Cílem akce bylo překonat nejlepší české výkony v celkové váze všech baterií anebo v přepočtu na jednoho obyvatele. Baterie z hodinek, tužkové, monočlánky, ploché, devítivoltové či malé zdroje z různých přístrojů. Už od čtvrteční deváté hodiny se Masarykovo náměstí stalo centrem pro všechny, kteří chtěli podpořit úsilí o překonání dvou českých rekordů. Mezi prvními návštěvníky s nadílkou baterií byly děti ze škol.
Anketa, děti ze ZŠ: 1. "Paní učitelka nám prvně řekla, že máme nasbírat baterky na Den Země, řekli jsme to doma rodičům a ti se snažili najít nám nějaké baterie." 2. "Přibližně 133 baterek, nějak tak asi."
Zatímco vedle u pódia se předváděly třeba modely žáků základních škol vyrobené z odpadů, u speciálního stánku se vážily všechny dodané baterie. Podle hmotnosti sbírky dostávali lidé slosovatelné lístky, školy pak soutěžily v množství nasbíraných baterií.
Dana Holubová, odbor životního prostředí: "Je to vlastně reakce na bateriovou novelu zákona o odpadech, která zavedla novou povinnost zpětného odběru baterií. Zároveň jsme na to navázali i tím, že jsme vytvořili místo zpětného odběru na separačním dvoře. Takže to není jenom o tom, že mohou lidé odevzdávat baterie v rámci této jednorázové akce, ale v podstatě každý den po celý rok na separační dvůr."
Hromada starých baterií v kontejneru za stánkem postupně rostla. Kolem poledne oznámili organizátoři, že se podařilo sesbírat rovnou tunu. Po poledni proud školáků ustal, zapojili se tak hlavně dospělí. A zatímco děti vymetly třeba i prodejny, které ze zákona povinně staré baterie vybírají, dospělí většinou nosili zdroje z domácnosti.
Anketa, obyvatelé města: 1. "To jsou naše baterie, naše spotřeba." 2. "To je záležitost, kterou jsme sbírali snad tři roky, kdy jsme baterie skládali. Konečně jsme to využili, nemusel jsem to hodit do kontejneru nebo na separační dvůr."
Krátce po 14. hodině sběr starých baterií skončil. Už teď je jisté, že jeden rekord padl. Nový Jičín se pokoušel překonat dva zápisy: v celkové váze všech baterií a v přepočtu hmotnosti na jednoho obyvatele. A právě v druhé kategorii se rekord podařilo překonat.
Michal Jurečka, agentura Dobrý den: "Jménem agentury Dobrý den Pelhřimov mohu prohlásit Nový Jičín za rekordmana, a to v počtu nasbíraných baterií na jednoho obyvatele. Překonali 24 hodin starý rekord z Vysokého Mýta. Nový rekord má hodnotu 44,21 gramu na jednoho obyvatele."
Vyhlášení výsledků mělo i šťastnou dohru v podobě cen pro vylosované výherce. Rekord to ve městě není zdaleka první. Nový Jičín už vlastní zápis v počtu lidí s klobouky na hlavách na jednom místě či v délce obrazu. Ani na poli ekologie nebude nový rekord jedináčkem. Před dvěma lety sestavily děti největší zelený bod z víček od plastových lahví.
Lenka Kvapilová, společnost Ecobat: "V Novém Jičíně se nám velice líbilo, zapojily se hodně základní školy, mateřské školy. A další obyvatelé města také nosili baterie, takže jsme byli velmi spokojení. Tyto akce máme na programu tak osmkrát do roka, už to děláme třetím rokem. Vždy čekáme, kdy se nám sama města ozvou, že mají zájem překonat tento národní rekord."
Ivan Týle (ODS), starosta města: "Úspěch spočívá také v tom, že se podařilo vhodnou soutěživou formou přivést děti k tomu, jakým způsobem se má ekologická výchova provádět v praktické ukázce. Ukázalo se, že baterie je možné odkládat někam jinam, a to v dnešní době, kdy všichni jsou majiteli mp3 a iPodů a dalších, určitě není k zahození."
A ještě druhý údaj o celkové váze sesbíraných baterií. Ten činí 1158 kilogramů. Za dosavadním rekordem tak Nový Jičín zaostal o více než 3 metráky. Jeho držitelem je Ústí nad Labem, krajské město s téměř čtyřikrát větším počtem obyvatel než Nový Jičín.