Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Výstava ukazuje, jak mohou české knihovny vypadat

Studénka |

Knihovna na sídlišti připravila na léto putovní výstavu s názvem Architektura českých knihoven. Prezentuje zajímavé budovy, které byly v posledních letech nově postaveny nebo úspěšně rekonstruovány.

Putovní výstava Architektura českých knihoven ve 21. století během léta zakotvila i v knihovně na sídlišti. Stěny studovny tu obklopují plakáty s fotografiemi zajímavých budov i interiérů a ukazují, jak mohou knihovny vypadat.

Dagmar Válková, vedoucí knihovny: “Tuto výstavu připravily kolegyně, které pracují v knihovně Právnické fakulty Univerzity Karlovy v Praze, a tuto výstavu nám zapůjčily. Výstava je zajímavá tím, že ukazuje nové budovy a rekonstruované budovy knihoven v naší republice, a zajímavé je to, že všechny tyto knihovny vznikly nebo byly rekonstruovány v 21. století, protože ve 20. století nebyla postavena téměř žádná nová budova a málo jich bylo rekonstruovaných. Tím pádem knihovny zažily v 21. století velký rozmach.”

Na panelech je vidět, že knihovny neposkytují jen knihovnické služby, ale jsou také informačními a vzdělávacími centry, pořádají přednášky, koncerty i pořady pro děti.

V tištěných textech je zde spousta zajímavých informací o knihovnách, včetně toho, který architektonický ateliér jejich rekonstrukci nebo stavbu prováděl.

Dagmar Válková, vedoucí knihovny: “Návštěvníky vždy upozorňuji na dvě knihovny, které zaujaly mě, každá je svým způsobem úplně jiná. Velmi moderní je knihovna v Děčíně, stojí na nábřeží u Labe a zajímavá je tím, že její exteriér připomíná police, kde jsou knihy, a na těch hřbetech knih jsou i jména autorů, takže je to vyloženě knihovnické téma. Naproti tomu obrovským kontrastem a opakem je knihovna v Soběslavi, kdy do zříceniny gotického hradu byl zakomponován skleněný skelet a tato knihovna tedy vypadá tak staro-moderně.”

Výstavu o zajímavých českých knihovnách lze shlédnout v té na sídlišti v hodinách určených veřejnosti až do konce září.

Pak by ji měly vystřídat kresby žáků Základní školy Františka kardinála Tomáška.

Dagmar Válková, vedoucí knihovny: “S paní učitelkou výtvarné výchovy jsme v úzkém kontaktu. Dál bych plánovala, právě po dohodě s paní učitelkou, studénecké výtvarníky. Mělo by se jednat o cyklus výstav, kdy by každý po určitou dobu v knihovně vystavoval. Ale to je zatím v jednání.”



Nahlásit chybu


K tématu

Knihovna zve na výstavu snímků sakrálních staveb, autoři je pořídili v několika zemích Evropy

27. ledna 2026 9:02 | Studénka | Petra Dorazilová

Knihovna na sídlišti připravila výstavu fotografií sakrálních staveb. Autoři snímků jsou tři a pořídili je v České republice, a také třeba v Rumunsku, Rusku a na Ukrajině.

Chovatelské výstavě se dařilo, klece byly brzy prázdné

6. března 2026 11:50 | Studénka | Petra Dorazilová

Chovatelé ze Studénky pořádali prodejní výstavu drobného zvířectva. Zájem, především o různá plemena králíků, byl tak velký, že už hodinu po otevření byla polovina klecí prázdných.

Šepoty zdí reflektují nedávnou historii Zámku Nová Horka

20. listopadu 2025 7:20 | Studénka | Petra Dorazilová

Historické prostředí Zámku Nová Horka se stalo kulisou pro výstavu moderního umění mladých autorů. Svými díly reflektují i skutečnost, že tu v minulosti býval sociální ústav pro mentálně postižené ženy.


K požáru skladu a pekárny v Horní Suché se zraněnými spěchali hasiči i záchranky

Dnes 11:47, vydáno včera 22:47 | Celý MS kraj | Libor Běčák

Rozsáhlý požár zachvátil ve čtvrtek večer jeden skladovací prostor a také částečně i střechu pekárny v Horní Suché. Do akce bylo nasazeno několik jednotek profesionálních i dobrovolných hasičů. Muž utrpěl popáleniny druhého stupně na čtyřiceti procentech povrchu těla, musel být letecky transportován do nemocnice. Během zásahu se zranil i jeden z hasičů. Ještě stále probíhá likvidace úplná likvidace požáru.

Poruba řeší problém s parkováním a navyšuje počty stání. Nově přibyla na ul. Čs. exilu

Včera 17:45 | Ostrava-Poruba | Jana Lipowská

Poruba, se stejně jako jiné obvody a města, zabývá problémem s parkováním. Nová stání řeší například stavbou parkovacích domů a také zjednosměrněním některých ulic. Nově k nim na 1. stavebním obvodu přibyla ulice Československého exilu.

Pět jednotek slezskoostravských dobráků se sjelo na společné cvičení do Jánských Koupelí

Dnes 10:30 | Celý MS kraj | Michal Slonina

Překonávání potoka pomocí žebříků, orientace v zakouřeném prostředí, nebo výcvik na vodě – slezskoostravské jednotky Sborů dobrovolných hasičů čekalo v rámci každoročního cvičení celkem sedm stanovišť. Tentokrát navíc vyjeli mimo Ostravu.

Policie hledá dítě v ohrožení. 14letá dívka odešla z diagnostického ústavu v Bohumíně

Včera 18:57 | Celý MS kraj | Jiří Cileček

Policie vyhlásila status Dítě v ohrožení. Hledá 14letou dívku, která odešla z diagnostického ústavu v Bohumíně. Má zdravotní problém a musí pravidelně užívat léky, které nemá u sebe.

Opilá řidička srazila v Čeladné dvě děti na chodníku. Od nehody utekla a pak ji srazil vlak

Včera 19:44, vydáno včera 11:50 | Celý MS kraj | Libor Běčák

Opilá sedla za volant a v Čeladné při nebezpečném předjíždění vyjela ze silnice na chodník a tam srazila dvě jedenáctileté dívky. Od nehody utekla a později ji našel policejní pes u kolejí, kde ji srazil vlak. Jednu ze sražených dívek přepravil do nemocnice ve vážném stavu vrtulník.

Porubu rozzářily záhony. A květinová louka na Francouzské ulici nabídne novinku

Včera 17:49 | Ostrava-Poruba | Jana Lipowská

Příroda se opět s jarním počasím probouzí k životu. Poruba také letos v tomto období pokračuje v obnově a výsadbě veřejné zeleně - vysazují se nové záhony, keře i stromy.

Plamen lidskosti ocenil pracovníky v sociálních službách, kraj letos galavečer pořádal poprvé

Včera 14:00 | Celý MS kraj | Michal Slonina

Sál Janáčkovy konzervatoře hostil ve středu 15. dubna slavnostní předávání cen Plamen lidskosti. Moravskoslezský kraj na slavnostním večeru ocenil osobnosti i kolektiv pracující v sociálních službách.

Zelených projektů v Ostravě přibývá s rostoucím úspěchem Reuse centra

Včera 14:23 | Ostrava-město | Tomáš Kořistka

Úspěch Reuse centra Ostrava, kde lidé vracejí do oběhu nepotřebné věci, se odráží na množství zeleně ve městě. Výtěžek z této recyklace je totiž využíván na financování zelených projektů. Letos bude rozděleno přes dva miliony korun.

Senior bus pomáhá seniorům v Mariánských Horách překonat dopravní omezení

Senioři v ostravských Mariánských Horách mají kvůli rekonstrukci ulice Novoveská komplikovanější dopravu. Radnice zareagovala rychle a pro klienty DPS zavedla speciální Senior bus.

Baseballisty Arrows Ostrava čeká první domácí zápas sezony. Přivítají Hrochy Brno

Včera 15:38 | Ostrava-Poruba | Jana Lipowská

Baseballisté Arrows Ostrava odstartovali novou sezonu. Svůj první domácí zápas odehrají už v pátek v porubském Arrows Parku, kde přivítají silné soupeře Hrochy Brno.

Praktické sestry

Nový Jičín Nástup: od 1. května 2026 od 27 420 do 42 050 Kč/měsíc

Většina prohřešků je ve Studénce v dopravě

Dnes 13:38 | Studénka | Petra Dorazilová

Bezpečnostní situace ve Studénce je stabilní. Konstatovaly to ve svých zprávách městská i státní policie. Mírné zhoršení lze v meziročním srovnání vidět v počtu nárůstu řešených přestupků, a to o dvacet procent. Týkaly se většinou dopravy.

Vlaječkami zaplnil dům a zapsal se mezi rekordmany

Dnes 8:59 | Studénka | Petra Dorazilová

Jaroslav Holub ze Studénky je držitelem českého rekordu za největší sbírku vlaječek, doma jich má vystaveno více než 6 tisíc 600. Jeho výjimečnou kolekci potvrdil certifikát Agentury Dobrý den.

Kolona odborného učiliště má stále čím překvapit

Včera 12:54 | Nový Jičín | Petra Dorazilová

Taneční kolona je pro Odborné učiliště a praktickou školu vždy mimořádnou události. Slavnostní atmosféra a krásné oblečení dávají dětem se zdravotním postižením možnost prožít si „svůj velký večer“.

Studénka je bezpečná, na nonstop služby chybí strážníci

Včera 10:22 | Studénka | Petra Dorazilová

Bezpečnostní situace ve Studénce je stabilní. Konstatovaly to ve svých zprávách městská i státní policie. A to i poté, co strážníci už rok neslouží nonstop všechny noční služby.

Hasiči bavili rodiny s dětmi velikonočním zajíčkem

Včera 8:35 | Studénka | Petra Dorazilová

Sociální sítě dobrovolných hasičů ze Studénky - Butovic obvykle plní události z téměř každodenních profesionálních zákroků u dopravních nehod, požárů nebo technických zásahů. Před několik dny se ovšem mezi ně vloudila aktivita, která nedělala vrásky na čele, ale vyloudila úsměv ve tváři.

Hosté ve studiu: Martin Mašek, primář, Chirurgie, Moravskoslezská nemocnice Bílovec

15. dubna 2026 16:57 | Bílovec | Jana Lipowská

V MS nemocnici Bílovec vznikla Klinika jednodenní chirurgie

Výstava ukazuje, jak mohou české knihovny vypadat
Vydáno 25. července 2023 7:43, Studénka, Petra Dorazilová
Knihovna na sídlišti připravila na léto putovní výstavu s názvem Architektura českých knihoven. Prezentuje zajímavé budovy, které byly v posledních letech nově postaveny nebo úspěšně rekonstruovány.

Putovní výstava Architektura českých knihoven ve 21. století během léta zakotvila i v knihovně na sídlišti. Stěny studovny tu obklopují plakáty s fotografiemi zajímavých budov i interiérů a ukazují, jak mohou knihovny vypadat.

Dagmar Válková, vedoucí knihovny: “Tuto výstavu připravily kolegyně, které pracují v knihovně Právnické fakulty Univerzity Karlovy v Praze, a tuto výstavu nám zapůjčily. Výstava je zajímavá tím, že ukazuje nové budovy a rekonstruované budovy knihoven v naší republice, a zajímavé je to, že všechny tyto knihovny vznikly nebo byly rekonstruovány v 21. století, protože ve 20. století nebyla postavena téměř žádná nová budova a málo jich bylo rekonstruovaných. Tím pádem knihovny zažily v 21. století velký rozmach.”

Na panelech je vidět, že knihovny neposkytují jen knihovnické služby, ale jsou také informačními a vzdělávacími centry, pořádají přednášky, koncerty i pořady pro děti.

V tištěných textech je zde spousta zajímavých informací o knihovnách, včetně toho, který architektonický ateliér jejich rekonstrukci nebo stavbu prováděl.

Dagmar Válková, vedoucí knihovny: “Návštěvníky vždy upozorňuji na dvě knihovny, které zaujaly mě, každá je svým způsobem úplně jiná. Velmi moderní je knihovna v Děčíně, stojí na nábřeží u Labe a zajímavá je tím, že její exteriér připomíná police, kde jsou knihy, a na těch hřbetech knih jsou i jména autorů, takže je to vyloženě knihovnické téma. Naproti tomu obrovským kontrastem a opakem je knihovna v Soběslavi, kdy do zříceniny gotického hradu byl zakomponován skleněný skelet a tato knihovna tedy vypadá tak staro-moderně.”

Výstavu o zajímavých českých knihovnách lze shlédnout v té na sídlišti v hodinách určených veřejnosti až do konce září.

Pak by ji měly vystřídat kresby žáků Základní školy Františka kardinála Tomáška.

Dagmar Válková, vedoucí knihovny: “S paní učitelkou výtvarné výchovy jsme v úzkém kontaktu. Dál bych plánovala, právě po dohodě s paní učitelkou, studénecké výtvarníky. Mělo by se jednat o cyklus výstav, kdy by každý po určitou dobu v knihovně vystavoval. Ale to je zatím v jednání.”



Zdroj: https://polar.cz/zpravy/novojicinsko/studenka/11000038314/vystava-ukazuje-jak-mohou-ceske-knihovny-vypadat