Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

V zimě se noclehárny plní lidmi bez domova

  • Opava,

Noclehárny pro bezdomovce v zimě už tradičně zažívají zvýšený zájem. Lidé tady mohou dostat nejen střechu nad hlavou, ale také teplou polévku. Kromě toho vyrážejí také pracovníci Armády spásy do terénu a roznášejí jídlo těm, kteří i přes nepřízeň počasí zůstávají venku.


Už druhým rokem pomáhají v Opavě tzv. nocleženky. Jejich koupí na internetu nebo i přímo v Armádě spásy mohou dárci zaplatit lidem bez domova jednu noc pod střechou a s jídlem. Během loňské zimy jich tady rozdali téměř dva tisíce. Možná také díky vidině přespání zdarma se noclehárna Armády spásy začala plnit už v říjnu, a to navzdory teplému počasí. Na koho nevyšla volná postel, mohl přenocovat alespoň na židli v jídelně.

„V zimních měsících se zvyšuje počet uživatelů našich služeb asi o 10-20%,“ říká sociální pracovník Jaromír Hanzlík..

A to nejen v noci, ale i přes den. V této místnosti mohou lidé bez domova trávit svůj čas v době kdy venku mrzne.

„Spala jsem venku. Spala jsem pod mostem, v parku, zima, mráz ne mráz. Zkusila jsem taky svoje. Jsem ráda, že jsem na noclehárně,“ řekla nám jedna z mála žen, která služeb opavské Armády spásy využívá.


Lidí, kteří žijí na ulici, si v těchto dnech také více všímají strážníci. A to zejména ve dnech, kdy rtuť teploměru klesá pod bod mrazu.

„Strážníci při své běžné kontrolní činnosti monitorují místa, kde se tyto osoby vyskytují, a poskytují jim informace o možnostech, kde mohou v teple přečkat mrazivé noci,“ potvrzuje mluvčí Městské policie v Opavě Jana Szabová.

Mezi opavskými bezdomovci, kterých žije ve městě asi necelá osmdesátka, je ale dost těch, kteří nabízené služby nevyužijí a zůstávají navzdory mrazivému počasí venku. Těm sociální pracovníci přímo v terénu nabízejí teplý čaj a polévku.
Svatováclavský hudební festival - Cembalový recitál

23.07. 18:00
Opava, Švédská kaple, Opava

SHF Hudební výlety - Eben: Labyrint světa a ráj srdce

12.09. 18:00
Opava, Opava – Kostel sv. Vojtěcha

SHF - Eben: Labyrint světa a ráj srdce

13.09. 15:00
Ludgeřovice, Kostel sv. Mikuláše, Ludgeřovice

KT MK elbons s.r.o. - pracoviště Opava
Opava
od 25 000 Kč/měsíc

Detail

Teva Czech Industries s.r.o.
Opava
od 30 000 do 40 000 Kč/měsíc

Detail

Krzywoň s.r.o. - staveniště
Opava
od 120 Kč/hod.

Detail

Nejčtenější zprávy

PR články

Více PR článků