Základní a poté i zvláštní škola sídlily v budově na Tovární ulici ještě v osmdesátých letech. Následně ji žáci opustili a například po dobu rekonstrukce mateřské školy na ulici Poštovní poskytla azyl i malým dětem. Později byla nějaký čas prázdná.
Libor Slavík (STUDEŇÁCI PRO STUDÉNKU), starosta Studénky: “Postupem času, někdy před pěti lety, jsme začali tuto budovu naplňovat zájemci o volné prostory z řad volnočasových aktivit spolků, které působí na území města. A v podstatě jsme samovolně přeměnili tuto budovu na volnočasový dům. V tuto chvíli tu působí rodinné centrum, základní umělecká škola, jsou tady další hudební skupiny a taneční skupina, má zde archiv jak stavební odbor, tak Vagonářské muzeum. Takže v podstatě je to budova v tuto chvíli plně vytížena.”
I proto město přistoupilo k realizaci projektu, jehož cílem bylo snížení energetické náročnost budovy.
Libor Slavík (STUDEŇÁCI PRO STUDÉNKU), starosta Studénky: “Našim cílem je starat se o budovy v majetku města a postupně v nich realizujeme energetická opatření. Tahle budova měla původní okenní výplně, které byly nahrazeny novými okny. Došlo k zateplení střechy, opravila se fasáda. To vše s částečným přispěním ministerských dotací přispělo k tomu, že budova je ve funkčním stavu.”
Stavba byla zahájena v srpnu 2021 a skončila zhruba po roce. Následně město řešilo se zhotovitelem některé dodělávky.
Radmila Nováková, vedoucí odboru stavebního řádu: “Původní termín, který jsme měli naplánován, byl protažen do této konečné podoby a to proto, že se v průběhu rekonstrukce ještě objevily zásadní závady, které souvisely s odvodněním, s drenáží podél obvodu budovy. Takže jsme prakticky celou budovu odkopávali, dělala se izolace, která původně nebyla součástí zakázky a dělaly se nové drenáže nové dešťové odvodnění.”
Původní částka na realizaci stavby byla zhruba 8 milionů 300 tisíc korun, další práce ji navýšily na 10 milionů 600 tisíc korun.
Radmila Nováková, vedoucí odboru stavebního řádu: ”Z toho z dotačních titulů jsme čerpali peníze dvojí. Jedna část byla z dotačního programu životní prostředí, kdy jsem dostali asi 30 procent uznatelných nákladů, to znamená nějaký 1 milion 300 tisíc korun, a další milion 600 tisíc korun jsme čerpali z programu pro podpory kotlíkových dotací. Tím, že jsme se do programu zapojili, mohli jsme čerpat peníze, které se nám vracely z půjček občanů.”
Ještě před touto částečnou rekonstrukcí investovala radnice také do vybudování zpevněné plochy před budovou, která slouží pro parkování vozidel.