První šanci navrhnout vlastní nápad, který by mohl vylepšit život ve Studénce, dostali místní lidé poprvé v roce 2020. Teď je v běhu čtvrtý ročník participativního rozpočtu.
Libor Slavík (STUDEŇÁCI PRO STUDÉNKU), starosta Studénky: “Naší vizí je jednoznačně zapojovat obrany do rozhodování o projektech, které se na území města realizují. My jsme už v tom minulém volebním období poprvé vyčlenili 200 tisíc korun v rámci použití pro projekty realizované na návrhy občanů. Už od toho prvního ročníku postupně realizujeme jednotlivé akce. Nejprve to bylo sice trošku se zpožděním, s ohledem na jednání s památkáři, realizace hřiště v zámecké zahradě, druhým vítězným návrhem bylo workoutové hřiště u Základní školy Butovická, třetí návrh je toto veřejné ohniště.”
Podávat nápady pro aktuální ročník participativního rozpočtu mohli lidé do konce listopadu. Na radnici se sešly tři projekty. Nyní je posoudí odborná pracovní skupina, pravděpodobně v březnu buď předloží radě města k řešení jeden konkrétní návrh, nebo z více realizovatelných vizí vyberou vítěze lidé hlasováním. Na provedení projektu je vyčleněno v rozpočtu města 264 tisíc korun.
Libor Slavík (STUDEŇÁCI PRO STUDÉNKU), starosta Studénky: “Od počátku jsme stanovili tu základní hranici 200 tisíc korun, kterou každoročně zvyšuje o 10 procent. To samé je i pro rok 2023.”
Nápady, které se mezi návrhy v rámci participativního rozpočtu dosud objevily, považuje Libor Slavík za rozhodně účelné.
Libor Slavík (STUDEŇÁCI PRO STUDÉNKU), starosta Studénky: “I v rámci jednání participativního rozpočtu tam vznikly náměty a návrhy, které se i daly realizovat mimo participativní rozpočet. Takto jsem se rozhodli v roce 2021 realizovat posezení a lavičky u radaru ve Studénce, tedy v klidné lokalitě s pohledem na sídliště, a v loňském roce se zrealizovalo betonové oplocení hřbitova v Butovicích, které také bylo jedním z námětů participativního rozpočtu, ale bylo finančně nad rámec, ale považovali jsem to za záležitost údržby, kterou bychom měli realizovat. Takže samozřejmě vnímáme, že občané mohou přicházet i s návrhy, které se rozhodneme realizovat mimo participativní rozpočet, protože je budeme vnímat, že je to zajímavý impuls z řad občanů.”
Konkrétní předložené projekty z aktuálního ročníku zveřejní radnice po projednání radou města, vítězný nápad spatří světlo světa opět do konce roku.