Pod pojmem zkamenělina jsou známy spíše otisky schránek různých živočichů nebo přímo zbytky dávných organismů. Výstava v Žerotínském zámku ale představuje jiný pohled na minulost: Lidé tu najdou zbytky stop, které pravěcí tvorové zanechali v horninách.
Oldřiška Frühbauerová, komisařka výstavy: "Většina návštěvníků si možná pod pojmem zkamenělé stopy představí atraktivní nálezy dinosauřích stop, o kterých je tady také zmínka, ale také se dozví, že mnohem větší množství stop po sobě zanechali méně nápadní bezobratlí mořští živočichové. Nachází se jako klasická zkamenělina uvnitř hornin nebo na vrstevných plochách hornin a projevuje se jako různé chodbičky, komůrky, důlky, hrbolky, žlábky, které mají buď přímý tvar nebo se mohou větvit. Často bývají spirálně stočené i výrazně meandrující."
Výstava přibližuje poměrně mladé odvětví paleontologie, takzvanou paleoichnologii, tedy vědu o fosilních stopách. Exponáty zapůjčilo Vlastivědné muzeum v Olomouci, Muzeum Prostějovska, Ostravské muzeum a pracovník Správy chráněné krajinné oblasti Beskydy František Šulgan. Právě v Beskydech se přitom stopy dávných živočichů nalézají dodnes.
Oldřiška Frühbauerová, komisařka výstavy: "Na území Beskyd se nenacházejí klasické zkameněliny ve velkém počtu, ale právě ve velkém množství tyto zkamenělé stopy. Jak jsem již říkala, projevují se ve formě různých vystouplých útvarů, chodbiček, tunýlků a komůrek."
Výstava Zkamenělé stopy měla premiéru vloni v listopadu v Prostějově. Na svém druhém umístění v Rytířském sále Žerotínského zámku bude otevřena do neděle 6. června.