabrat jiný směr. Podmínky pro uchování archiválií tu, především kvůli vlhkosti a teplotě, nejsou ideální. Přesunout by se časem mohly do nového centrálního depozitáře, který se má stavět v Havířově.

Martin Vitko, Státní okresní archiv v Novém Jičíně: “Následně může stát rozhodnout, jak naloží s jejím dalším osudem.”
Stanislav Kopecký (ANO), starosta Nového Jičína: “Je pravdou, že už v minulém roce na podzim jsme měli schůzku se zástupci židovské komunity z Krnova. Ta samotná myšlenka spočívá v tom, že město je nakloněno, abychom pomohli tuto budovu získat této židovské obci zpět, aby sloužila veřejnosti k těm kulturním a společenským akcím.”



Nahlásit chybu


K tématu

Novojičínskou synagogu, která přestála "Křišťálovou noc", snad čeká nový osud

Bývalá synagoga v Novém Jičíně slouží desítky let jako archivní depozitář. Není běžně přístupná. Veřejnosti se otevřela před pár dny v rámci Dne židovských památek. Budoucnost by ovšem mohla její osud změnit.

Ve městě byl odhalen Kámen zmizelých, připomíná Otto Holzera

14. září 2023 11:30 | Nový Jičín | Petra Dorazilová

V Novém Jičíně byl odhalen první Kámen zmizelých. Tyto mosazné dlaždice vsazené do chodníku připomínají osudy lidí, kteří byli nacisty zavražděni v koncentračních táborech.

Na dotační programy půjde v příštím roce 36 milionů korun

25. září 2023 8:00 | Nový Jičín | Petra Dorazilová

Zastupitelé města odsouhlasili částku, kterou v rozpočtu na příští rok podpoří činnost sportovních klubů, kulturních organizací, a také například sociální oblast. Vyčlení na ně téměř 36 milionů korun.


ON-LINE: Extrémní povodně hrozí podle meteorologů v celé zemi

Dnes 15:30, vydáno dnes 12:25 | Celý MS kraj | Jiří Cileček

Celá Česká republika se připravuje na situaci, která tady ještě nebyla. Až do neděle jsou hlášeny extrémní srážky, které mají způsobit výrazný nárůst hladin řek. Meteorologové zároveň hlásí riziko extrémních povodní. V Moravskoslezském kraji má napršet v úhrnu až 300 milimetrů srážek, což je v přepočtu 300 litrů na metr čtvereční.

Lidé v Moravskoslezském kraji se připravují na velkou vodu, přehrady snižují hladiny

Včera 13:11 | Celý MS kraj | Libor Běčák

Na varování meteorologů před hrozícím nebezpečím při extrémně vydatných srážkách reagují jednotlivci, radnice obcí a měst, kraj a nejrůznější spolky či instituce, které mohou učinit opatření k zabránění škod.

Olympiáda dětí a mládeže produkuje reprezentanty a olympioniky

Maskotem 22. Olympiády dětí a mládeže, která se uskuteční od 26. do 30. ledna 2025 v Moravskoslezském kraji, je elegantní rys. Slavnostní představení maskota se uskutečnilo v Campusu Ostravské univerzity a odtajnily se i další podrobnosti akce.

V celém MS kraji hrozí povodně. Pršet má až do neděle a přidá se i silný vítr

Meteorologové vydali výstrahu před povodněmi a silným větrem. Pršet má až do neděle a na některých místech může napadnout lokálně i extrémní množství srážek. Ve čtvrtek se proto sešla krajská povodňová komise, které předsedá hejtman Josef Bělica, aby byli na hrozící nebezpečí všichni připraveni.

Alegorické vozy v průvodu slavnosti byly zahraniční inspirací

Součástí letošní slavnosti města byl průvod s alegorickými vozy. Jejich tvůrci navíc soutěžili o to, který bude nejkrásnější. Pořadatelé z městského kulturního střediska se pro tuto novinku inspirovali v partnerském městě ve Francii.

Za zavinění nehody, při které zemřeli dva spolucestující rybáři, dostal řidič podmínku a zákaz řízení

Včera 18:01, vydáno včera 17:23 | Těrlicko | Libor Běčák

Cesta na rybolov k Těrlické přehradě se 11. října 2023 v okamžiku změnila v tragédii. Řidič osobního auta se na silnici otáčel tak nešťastně, že nacouval na silnici přímo před další auto, které v té chvíli předjíždělo jiné.

V krnovské nemocnici otevřeli novou přístavbu rehabilitace a rehabilitační park s respiriem

Včera 14:30 | Celý MS kraj | Karel Soukop

V krnovské nemocnici slavnostně otevřeli unikátní stavbu, kterou je rehabilitační budova, respirium a rehabilitační park. Po více než tok trvajících pracích získali pacienti i personál nemocnice jedinečný komplex pro svou rekonvalescenci po lékařských výkonech.

Gigafactory i blízké domy ve Věřňovicích mají ochránit protipovodňová opatření

Nová továrna, kterou chce na polích v Dolní Lutyni na Karvinsku stavět zahraniční investor, už začíná mít svou konkrétní podobu. Odborníci už také spočítali, jaká opatření musí při stavbě provést, aby ji neohrozila povodeň.

Házenkáři Frýdku-Místku chtějí pozvednout úroveň klubu, dostat se do play off i do Polárky

Play off, takový je opět cíl frýdecko-místeckých házenkářů. Tým sice opustili výrazní hráči, ale klub věří, že je kvalitně nahradil. Dlouhodobou ambicí nového vedení je také zvýšit úroveň klubu a jednou také dostat největší zápasy do haly Polárka.

Podobu historické části města může ovlivnit veřejnost, dotazník je aktivní do neděle

Radnice nechává zpracovat studii, která navrhne podobu historické části města v oblasti ulic Tyršova a Generála Hlaďo. Vyjádřit se k ní může i veřejnost, a to prostřednictvím dotazníku.

Studénka hostila vrchol sezony národní házené

Studénka hostila prestižní akci národní házené - mezizemské utkání Východ - Západ. Síly tu změřili nejlepší hráči dospělé a juniorské kategorie z České republiky.

Charita Studénka je stavět připravena, čeká zprávu z ministerstva

Charita Studénka se zahradní slavností rozloučila s létem. Pokud se vše bude vyvíjet dobře, tak příští rok se tu žádná konat nebude. V sousedství by totiž mohla začít stavba nového domova svatého Jáchyma.

Sportoviště, sjednocené v majetku města, by měly spravovat technické služby

11. září 2024 12:13 | Nový Jičín | Petra Dorazilová | Novojičínský expres

Zastupitelé na zářijové schůzi vyslechli informaci o připravované jednotné správě sportovišť. Město by mělo do majetku postupně převzít i areály tělovýchovné jednoty. Správcem budou technické služby.

Nejlepší hráči národní házené z Čech a Moravy se utkali ve Studénce

11. září 2024 8:20 | Studénka | Petra Dorazilová | Regionální zprávy POLAR

Studénka hostila prestižní akci národní házené - mezizemské utkání Východ - Západ. Síly tu změřili nejlepší hráči dospělé a juniorské kategorie z České republiky.

Studie letního stadionu řeší sport, parkovací místa i volný čas

10. září 2024 13:40 | Studénka | Petra Dorazilová | Expres Studénky

Radnice má na stole hotovou studii využití areálu letního stadionu. Ta řeší nejen modernizaci samotného sportoviště, ale také volnočasové prvky a parkovací místa. Těch by tu mohla přibýt až stovka.

Slavnost byla v duchu světových Novojičíňáků, pouličním uměním a průvodem ožila i Divadelní ulice

9. září 2024 12:20 | Nový Jičín | Petra Dorazilová | Novojičínský expres

Město prožilo 29. slavnost. Pod názvem “Nový Jičín ve světě a svět v Novém Jičíně” se odehrál dvoudenní festival, který v sobě pojí historii, umění a zábavu. Novinkou letošního ročníku bylo zapojení Divadelní ulice a průvod s alegorickými vozy.

Novojičínská synagoga se po letech otevřela veřejnosti
Vydáno 26. srpna 2024 13:02, Nový Jičín, Petra Dorazilová
V rámci Dne židovských památek se v Novém Jičíně otevřela veřejnosti budova bývalé synagogy. Objekt, který slouží jako archivní depozitář, není běžně přístupný. Budoucnost by ovšem mohla jeho osud změnit.

Budovu synagogy v Novém Jičíně spravuje Zemský archiv v Opavě, respektive jeho pobočka Státní okresní archiv Nový Jičín. Od konce 60. let slouží k archivním účelům.

Lenka Chobotová, Státní okresní archiv Nový Jičín: “Novojičínská synagoga byla otevřena pro veřejnost asi po deseti letech, naposledy jsme ji zveřejnili v rámci Mezinárodního dne archivů v roce 2016. A letos jsem se připojili ke dnům otevřených dveří v rámci Dne židovských památek.”
Martin Vitko, Státní okresní archiv v Novém Jičíně: “My sami jsme byli překvapeni, že lidé nejen z Nového Jičína, ale i z okolí měli zájem se podívat do bývalé židovské synagogy. tento objekt navštívilo v danou neděli až 700 lidí a mohli si prohlédnout

Vybudování této synagogy se začalo plánovat v roce 1896, kdy byla vyhlášena sbírka. Ta trvala několik let. Stavba začala v roce 1905.

Lenka Chobotová, Státní okresní archiv Nový Jičín: “Slavnostně byla otevřena v roce 1908 pod názvem Jubilejní synagoga císaře Františka Josefa. V té době si totiž veřejnost připomínala jubileum jeho nástupu na trůn a navíc také přispěl do sbírky na stavbu synagogy. Novojičínská židovská komunita užívala synagogu pouhých třicet let, do roku 1938. V dobách největší slávy měla až 300 členů, v období první republiky ty počty klesly, bylo jich kolem dvou set.”
Martin Vitko, Státní okresní archiv v Novém Jičíně: “Nový Jičín se od roku 1938 stal součástí nacistického Německa a tím pádem i pro Židy, kteří tu žili, nastaly velmi zlé časy. Do prosince toho roku se museli vystěhovat. Ti, kteří tak neučinili, skončili většinou v koncentračních táborech. Židovská synagoga byla uchráněna nejhoršího osudu. V rámci “křišťálové noci” v listopadu 1938 byla, v uvozovkách, pouze vydrancovaná, ale nebyla zapálená. A to díky tomu, že se nedaleko nacházela městská plynárna.”

Po skončení druhé světové války se do Nového Jičína vrátilo velmi málo původních židovských obyvatel. Koncem čtyřicátých let se Židovská obec v Ostravě rozhodla prodat synagogu Církvi československé, později československé husitské. Ta ji v 60tých let odprodává státu.

Martin Vitko, Státní okresní archiv v Novém Jičíně: “Zásluhou tehdejšího vlastivědného pracovníka Jaroslava Štindla dochází k tomu, že Okresní národní výbor v Novém Jičíně odkupuje synagogu a ta se stává majetkem státu. Od druhé poloviny šedesátých let slouží pro potřeby archivu.”
Lenka Chobotová, Státní okresní archiv Nový Jičín: ”V současnosti využívá budovu synagogy jako svůj depozitář Zemský archiv v Opavě. Jsou tady uloženy právě archiválie zemského archivu, to znamená Krajského soudu Ostrava, hutních závodů, Urxových závodů, což je dnešní DEZA, nebo například Krajského národního výboru v Ostravě.”

Osud této budovy by ale mohl nabrat jiný směr. Podmínky pro uchování archiválií tu, především kvůli vlhkosti a teplotě, nejsou ideální. Přesunout by se časem mohly do nového centrálního depozitáře, který se má stavět v Havířově.

Martin Vitko, Státní okresní archiv v Novém Jičíně: “Následně může stát rozhodnout, jak naloží s jejím dalším osudem.”
Stanislav Kopecký (ANO), starosta Nového Jičína: “Je pravdou, že už v minulém roce na podzim jsme měli schůzku se zástupci židovské komunity z Krnova. Ta samotná myšlenka spočívá v tom, že město je nakloněno, abychom pomohli tuto budovu získat této židovské obci zpět, aby sloužila veřejnosti k těm kulturním a společenským akcím.”



Zdroj: https://polar.cz/zpravy/novojicinsko/novy-jicin/11000044552/novojicinska-synagoga-se-po-letech-otevrela-verejnosti