Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Strávili noc venku jako bezdomovci

  • Opava,

Jaké to je, spát pod širým nebem, stejně jako bezdomovci - to si vyzkoušela destíka zájemců, kteří si v rámci akce Noc venku ustlali u kostela sv. Václava v Opavě. Zapojili se tak do celorepublikové kampaně, která má za cíl upozornit na problém bezdomovectví.

Opava se připojila ke kampani Noc venku. V rámci ní se mohli zájemci dozvědět více o lidech bez domova a také zjistit, jak jim mohou pomoci. Poslechnout si mohli třeba přednášku o tom, jak funguje ordinace pro chudé, soci - taxi nebo výdejna potravin. Na programu byly i koncerty, představení a tvůrčí dílny.

Lidé se mohli vydat také na komentovanou Cestu bezdomovce s průvodcem.Cestou ztemnělým městem lidé poslouchali příběhy lidí, kteří nemají domov. V Opavě jich na ulici žije asi 8 desítek.

Mluvilo se také o tom, které organizace a jak bezdomovcům pomáhají. Podle sociálních pracovníků těchto lidí rok od roku přibývá. Republikové odhady jsou okolo 300 000.

„Zdá se mi, že roste počet těch, kteří nechtějí využívat sociální služby, a to z z jakéhokoliv důvodu.Buď pijí alkohol a ví, že ve službách je to omezené. A nebo také je hodně lidí,kteří jsou závislí na drogách,“ přemítá organizátorka akce Lucie Pobořilová z Armády spásy v Opavě.

Lidé v nesnázích mohou využít třeba noclehárny Armády spásy. Dárci jim mohou přispět na přespání tzv. nocleženkou. Dostanou tady polévku a vlastní postel.

Většina bezdomovců se do tepla nedostane. Jaké to je být v jejich kůži si vyzkoušelo 10 zájemců, kteří si ustlali před kostelem sv. Václava.

„U sebe mám jen karton a spacák. Myslím, že se tak přiblížím lidem, kteří žijí na ulici a můžu se vžít do jejich situace,“ uvažuje mladík, který se rozhodl strávit noc pod opavským nebem.

„Pro ty, kteří by měli obavu spát celou noc venku, tady máme improvizovaný montovaný domek,“ říká spoluorganizátor akce Milan Freiberg z MAS Opavsko.

Lidé přespali venku v celkem 15 městech republiky a také v Bratislavě. Na rozdíl od bezdomovců ale mohli po chladné noci zamířit do svých vyhřátých domovů.

Nahlásit chybu

K tématu


Nejčtenější zprávy