Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Na 150 pařezů po dvou kalamitách odstraní nová fréza

Studénka |

Oddělení technických služeb, které letos rozhodnutím zastupitelstva město zřídilo, získává stále reálnější obrysy. A to i díky postupným investicím do vybavení. Teď na podzim je to třeba nová fréza na pařezy.

Prioritou nákupu vybavení pro nově zřízené oddělení technických služeb byla původně technika pro zimní údržbu. Postupně už nyní radnice ale dovybavuje vozy tak, aby sloužily celý rok. Proto nyní pořídila i tohoto nového pomocníka.

    Jiří Švagera (STUDEŇÁCI PRO STUDÉNKU), místostarosta Studénky: “Jak vidíte tady za mnou, je tu traktor, pro který jsme pořídli frézu pro frézování pařezů. Tím, že nám Studénkou prošly dvě kalamity, které nám vyvracely nebo polámaly stromy, tak máme spoustu pařezů, které je potřeba zlikvidovat.” Porot jsme pořídili tuto frézu, která nám ty pařezy likvidace a tím pádem zlepšujeme i stav veřejné zeleně.”

    Po větrné smršti z června a poté po dalších silných větrech během zářijových vydatných srážkách evidují ve městě asi 150 pařezů. Další desítky přetrvávají ještě z kácení z minulých let.

    Jiří Švagera (STUDEŇÁCI PRO STUDÉNKU), místostarosta Studénky: “Tím, že ty pařezy zmizí, ta plocha se zjednoduší a obsluha, která zajišťuje seče, tak nemusí dávat takový úplně perfektní pozor, kudy jede. Zjednoduší se ta práce, nemusí zastavovat, nemusí to kolem toho pařezu strunovat a ta plocha je i viditelně krásnější.”

    Pořizovací cena frézy byla 150 tisíc korun. Pokud si tuto službu město objednávalo u externího dodavatele, platilo za likvidaci jednoho pařezu dva až pět tisíc korun.

    Lukáš Kaňuščák, odbor údržby majetku, MěÚ Studénka: “Frézování pařezu se odvíjí podle průměru pařezu. Takže pořízení frézy je pro nás velmi výhodné, protože ta fréza bude brzo zaplacena, zhruba nějakých čtyřicet pařezů a máme tento stroj zaplacený.”

    Samotný traktor, který je také nový a ke kterému je fréza připojena, bude pomocníkem v technických službách po celý rok. Lze k němu přičlenit mulčovač, sekačku a v rámci zimy radlici na sníh a sypač.

    Nahlásit chybu


    K tématu

    Studénecká škola finišuje s potrubím, na úklid možná povolá posily

    15. srpna 2025 12:10 | Studénka | Petra Dorazilová

    Největší stavební aktivita, co se týče školních budov ve Studénce, je letos během prázdnin na Butovické. Probíhá tu rekonstrukce rozvodů vody a kanalizace. Nové bude ve výsledku také sociální zázemí a ve třídách poteče teplá voda.

    Dva týdny před začátkem školy je na Butovické rušno

    22. srpna 2025 13:18 | Studénka | Petra Dorazilová

    Největší stavební aktivita, co se týče školních budov, je letos během prázdnin na Butovické. Probíhá tu rekonstrukce rozvodů vody a kanalizace na druhém stupni. Nové bude ve výsledku sociální zázemí a ve třídách teplá voda.

    Technické služby mají nové motorizované pomocníky

    1. prosince 2025 10:20 | Nový Jičín | Petra Dorazilová

    Technické služby města v těchto dnech obdržely nové vybavení v hodnotě přesahující 16 milionů korun. Jedná se o pět vozidel, která budou sloužit při svozu odpadu a ve středisku zeleně.


    V Ostravě hořel návěs kamionu, nájezd na Rudnou ulici byl uzavřen

    Včera 10:26 | Ostrava-město | Anna Břenková

    U mimoúrovňové křižovatky propojující dálnici D1 a Rudnou ulici v Ostravě zasahovali hasiči u požáru návěsu kamionu. Kvůli zásahu byl uzavřen nájezd na Rudnou ulici ve směru na Polsko.

    Nový Jičín nabídne v historickém domě nové byty, jeden má bonus terasy, druhý vypovídá o atmosféře starého domu

    Včera 7:53 | Nový Jičín | Petra Dorazilová

    Uvnitř měšťanského domu U Bílého anděla na novojičínském náměstí vznikly rozsáhlou rekonstrukcí dva nové atypické byty. Město je nyní v nabídkovém řízení poskytne veřejnosti k bydlení.

    Na projíždějící vlak u Studénky spadlo trolejové vedení. Doprava na koridoru se zastavila

    Včera 0:31, vydáno 13. srpna 2026 18:51 | Celý MS kraj | Jiří Cileček

    Další vážná mimořádná událost zastavila provoz na hlavním železničním koridoru mezi Ostravou a Studénkou. Na jedoucí vlak EuroCity spadla trolej. Z postiženého vlaku evakuovali zhruba 150 cestujících a dalších 30 z osobního vlaku, který zůstal stát nedaleko. Pravděpodobně delší dobu potrvá než dojde k plné obnově provozu. Do půlnoci byl provoz obnoven po jedné traťové koleji.

    Nohama na zemi, hlavou v oblacích. Začala rekonstrukce ostravského mrakodrapu

    13. srpna 2026 11:58 | Ostrava-město | Anna Břenková

    Třetí nejvyšší budova v Ostravě prošla dlouhým obdobím nejistoty a dokonce jí hrozila demolice. Teď ji čeká kompletní proměna podle návrhu světově uznávané architektky Evy Jiřičné. Budova nabídne 111 nových bytů.

    Dva bratři z Opavy 19 let předstírali těžkou retardaci, obrali stát na dávkách o 11,5 milionů korun

    13. srpna 2026 9:29 | Opava | Anna Břenková

    Skoro dvacet let vodili za nos úředníky i doktory a přišli si tak na 11 milionů korun. Bratři z Opavy za pomoci svých rodičů předstírali vážné duševní onemocnění a pobírali sociální dávky. Zatímco doma simulovali těžkou duševní poruchu, nemluvili nebo vydávali skřeky, venku se zcela bez zábran pohybovali sami, nakupovali v nákupních centrech a vyřizovali půjčky. Celé rodině teď hrozí vězení.

    Muž z Ostravy nejdříve kradl kontejnery z práce, pak rozjel vlastní nelegální podnikání

    Včera 9:31 | Ostrava-město | Anna Břenková

    35letý muž z Ostravy rozjel promyšlený podvod s lodními kontejnery. Nejprve je kradl svému zaměstnavateli, a když dostal výpověď, v nelegálním podnikáním pokračoval – cizí kontejnery si pronajímal a dál je prodával.

    Dodávka narazila do auta na dálnici D1 u Bravantic, provoz byl přerušen kvůli přistání vrtulníku

    13. srpna 2026 13:15 | Celý MS kraj | Anna Břenková

    Na 345. kilometru dálnice D1 u Bravantic ve směru na Brno ve čtvrtek narazil řidič dodávky do před ním jedoucího auta. Nehoda si vyžádala zásah všech složek IZS. Zranili se dva lidé. Kvůli přistání vrtulníku byl provoz na chvíli zcela přerušen.

    Město přitvrzuje v přístupu k řešení autovraků

    13. srpna 2026 10:50 | Nový Jičín | Petra Dorazilová

    Nový Jičín zpřísnil postup v otázce odstraňování autovraků. Dlouhodobě odstavená vozidla s propadlou technickou kontrolou bude po uplynutí výzvy ihned odtahovat. Nevyzvednuté ojetiny prodá nebo sešrotuje.

    U Stříbrného jezera vznikne nový psí park. Jde o vítězný projekt Nápadů pro Opavu

    12. srpna 2026 23:31 | Opava | Yvona Fajtová

    Opavští pejskaři dostanou nové místo, kde budou moci své čtyřnohé parťáky pustit bezpečně z vodítka. Nedaleko Stříbrného jezera má vzniknout oplocený psí park s jednoduchými překážkami i posezením. Jde o jeden z vítězných projektů letošního participativního rozpočtu Nápady pro Opavu.

    Kostel v Lískovci se rekonstruuje, přispěli občané i město

    12. srpna 2026 14:18 | Frýdek-Místek | Tomáš Tikal

    Program Daruj F-M je dobročinná sbírka, na kterou přispívají obyvatelé Frýdku-Místku a stejnou částkou pak přispěje i město. Tentokrát se vybrala velmi hezká částka na rekonstrukci kostela v Lískovci.

    Zámecká prohlídka vede do márnice s Josefínskou rakví

    Včera 15:07 | Studénka | Petra Dorazilová

    Součástí prohlídkového okruhu Zámku Nová Horka se na léto stává i márnice. Uvnitř je výstava věnována smrti v době osvícenství, jejímž hlavním lákadlem je unikátní Josefínská rakev.

    Příměstské tábory oživují i školní hřiště

    Včera 12:59 | Nový Jičín | Petra Dorazilová

    Největším pořadatelem letních táborů je v Novém Jičíně Středisko volného času Fokus, ovšem jsou i další organizace, které se během prázdnin o děti postarají a zabaví je. Například sportovní kluby nebo rodinná centra.

    Shanti Munay nově láká do Fulneku nejen za koňmi, dětem nabízí příměstské tábory

    Včera 12:00 | Fulnek | Michal Slonina

    Jedinečný zážitek z pobytu mezi koňmi a dalšími zvířaty čeká děti z Fulneku a okolí nově v Terapeutickém a vzdělávacím středisku Shanti Munay. To se do fulneckého Jílovice nastěhovalo v letošním roce a nabízí nejen příměstské tábory.

    Strážci přírody vyrazili do Zoo i do rybářství

    Včera 10:16 | Studénka | Petra Dorazilová

    Tábory, především ty příměstské, jsou během prázdnin velkou pomocí pro pracující rodiče menších dětí. Ve Studénce letos rodinné centrum připravilo pět turnusů. Jeden z nich byl tematicky zaměřen na taje přírody.

    Stavební práce dostanou do tříd teplou vodu

    13. srpna 2026 15:10 | Studénka | Petra Dorazilová

    Jak už bývá o prázdninách zvykem, ve školách se nezahálí. Třeba v budově na ulici 2. května probíhají stavební aktivity, jejichž hlavní částí je oprava rozvodů kanalizace a vodoinstalace. Do tříd se tak dostane teplá voda.

    Řidič na kruhovém objezdu v Novém Jičíně nedal přednost, po srážce uvízl v autě

    13. srpna 2026 11:42 | Nový Jičín | Anna Břenková

    Na kruhovém objezdu v Novém Jičíně se srazila dvě auta poté, co řidič Citroënu nedal přednost vozu BMW. Náraz zanechal řidiče Citroënu zaklíněného v kabině, odkud ho museli pomocí hydraulického nářadí vyprostit hasiči a předat ho do péče záchranářů.

    Na 150 pařezů po dvou kalamitách odstraní nová fréza
    Vydáno 2. prosince 2024 12:50, Studénka, Petra Dorazilová
    Oddělení technických služeb, které letos rozhodnutím zastupitelstva město zřídilo, získává stále reálnější obrysy. A to i díky postupným investicím do vybavení. Teď na podzim je to třeba nová fréza na pařezy.

    Prioritou nákupu vybavení pro nově zřízené oddělení technických služeb byla původně technika pro zimní údržbu. Postupně už nyní radnice ale dovybavuje vozy tak, aby sloužily celý rok. Proto nyní pořídila i tohoto nového pomocníka.

      Jiří Švagera (STUDEŇÁCI PRO STUDÉNKU), místostarosta Studénky: “Jak vidíte tady za mnou, je tu traktor, pro který jsme pořídli frézu pro frézování pařezů. Tím, že nám Studénkou prošly dvě kalamity, které nám vyvracely nebo polámaly stromy, tak máme spoustu pařezů, které je potřeba zlikvidovat.” Porot jsme pořídili tuto frézu, která nám ty pařezy likvidace a tím pádem zlepšujeme i stav veřejné zeleně.”

      Po větrné smršti z června a poté po dalších silných větrech během zářijových vydatných srážkách evidují ve městě asi 150 pařezů. Další desítky přetrvávají ještě z kácení z minulých let.

      Jiří Švagera (STUDEŇÁCI PRO STUDÉNKU), místostarosta Studénky: “Tím, že ty pařezy zmizí, ta plocha se zjednoduší a obsluha, která zajišťuje seče, tak nemusí dávat takový úplně perfektní pozor, kudy jede. Zjednoduší se ta práce, nemusí zastavovat, nemusí to kolem toho pařezu strunovat a ta plocha je i viditelně krásnější.”

      Pořizovací cena frézy byla 150 tisíc korun. Pokud si tuto službu město objednávalo u externího dodavatele, platilo za likvidaci jednoho pařezu dva až pět tisíc korun.

      Lukáš Kaňuščák, odbor údržby majetku, MěÚ Studénka: “Frézování pařezu se odvíjí podle průměru pařezu. Takže pořízení frézy je pro nás velmi výhodné, protože ta fréza bude brzo zaplacena, zhruba nějakých čtyřicet pařezů a máme tento stroj zaplacený.”

      Samotný traktor, který je také nový a ke kterému je fréza připojena, bude pomocníkem v technických službách po celý rok. Lze k němu přičlenit mulčovač, sekačku a v rámci zimy radlici na sníh a sypač.

      Zdroj: https://polar.cz/zpravy/novojicinsko/studenka/11000046231/na-150-parezu-po-dvou-kalamitach-odstrani-nova-freza