Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Rozpočet Opavy v r. 2019 bude vyrovnaný

  • Opava,

Vedení města představilo rozpočet pro příští rok. Oproti minulým letům je zde uvedeno jen několik investičních akcí. Další zde mají být zařazeny až po závěrečném zúčtování, které bude předloženo na jaře. Rozpočet přesahuje jednu miliardu korun a je vyrovnaný.

Velkou radost udělal návrh rozpočtu jistě obyvatelům domů na Horním náměstí, kteří se měli kvůli původně plánované přestavbě vystěhovat. Nově se má dům zateplit a vymění se zde také okna, obojí za 17 mil. korun. Další investicí mají být třeba veřejné osvětlení na Březinově ulici nebo opravy škol, jejichž zřizovatelem je město. Na tyto budovy by se vedení města chtělo zaměřit podrobněji.

„Stav školních budov, až už mateřského či základního školství je za ta léta tristní.

Je potřeba udělat pasportizaci v jakém stavu ty školy jsou a zařadit je ať už do plánu oprav nebo investic,“ říká náměstkyně primátora Opavy Hana Brňáková (Piráti& Opavané).

Podle bývalého primátora a nyní opozičního člena zastupitelstva Radima Křupaly jsou prostředky na investice nízké: „Na investice zbyly opravdu jen malé peníze – okolo 30 mil korun. Což je málo na velikost města. Podle mne by investice měly být větší. Resp. Snaha vedení by měla být taková, že by se mělo více uspořit z provozu.“

Nicméně o projektech, které Opava řeší dlouhodobě, jako je realizace aquaparku, oprava zimního stadionu, výstavba bytů v areálu bývalých Dukelských kasáren nebo vyřešení prostoru kolem bývalého nákupního centra Slezanka – rozhodnou zastupitelé až na jaře. Poté, co bude hotový závěrečný účet za rok 2018. A bude jasné,kolik peněz zbylo na další investice.

„Chceme vytvořit dlouhodobý investiční plán. Bude to strategický plán na zhruba 7 let. A právě ty investice, které jsou nosné a strategické, chceme komunikovat v celém politickém spektru,“ předestřel záměr vedení města primátor Tomáš Navrátil (ANO).

Dokončeny by měly být již rozpracované projekty revitalizace Stříbrného jezera nebo parkování u východního vlakového nádraží.

Rozpočet města budou schvalovat na svém zasedání zastupitelé, a to 17. prosince.Nahlásit chybu