Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Je průmyslová zóna potřeba? ptají se podnikatelé

  • Opava,

Průmyslová zóna, která má vyrůst na severním okraji Opavy, má své odpůrce. Protestují především členové Hospodářské komory. Argumentují nízkou nezaměstnaností. Podle vedení města ale zájemci o plochy k podnikání jsou.

Výpadovky z Opavy na Krnov a Bruntál ohraničují areál budoucí průmyslové zóny, která má v první fázi zahrnovat 32 hektarů. Tyto zemědělské plochy by se měly za dva roky proměnit v místo s výrobními halami. Na přípravu uvolnil 1 milion korun Moravskoslezský kraj. V současné době město už vykoupilo většinu pozemků.

„Průmyslová zóna by měla mít velikost kolem 30 hektarů s tím, že nám ještě chybí některé drobné pozemky, které nejsou pro projekt zásadní. Takže jsme schopni na těchto pozemcích realizovat záměr průmyslové zóny," říká primátor Opavy Radim Křupala (ČSSD).

Proti tomuto rozhodnutí se ale staví někteří opavští podnikatelé. Tvrdí, že kvůli nízké nezaměstnanosti, která dlouhodobě klesá, a v posledních měsících se pohybuje kolem 3 %, sem jen ztěží přijdou nové firmy. A ty stávající už si svá sídla vybudovaly.

„Nevěříme tomu, že nějaký investor do Opavy přijde. Tak si myslíme, že finance, které by měly jí na průmyslovou zónu jsou zbytečné,“ vyjádřil se Zdeněk Gróman, předseda představenstva Hospodářské komory Opava.

Podle vedení radnice ale zájemci jsou, a tak město pokračuje v přípravách průmyslové zóny dál.

„Ta poptávka by mohla být i od firem mimo opavských, ale konkrétnější žádosti přicházejí spíš od opavských firem,“ nechal se slyšet Křupala.

Město předpokládá, že poté, co se mu podaří získat územní rozhodnutí, zažádá o dotaci.

„V r. 2019 by město mohlo předložit žádost o dotaci s předpokladem získání dotace až ve výši 75% způsobilých výdajů,“ říká Martina Heisigová, odbor rozvoje města a strategického plánování, Magistrát Opava.

K zahájení výstavby průmyslové zóny by mohlo dojít v závěru příštího roku. Hotová by mohla být na konci roku 2020.

Nahlásit chybu

K tématu


Nejčtenější zprávy