Danu Dokládalovou znají mnozí především jako lektorku Střediska volného času Fokus, nicméně je to nespoutaná osoba, původně tvůrce animovaných filmů, která se věnuje mnoha rozličným zájmům. A výtvarná činnost je stále jedním z nich. Teď v létě představila na Staré poště svou tvorbu, do které zapojila umělou inteligencí.
Dana Dokládalová, výtvarnice: “Jenom jsem si pohrávala se svými návrhy. Načrtla jsem si kamarádky, většinou matky se svými dcerami, a svým popisem jsem pak navigovala umělou inteligenci, aby je nějak ztvárnila.”
Tímto způsobem autorka ztvárnila 18 dvojic, včetně sebe a své dcery. Představila je na dernisáži výstavy.
Dana Dokládalová, výtvarnice: “To bylo trošku složitější, jako každý vztah matka - dcera. načrtla jsem si nás, jak vypadáme, ale pořád to nebylo ono. Tak jsem se ten vztah snažila dát do toho opravdového pocitu, jak se cítím já a kde je moje dcera. Potom jsem to přes různé popisy zadala umělé inteligenci a vyšla z toho spousta zajímavých obrázků a myslím, že v každém z nich je něco ze mě ě mé dcery ukryto.”
Michaela Zetochová: “My jsme rarita, protože já jsem tady matka se synem. Matýsek rozumí některým těm ženským věcem víc než já. Mě to nezajímá, třeba líčení, a když potřebuju nějakou radu, tak jdu za ním a on mi poradí. A objevuje se tu také vodní téma, protože jsme oba permanentně ve vodě, jsme milovníci vody.”
Adriana Kalamárová: “Ten obraz je dělaný jakožto bojovnice s mou maminkou. Je to zasazeno do antického Řecka a musím říct, že jsem byla velmi překvapena, jak mě ta umělá inteligence vystihla. Vypadá to moc hezky.”
Dana Dokládalová má v plánu podobný projekt zopakovat, jako základní podklad chce ale příště místo nákresů použít fotografie.
Kromě této nově směřované tvorby se také v poslední době věnuje specifické práci s keramikou.
Dana Dokládalová, výtvarnice: “Každý rok jezdím na keltský keramický kurzu a vypalujeme v kochu, který je poslední v České republice, v Kohoutově. Naprosto jsem tomu propadla a dělám keltskou keramiku.”
Jak ale vzápětí dodává, keramika je spíše zábavná větev umělecké činnosti, zpátky se vrací k akvarelu, kolorování a k ilustracím.