V nedělním referendu o osamostatnění Libhoště se přesně tři pětiny lidí voličů vyjádřily pro odtržení od Nového Jičína. Zřejmě už od počátku příštího roku si tak odpovědnost za obec převezme nově zformovaná radnice. Na bedra jí tak spadne třeba starost o dokončení kanalizace či chodníku.
Vladimír Bárta (ODS), místostarosta města: "Dneska ta kanalizace druhá etapa v Libhošti vychází administrativně na 70 milionů korun, chodníkové těleso cirka na 25 milionů korun. Bude záležet, jestli se to bude dělat po částech, bude záležet, jestli na to bude dotace nebo zvýhodněný úvěr, anebo se tyto akce dají ještě etapizovat. Myslím si, že to jsou velké úkoly a já jim musím popřát, aby měli šťastnou ruku, aby se jim to podařilo splnit."
Čistírna odpadních vod a první etapa kanalizace je v provozu od roku 2006. Podle unijních předpisů by měly být i malé obce plně odkanalizovány do roku 2015.
Martin Skalík, předseda přípravného výboru: "Samozřejmě dají se vyřídit i peníze. My víme, že třeba teď by to Nový Jičín mohl dělat pouze bez dotací z Evropské unie a českého státního rozpočtu. My, obec do 2 tisíc obyvatel, máme nárok na určitý typ dotace. Samozřejmě tohle obec určitě nezvládne naráz, v jednom roce. Navíc nechápu, proč se neustále mluví o tom, že chodník stojí 20 až 30 milionů, když se to dá rozdělit na etapy. Každá obec to tak dělá, i Nový Jičín by to určitě neudělal v jednom roce."
Podle propočtů přípravného výboru by měl být rozpočet samostatného Libhoště ve výši kolem 15 milionů korun. Zhruba stejná částka by měla naopak chybět v pokladně novojičínské radnice. Přesná suma se ale podle místostarosty Vladimíra Bárty odhaduje těžko.
Vladimír Bárta (ODS), místostarosta města: "Všechno bude záviset na ekonomické situaci, která je, na rozpočtovém určení daní. Nový Jičín měl v loňském roce snížené příjmy o 51 milionů, takže ten dopad byl jak pro Nový Jičín, tak bude i pro samostatný Libhošť, i když o něco menší. Uvidíme, jaký byl loňský rok, uvidíme, jak se bude stabilizovat ekonomická situace ve státě a podle toho se bude odvíjet pro samostatný Libhošť, tak i pro Nový Jičín."
V Libhošti budou ale dříve než investice řešit zapojení lidí do místního veřejného života a hlavně prvních komunálních voleb. Na ně se chystají také členové přípravného výboru. Jeho předseda Martin Skalík předpokládá, že při něm vznikne sdružení nezávislých kandidátů.
Martin Skalík, předseda přípravného výboru: "Nemůžu mluvit za ostatní kolegy, ale co se týče mé osoby, já jsem celou dobu prohlašoval, že nechci kandidovat, že to končí tím referendem, při kterém chci dovést obec k osamostatnění. Nemám zájem se nějakým způsobem politicky angažovat. Ale bylo mi řečeno, že když už jsme to načali, tak bychom měli nějakým způsobem pokračovat. Do zastupitelstva asi kandidovat budu, ale kandidovat na starostu, o tom zatím vůbec neuvažuji, to jsou myšlenky moc dopředu."
Počet členů budoucího libhošťského zastupitelstva ještě určen není. Podle zákona o obcích jich může být 7 až 15. Jasno je naopak v tom, kde bude sídlit radnice: v budově místního fojtství.