Reklama

Studenty lákají spíš přírodovědné obory

  • 8:58,
  • Opava ,

Humanitní studijní obory přestávají být v kurzu. Stále více zájemců přichází na Filosoficko – přírodovědeckou fakultu Slezské univerzity v Opavě studovat spíš technicky založené obory. Dnešní studenty láká fyzika, informatika i multimediální techniky.

Stáhnout video
Reklama

Nejstarší fakulta Slezské univerzity, filosoficko-přírodovědecká, v sobě od počátku svého vzniku před víc jak dvěmi desetiletími spojuje humanitní a přírodní vědy. Zatímco dříve si studenti vybírali spíše společenskovědní obory, dnes je tomu naopak.

“Bohužel jsme zaznamenali ústup zájmu o studium humanitních disciplín a zvýšení zájmu o přírodovědné disciplíny,“ konstatuje Zdeněk Stuchlík, děkan Filosoficko-přírodovědecké fakulty, Slezské univerzity.

Jedinou výjimkou je mezi humanitními směry obor tvůrčí fotografie, na který se od počátku hlásí i desetinásobek uchazečů, než kolik může být ke studiu přijato.

Fyzika, informatika nebo multimediální techniky si získávají rok od roku více zájemců. Aplikovanou fyziku tady studuje v jednotlivých oborech na 200 posluchačů. Škola se proto snaží držet krok s dobou a svá pracoviště modernizovat.

„Obory s tím, jak se rozšiřovaly a postupně rozrůstaly a rozšiřovaly své možnosti, tak jim vlastně ty stávající prostory nestačily,“ říká Martin Petrásek, který vyučuje studenty oboru multimediální techniky.

Jedinou místnost zařízenou jako střižnu i zvukové studio zároveň teď studenti vyměnili za nové studio, střižny a zvuková pracoviště. Velkou posluchárnu lze využít také jako kinosál.

„Už nemusíme točit všechno jen venku, improvizovat. Můžeme se připravovat tady v ateliéru. Máme tady nespočet nových věcí – kamery objektivy. Můžeme si to všechno vyzkoušet.“ raduje se jeden ze studentů Vít Kanyza - čerstvý držitel ocenění z Mezinárodního festivalu outdoorových filmů.

Plánů na využití velkorysých prostor studia mají studenti dost. Arnošt Holan se tady chystá vytvořit ročníkovou práci o automobilových veteránech.

„Máme připravené zajímavé příběhy. A tak bychom mohli využít tohle studio – vejde se sem celé auto, může sem vjet. Takže ho můžeme nasnímat přesně jak chceme, osvětlit si ho,“ říká další ze studentů Arnošt Holan.

Vloni se na Filosoficko-přírodovědeckou fakultu Slezské univerzity hlásilo více než 1200 uchazečů o studium. Přijata jich byla zhruba polovina.

ReklamaPADDLEBOARD na Hlučínském jezeře

31.07. 15:00 - 31.08. 18:00
Ludgeřovice, Hlučínské jezero - Štěrkovna

JFO, filharmonický sbor Brno, Václav Luks a Óda na radost

24.09. 19:00 - 23.08. 9:49
Opava, Kostel sv. Václava, Opava

JFO, Petr Nouzovský a dirigent Chuhei Iwasakiho

30.10. 19:00 - 23.08. 9:49
Opava, Kostel sv. Václava, Opava

Technické služby města Vítkova, příspěvková organizace
Opava
od 20 400 Kč do 25 900 Kč

Detail

Ing. Pavel Kubina
Opava
od 100 Kč

Detail

KOVOMAT JAZ s.r.o.
Opava
od 20 200 Kč

Detail

Nejčtenější zprávy

Reklama

PR články

Více PR článků
Zavřít reklamu