Od října do konce roku 2021 Studénka bojovala proti holubům. Důvodem byla řada stížností od lidí i předsedů bytových družstev. Ptactvo obsazovalo půdní prostory, střechy i balkóny a svými exkrementy znečišťovalo prostředí ve městě. Radnice proto přistoupila k jejich regulaci.
Milan Kyjovský, vedoucí odboru MHÚM: „Konec konců když se podíváte třeba tady za mě, tak ty budovy jsou pokálené. Projít někdy pod stromem, aby člověk nedostal čerstvý zásah, bylo obtížné. Město to konzultovalo s předsedy bytových družstev, protože byla nutná součinnost. Celé se to provádělo odchytem holubů, k tomu ale potřebujeme vhodné prostory a podmínky.“
Během října byly na ulici Arm. Gen. Ludvíka Svobody, Antonína Dvořáka, Beskydské a na náměstí Republiky rozmístěny odchytové klece. Díky nim mohli holuby speciální technikou odchytit pracovníci odborné firmy.
Jaroslav Surý, deratizátor: „Probíhá předvnadění, kdy se do klecí umísťují návnady a voda. Holubi si zvyknou, že mohou do klece vstoupit, vzít si potravu a vyjít ven, protože zůstanou otevřená dvířka. Po čtrnácti dnech, až si na to zvyknou, umístí se dvířka a dojde k tomu, že se holub nemůže dostat ven. Dochází k pravidelným kontrolám klecí a holubi se následně odvážejí.“
Milan Kyjovský, vedoucí odboru MHÚM: „Došlo i k odstřelu asi šedesáti kusů divokých holubů. Podařilo se nám tedy eliminovat zhruba 200 kusů. Původní plán města byl zregulovat na 80% holubů na stav, který tu byl před rokem. Když se podíváme na střechy, tak ti holubi tam skutečně nejsou.“
Jelikož jsou holubi teritoriální zvířata, počítá se, že se do pár let do města opět vrátí a radnice je bude muset zase regulovat. Studénka za jejich likvidaci zaplatila 116 tisíc korun včetně DPH.