V sobotu 12. února probíhal v Poodří ořez vrb u rybníku Kačák. Postarali se o něj místní Ochránci přírody spolu s dobrovolníky. Jeho smyslem bylo uchování biotopů pro chráněné druhy živočichů, především pak brouka Páchníka, který v hlavatých vrbách žije.
Marcela Klemensová, koordinátorka projektu: „Za mnou vidíte, že ty hlavaté vrby jsou poměrně mladé, to je v pořádku, ale tento proces se musí pravidelně opakovat. Po poradě s odborníky ze správy CHKO a poradě s entomologem jsme se rozhodli ty poměrně nízko položené hlavy zvýšit. Má to pomoci živočichům, kteří mají rádi světlo a slunce, a kteří se rádi vyhřívají. Nové hlavy by jim měly více vyhovovat. Zároveň si myslíme, že tím, že zvedneme rozvětvení vrb, bude tu příjemnější procházka.“
Bartoš, ochránce přírody: „V té vrbě, jako v každé hlavaté vrbě je taková dutina, kde vrba dorůstá a přibývá na objemu. Vevnitř zase přibývá trouch, který je optimální nejen pro život larvy Páchníka. Kromě jeho tam jsou i larvy Zlatohlávků. Páchník se zde zdržuje i několik generací.“
Vrby by se měly podle odborníků ořezávat jednou za pět až sedm let. O samotný ořez v Poodří se postarali odborníci. Jednalo se hlavně o mladé vrby, kterým díky ořezu v budoucnu zesílí jejich hlavní část kmene. U starších dřevin musí arboristé volit složitější postup ořezu.
Tomáš Vajda, arborista: „Starou vrbu je důležité ořezat, protože když se neořeže, tak bude růst tak dlouho, dokud se pod vlastní váhou nezlomí větve. Brouci by pak neměli žádné útočiště. U velkých vrb musíme dávat pozor kvůli bezpečnosti, musíme dělat klíny a podobně. U těch malých taky, ale ne tak často.“
Marcela Klemensová, koordinátorka projektu: „Za mnou vidíte, že přišlo hodně zájemců. Hlavně místních, ale i ze vzdálených míst Moravskoslezského kraje a pomáhají nám uklidit dřevní hmotu z ořezů.“
Anketa:
„Jsem tu kvůli vztahu k přírodě.“
„Určitě jsme přišli kvůli vztahu k přírodě, jezdíme tu na kole, tak bychom chtěli, aby to tu bylo hezké.“
„Přišel jsem kvůli mojí ženě a taky mám chuť něco udělat.“
„Já jako myslivec mám kladný vztah k přírodě. Na takové akce chodíme pravidelně, nedávno jsme byli sázet stromy v Petřvaldě. Chodím od dětství, poslední dobou ale jen na akce, které jsou blíže.“
Akce se zúčastnilo kolem dvaceti dobrovolníků. Během letošního roku se v Poodří ořezalo přes 300 vrb.