Nejstarší fakulta Slezské univerzity, filosoficko-přírodovědecká, v sobě od počátku svého vzniku před víc jak dvěmi desetiletími spojuje humanitní a přírodní vědy. Zatímco dříve si studenti vybírali spíše společenskovědní obory, dnes je tomu naopak.
“Bohužel jsme zaznamenali ústup zájmu o studium humanitních disciplín a zvýšení zájmu o přírodovědné disciplíny,“ konstatuje Zdeněk Stuchlík, děkan Filosoficko-přírodovědecké fakulty, Slezské univerzity.
Jedinou výjimkou je mezi humanitními směry obor tvůrčí fotografie, na který se od počátku hlásí i desetinásobek uchazečů, než kolik může být ke studiu přijato.
Fyzika, informatika nebo multimediální techniky si získávají rok od roku více zájemců. Aplikovanou fyziku tady studuje v jednotlivých oborech na 200 posluchačů. Škola se proto snaží držet krok s dobou a svá pracoviště modernizovat.
„Obory s tím, jak se rozšiřovaly a postupně rozrůstaly a rozšiřovaly své možnosti, tak jim vlastně ty stávající prostory nestačily,“ říká Martin Petrásek, který vyučuje studenty oboru multimediální techniky.
Jedinou místnost zařízenou jako střižnu i zvukové studio zároveň teď studenti vyměnili za nové studio, střižny a zvuková pracoviště. Velkou posluchárnu lze využít také jako kinosál.
„Už nemusíme točit všechno jen venku, improvizovat. Můžeme se připravovat tady v ateliéru. Máme tady nespočet nových věcí – kamery objektivy. Můžeme si to všechno vyzkoušet.“ raduje se jeden ze studentů Vít Kanyza - čerstvý držitel ocenění z Mezinárodního festivalu outdoorových filmů.
Plánů na využití velkorysých prostor studia mají studenti dost. Arnošt Holan se tady chystá vytvořit ročníkovou práci o automobilových veteránech.
„Máme připravené zajímavé příběhy. A tak bychom mohli využít tohle studio – vejde se sem celé auto, může sem vjet. Takže ho můžeme nasnímat přesně jak chceme, osvětlit si ho,“ říká další ze studentů Arnošt Holan.
Vloni se na Filosoficko-přírodovědeckou fakultu Slezské univerzity hlásilo více než 1200 uchazečů o studium. Přijata jich byla zhruba polovina.