Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Novou dominantou Studénky bude kašna s několika tryskami

  • Studénka,

Na náměstí Republiky ve Studénce bude stát nová kašna. Ta současná už je za hranicí své životnosti a ztrácí se z ní voda. Budoucí vzhled dominanty vybrali lidé v anketě.

Opravy kašny na náměstí Republiky jsou v posledních letech častou záležitostí. Revize ukázaly, že se bortí její nádrž a poškozené je potrubí i trysky. Často se stává, že kašna zkrátka nefunguje.

Milan Kyjovský, vedoucí odboru údržby majetku, MěÚ Studénka: “V podstatě to technické zázemí kašny, které je pod zemí, je na hranici své životnosti. Tehdy byla použita technologie bez bednění, je tam pouze plastová ndoba zahrnutá zeminou. Ten plast také pracuje, a dochází k deformaci samotné samonosné plastové vany a tím pádem je nutná ta rekonstrukce.”

Další potíže způsobuje nestabilní písčité podloží, to pravděpodobně zapříčinilo vychýlení potrubí, které je tak poškozené a uniká z něj voda.

Milan Kyjovský, vedoucí odboru údržby majetku, MěÚ Studénka: “Ten úbytek vody, přes léto i díky odparu, je značný. Je potřeba téměř co druhý den kašnu dopouštět, samozřejmě i podle povětrnostních podmínek, protože vodu rozstřikuje kolem kašny i vítr.”

Všechny tyto problémy a navíc chybějící filtrace přiměly vedení města k rozhodnutí nepřistoupit pouze k rekonstrukci fontány, ale k její zcela nové výstavbě.

Libor Slavík (STUDEŇÁCI PRO STUDÉNKU), starosta Studénky: “Bylo zjištěno, že v podstatě cena rekonstrukce se velmi přibližuje ceně pořízení nové kašny, a to podle nákladů, které zpracovala odborná firma. Proto jsme se rozhodli, že uděláme kompletní výměnu kašny, včetně technologie tak, abychom tady zase na dlouhou dobu měli, pokud možno bezúdržbový systém, který bude klidným relaxačním místem v centru na náměstí.”

Odborná firma městu doporučila čtyři varianty vzhledu nové kašny, které se lišily například výstupem fontán přímo z dlažby nebo z nádrže a jejich počtem. Vítěznou podobu vybírala během léta veřejnost v anketě.

Libor Slavík (STUDEŇÁCI PRO STUDÉNKU), starosta Studénky: “Přihlásilo se do ní více než sedm set lidí. Překvapilo nás, že výsledky byl velmi těsný. Zvítězila varianta číslo tři, která získala něco přes 30 procent hlasů.”
Milan Kyjovský, vedoucí odboru údržby majetku, MěÚ Studénka: “Občané si vlastně vybrali variantu, kdy stavíme na stejném půdorysu, jako je dneska s tím, že ty trysky už budou vystupovat z vodní hladiny, měly by to být napěněné trysky, bude jich kolem obvodu několik. Díky moderní technologii bychom měli být schopni měnit výšku toho vodního paprsku, jeho podbarvení, intenzitu, mohou být být různé programy, v jakém režimu ta kašna může fungovat.”

Radnice už vypsala výběrové řízení na zpracování projektu na stavbu kašny, nicméně do prvního kola se nikdo nepřihlásil, nabídku tedy bude bezprostředně opakovat. Záměrem je, aby stavba nové fontány začala na jaře příštího roku.

Na závěr ještě připomeňme, že dominantou městského centra se současná kašna stala v roce 2001, po rekonstrukci náměstí. Do té doby zde byla otevřená plocha s velkou vanou uvnitř se sochou, která je nyní součástí areálu přírodního koupaliště.

Nahlásit chybu


K tématu
ASB SQUASH s.r.o. - Nový Jičín a stavby prováděné společností
Nový Jičín
od 28 000 do 32 000 Kč/měsíc

Detail

Ministerstvo obrany - Vojenské zařízení 5512
Hostašovice
od 20 000 do 30 000 Kč/měsíc

Detail

VaKo stavební s.r.o. - Kopřivnice
Kopřivnice
od 33 000 do 42 000 Kč/měsíc

Detail