V zimě se noclehárny plní lidmi bez domova

  • 26. prosince 2018,
  • 13:00,
  • Opava,
  • Katka Geryková

Noclehárny pro bezdomovce v zimě už tradičně zažívají zvýšený zájem. Lidé tady mohou dostat nejen střechu nad hlavou, ale také teplou polévku. Kromě toho vyrážejí také pracovníci Armády spásy do terénu a roznášejí jídlo těm, kteří i přes nepřízeň počasí zůstávají venku.

Reklama


Už druhým rokem pomáhají v Opavě tzv. nocleženky. Jejich koupí na internetu nebo i přímo v Armádě spásy mohou dárci zaplatit lidem bez domova jednu noc pod střechou a s jídlem. Během loňské zimy jich tady rozdali téměř dva tisíce. Možná také díky vidině přespání zdarma se noclehárna Armády spásy začala plnit už v říjnu, a to navzdory teplému počasí. Na koho nevyšla volná postel, mohl přenocovat alespoň na židli v jídelně.

„V zimních měsících se zvyšuje počet uživatelů našich služeb asi o 10-20%,“ říká sociální pracovník Jaromír Hanzlík..

A to nejen v noci, ale i přes den. V této místnosti mohou lidé bez domova trávit svůj čas v době kdy venku mrzne.

„Spala jsem venku. Spala jsem pod mostem, v parku, zima, mráz ne mráz. Zkusila jsem taky svoje. Jsem ráda, že jsem na noclehárně,“ řekla nám jedna z mála žen, která služeb opavské Armády spásy využívá.


Lidí, kteří žijí na ulici, si v těchto dnech také více všímají strážníci. A to zejména ve dnech, kdy rtuť teploměru klesá pod bod mrazu.

„Strážníci při své běžné kontrolní činnosti monitorují místa, kde se tyto osoby vyskytují, a poskytují jim informace o možnostech, kde mohou v teple přečkat mrazivé noci,“ potvrzuje mluvčí Městské policie v Opavě Jana Szabová.

Mezi opavskými bezdomovci, kterých žije ve městě asi necelá osmdesátka, je ale dost těch, kteří nabízené služby nevyužijí a zůstávají navzdory mrazivému počasí venku. Těm sociální pracovníci přímo v terénu nabízejí teplý čaj a polévku.
290 kilometrů

Dnes 19:00 - 9:08
Opava, Slezské divadlo, Opava

SHF: Pěvecká dvojice Kchun a Dantova Božská komedie

29.03. 19:00 - 22.03. 9:08
Opava, Bolatice – Kostel sv. Stanislava

SHF: Pěvecká dvojice Kchun a Dantova Božská komedie

30.03. 19:00 - 22.03. 9:08
Opava, Ostrava – Kostel sv. Václava

OSTRAVSKÉ STAVBY a.s.
Opava
od 21 000 Kč

Detail

REMANTE GROUP s.r.o.
Opava
od 25 000 Kč do 35 000 Kč

Detail

SEMIX PLUSO, spol. s r.o.
Opava
od 20 000 Kč do 30 000 Kč

Detail

Nejčtenější zprávy

Reklama

PR články

Více PR článků
Zavřít reklamu