Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Klienti chráněného bydlení pekli cukroví

  • Opava,

Klienti s psychickým onemocněním, kteří žijí v Chráněném bydlení opavské Charity se před Vánocemi pustili do tradičního společného pečení cukroví. Práci si rozdělili a šlo jim to opravu od ruky. Své výtvory si pak mohli vzít s sebou domů, aby jim vanilkové rohlíčky, perníčky či linecké pečivo provonělo vánoční čas.

V Chráněném bydlení opavské Charity žije 23 lidí. Většina z nich plánuje odjet na vánoční svátky ke své rodině. Je ale také dost těch, kteří se tady rozhodli zůstat. Mezi nimi i Pavel. Sváky bude bez své rodiny trávit poprvé: „Rozhodl jsem se, že zůstanu na Charitě.Domluvili jsme se se spolubydlícími Evou a Honzou, že spolu prožijeme Vánoce. Máme nakoupené pstruhy, bude salát, čočková polévka.“

A protože k Vánocům patří také cukroví, pustili se klienti do pečení. Je to tak každý rok a jde vidět, zdejší parta je opravdu sehraná.

Vaření a pečení je mezi klienty chráněného bydlení v kurzu. Během roku se pravidelně scházejí a společně připraví třeba celý oběd.Ruku k dílu teď přiložily i zdejší pracovnice, které pomohly klientům nakoupit suroviny a teď se střídají u pečení.

„Takže jim chceme ty Vánoce zpříjemnit, aby také měli cukroví doma. Takže co si upečou, vezmou si domů.“ říká Jana Kotzianová, pracovnice v sociálních službách z opavské Charity.

Přednost má česká klasika, kterou chtějí péct klienti chráněného bydlení každý rok: vanilkové rohlíčky, linecké pečivo a perníčky. Letos nově přibyly sušenky s marcipánovým zdobením.

“Linecké si ochutnám ke kávě a ostatní si schovám na Vánoce.” usmívá se paní Jarmila.

Cukroví chutná báječně a také krásně voní. Ze společného pečení si každý odnesl s sebou malou krabičku, kterou otevře na Štědrý den.

Nahlásit chybu

K tématu


Nejčtenější zprávy