Hlasy po odtržení Libhoště se začaly ozývat už před rokem. V obci vznikl přípravný výbor pro osamostatnění, kterému se podařilo získat dostatek podpisů za vyhlášení referenda. To se konalo v neděli v místní základní škole.
Anketa, obyvatelé Libhoště: 1. "Já ještě nejsem úplně rozhodnutý, že vejdu." 2. "Já si myslím, že čím více lidí přijde, tím to bude objektivnější." 3. "Víc peněz by přicházelo do obce, udělalo by se víc nových věcí." 4. "Chceme podpořit ty, kteří se do toho angažovali, tak aby z toho fakt něco bylo, protože se o to fakt starají, aby se to osamostatnilo." 5. "Nový Jičín sliboval hory doly, co nám všechno udělají a neudělají. Co udělali pro nás, nic."
Hlasovací místnost se otevřela v devět hodin ráno. Už po dvou hodinách přišlo zhruba 30 procent voličů.
Martin Skalík, předseda přípravného výboru: "Já jsem pořád optimista, já si myslím, že to projde, ale těch 30 procent samozřejmě ještě neznamená 30 % ano, protože tady samozřejmě jsme viděli i ty, kteří s tím nesouhlasí, nicméně ti, kteří s tím nesouhlasí, když zůstanou doma, řeknou automaticky ano."
K platnosti referenda byla nutná účast 645 voličů. Do hlasovací místnosti jich do deváté hodiny večer nakonec zamířilo o 250 více. Po nočním sčítání vyšlo najevo, že pro osamostatnění je 60 % obyvatel obce. Oslavy místních v uvozovkách odnesl strom před Fojtstvím, který do rána obsypaly jitrnice.
Martin Skalík, předseda přípravného výboru: "Určitě radost, protože po 40 letech bude Libhošť zase samostatný. Chtěl bych samozřejmě poděkovat všem, kteří přišli v tom nepříznivém počasí, protože skoro celý den pršelo, ale i přesto ti lidé dali najevo, že si myslí, že když bude Libhošť samostatný, tak na tom bude lépe. Určitě to přinese více peněz, větší aktivitu občanů, něco udělat pro Libhošť, nečekat na to, co ta obec udělá pro mě, ale spíše přemýšlet, co já udělám pro tu obec."
Ivan Týle (ODS), starosta města: "To sebeurčení, které v podstatě probíhá v Libhošti někdy od počátku 90. let, a konečně tedy došlo k jeho naplnění, proběhlo svobodným způsobem, aby se občané mohli v co největší míře mohli demokraticky rozhodnout. Já jsem velmi rád, že k tomu naplnění došlo. To rozhodování určitě nebylo lehké, protože museli přijmout určité argumenty buď z města a přípravného výboru a rozhodnout se, zda jít vlastní cestou a vzít si správu věcí svých a nést zodpovědnost. Myslím si, že to bylo proveden naprosto nezodpovědně."
Konec kampaně se přitom nesl v napjaté atmosféře. Nový Jičín roznesl do schránek v obci dva letáky, přípravný výbor pak v pátek reagoval vylepováním plakátů po celé obci. V textu padla i některá obvinění radnice.
Martin Skalík, předseda přípravného výboru: "V nich nebylo nic, v čem bychom lhali, co by bylo nepravdivé. Určitě to bylo trochu ostřejším tónem, ale to jsme nemysleli jako nějakou reakci na Nový Jičín, ale spíše vyburcovat ty lidi, aby si uvědomili důležitost toho referenda."
Ivan Týle (ODS), starosta města: "Samozřejmě přípravný výbor odpracoval spoustu práce, vložili do toho hodně energie a chtěli výsledek samozřejmě vidět a já jim blahopřeji za to, že se jim to podařilo, že tu práci odvedli. A to, jestli to bylo nervózní nebo ne, nevím. Z naší strany to bylo důstojné a my jsme vytvořili takové podmínky, aby stále ještě občané města se mohli rozhodnout svobodně a demokraticky."
Do konce června by měl krajský úřad vyhlásit novou obec. O tom, zdali budou obyvatelé obce v říjnu volit už do vlastního zastupitelstva, zatím jasno není.