Knihu s názvem Černá kronika aneb případy ze soudních síní vydalo před dvěma lety policejní ředitelství Moravskosleszkého kraje. Najdete tady 12 příběhů, které se skutečně staly. Však to vždy dokládají také fotografie z místa činu. Knihu s sebou policisté rádi berou na besedy s důchodci.
"I my na těch příkladech daleko lépe vysvětlíme seniorům co se stalo a jak se proti tomu bránit," vysvětluje Pavla Welnová z opavské Policie ČR
Policisté vybírají ty příběhy, se kterými se mohou senioři lehce setkat: ať už jsou to případy tzv. falešného vnuka, domácího násilí nebo ukradené kabelky z košíku v supermarketu.
Policisté upozotňovali, že obezřetnost je vždy na místě. Starší lidé jsou totiž lehce zranitelní a právě to na ně obrací pozornost pachatelů.
Senioři jsou na tom hůř fyzicky i psychicky, než mladší lidé. Pachatel toho využívá a snaží se toho zneužít," upozorňuje Welnová.
Lidé se také zajímali o to, jak reagovat na situaci, když u jejich dveří zazvoní člověk s nabídkou podomního prodeje, který je ve městě zákázaný. Policisté zopakovali, aby s takovýmto člověkem nic nevyjednávali. A že by o tom měli uvědomit policii.
Z besedy si každý přítomný mohl knihu, z které policisté přečetli několik povídek, odnést jako dárek domů. A znovu si ji ještě přečíst.