Tradiční celorepubliková akce Hradozámecká noc, která otevírá památky až po setmění, se letos konala 26. srpna. Poprvé se do ní zapojil i před třemi lety otevřený zrekonstruovaný zámek Nová Horka u Studénky.
Radomír Káňa, správce zámku Nová Horka: “Plánujeme prohlídky v době trvání asi 60 minut, jsou tu tři cykly, které máme naplněné. Zámek je zrekonstruován v přízemí a návštěvníci budou tedy procházet jen touto spodní částí.”
Prohlídky zámku byly tedy výjimečné nejen tím, že se konaly v tajemné večerní atomsféře, ale také průvodci, kteří byli oblečeni v dobových kostýmech.
Radomír Káňa, správce zámku Nová Horka: “V každé významné místnosti bude kostýmovaný průvodce a ke své postavě bude říkat nějaký příběh. Já jsme za hraběte Karla Josefa Vetter z Lilie, je to asi nejvýznamnější osoba z celého rodu ve vztahu k historii tohoto zámku. On byl stavitelem i projektantem zámku.”
S postavou hraběte Vetter von der Lilie se návštěvníci mohli setkat přímo pod jeho obrazem v pokoji před zámeckou kaplí. Na jejím stropě byl ke shlédnutí videomapping věnovaný cykličnosti ročních období a přírodních živlů.
V nejkrásnější komnatě zámku, slavné sala terreně, zase mohli účastníci večerních prohlídek obdivovat nasvícené unikátní nástěnné fresky.
Gabriela Bednaříková, průvodkyně zámku Nová Horka: “Já představuji dceru posledního dědice, Lori, ta nebyla tak známá, ale malovala v Itálii, máme tady od ní i jeden obraz. Budu mít dvě místnosti. V první budu vyprávět obecnou historii našeho zámku. Ve druhé budu představovat naši největší chloubu, náš nejznámější sál, sala terrenu, kde jsou původní fresky z roku 1860.”
Průvodkyně lidem vysvětlila význam těchto fresek a naznačila jejich skrytou pointu.
Gabriela Bednaříková, průvodkyně zámku Nová Horka: “Ten největší hlavní alegorický cyklus nám vyjadřuje pět smyslů, kde je těchto pět smyslů schovaných mezi lidmi v nebeské bráně. Potom vysvětlíme význam kartuší, které symbolizují čtyři živly a čtyři roční období, a potom také antické a barokní motivy zamalované na stěnách.”
Návštěvníci se mohli také podrobně seznámit se životem šlechtického roku Vetterů, který zámek vlastnili 300 let, i s dalším pohnutým osudech této barokní stavby. Od roku 1964 zde byl ústav pro mentálně postižené ženy. V roce 2016 jej vložil Moravskoslezský kraj do správy Muzea Novojičínska a začala jeho rekonstrukce. Zpřístupněn byl, tedy zatím jeho přízemí, v roce 2020.