Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

V Opavě bude stát další dům pro seniory

  • Opava,

V Opavě bude stát další penzion pro seniory. Kapacita současných tří domů s malometrážními byty totiž nestačí. V pořadníku jsou zapsány víc jak tři stovky zájemců o tento typ bydlení. Stavět se začne na jaře.

Tady, na Hálkově ulici v Kateřinkách, bude příští rok stát nový pěti podlažní dům s 52 menšími byty o velikosti do 50 m2. Právě o takové bydlení je mezi opavskými seniory velký zájem. Město má nyní k dispozici 144 takovýchto bytů, které lidem starším 65 let pronajímá ve třech domech. V pořadníku jsou ale zapsány stovky dalších zájemců.

„Současná kapacita našich zařízení spadajících do senior centra nestačí uspokojit požadavky seniorů.“ postěžoval si náměstek primátora Opavy Josef Stiborský (KDU – ČSL).

A ředitel Seniorcentra Michal Jedlička jej doplňuje: „Myšlenka potřeby dalšího domu vznikla na základě pořadníku, který se každoročně navyšuje o 50 žadatelů. Aktuálně je v pořadníku přes 300 žadatelů.”

Část z nově postavených bytů bude také plně bezbariérových. Tak, aby se v nich mohli pohodlně pohybovat lidé na vozíku. Jejich obyvatelé budou mít k dispozici i pečovatelskou službu.

„Pouze šestnáct bytů splňuje statut pečovatelského bytu. A pouze na tyto byty lze získat dotaci.“ upřesnila Hana Šenková z odboru rozvoje města,opavského magistrátu.

Zhruba deseti milionová podpora z misterstva pro místní rozvoj se málem zadrhla na požadavku některých zastupitelů. Navrhovali totiž, aby bezbariérové byly všechny byty. Nakonec ale schválili původní variantu: z 52 jednotek jich bude pro vozíčkáře upravených 16.

„Museli bychom přepracovávat projektovou dokumentaci a ty byty by se staly pro zdravější seniory nevhodné.“ vysvětlil primátor Opavy Radim Křupala (ČSSD).

Do současných třech domů pro seniory, které nyní v Opavě jsou, se totiž stěhují v drtivé většině lidé soběstatční, kteří upřednostňují malometrážní bydlení především z finančních důvodů.

Nový bytový dům za 80 mil korun se začne stavět na jaře a hotový bude do konce příštího roku.

Nahlásit chybu

K tématu


Nejčtenější zprávy