Zkáza po červnové větrné smršti byla ve Studénce vidět napříč celým městem. Polámaných nebo vyvrácených stromů i s kořeny tu bylo okolo stovky. Byly mezi bytovými domy na ulici Budovatelská, na náměstí, u letního stadionu nebo třeba v zámeckém parku. Likvidace přímých škod trvala tři týdny. Následně radnice povolala odbornou firmu, aby provedla dendrologický průzkum dalších stromů.
Jiří Švagera (STUDEŇÁCI PRO STUDÉNKU), místostarosta Studénky: “Zaměřili jsme se na oblasti mateřských škol, základních škol, uměleckých škol, letního stadionu, kde byly velké následky, které ta větrná smršť napáchala, a v neposlední řadě i na zámecký park, kde nyní stojíme. Ten průzkum je v tuto chvíli hotový a bylo posuzováno necelých tisíc stromů.”
Jiří Poulík, arborista, Safe Trees: “V té první etapě bude asi kolem 25 nebo 30 stromů, které byly poškozené natolik, že se musí pokácet, a pak jsme tam ještě navrhovali další stromy, řekněme, s nějakým odkladem na kácení do deseti let, takže zhruba v tom horizontu se budou stromy kácet dál. Teď budeme zpracovávat ty výstupy, musí se vyhodnotit, které stromy je potřeba udělat hned a začít řešit povolení ke kácení, eventuálně ty stromy ošetřovat.”
Stromy ke kácení jsou doporučeny v různých lokalitách, třeba u letního stadionu.
Jiří Poulík, arborista, Safe Trees: “Tam jsou topoly, to jsou, řekněme, takové krátkověké dřeviny, snadné na zlomení, takže tam bylo dost polámaných stromů a museli se sanovat, a také tady v zámeckém parku.”
Speciální péči například odborníci věnovali i lípě malolisté, která roste v zámeckém parku, a kterou větrná smršť rovněž poškodila.
Jiří Poulík, arborista, Safe Trees: “Tady se táhne trhlina od kosterního větvení po obou stranách, takže ten strom je vlastně v půlce rozštípnutý. To je příklad defektu, který je velice vážný. O tomto stromu jsme dost přemýšleli, protože je to významný strom pohledově i druhově, a budeme řešit jeho stabilizaci, pravděpodobně se tu bude umisťovat ocelové lano, které zabrání zlomení těch větví.”
V příštím roce bude dendrologický průzkum na území města pokračovat.
Jiří Švagera (STUDEŇÁCI PRO STUDÉNKU), místostarosta Studénky: “Náklady na tento průzkum zařadíme do rozpočtu, protože opravdu je to velice nákladné. Město má v majetku necelých 7000 stromů, což je obrovské množství, a potřebujeme k tomu jak finanční prostředky, tak i ten čas na to na to prozkoumání.”
Následně, po tomto preventivním posouzení stromů v dalších lokalitách, ve kterých se lidé často pohybují, pak bude následovat i náhradní výsadba nových vhodných druhů dřevin.