V zimě se noclehárny plní lidmi bez domova

  • 13:00,
  • Opava ,

Noclehárny pro bezdomovce v zimě už tradičně zažívají zvýšený zájem. Lidé tady mohou dostat nejen střechu nad hlavou, ale také teplou polévku. Kromě toho vyrážejí také pracovníci Armády spásy do terénu a roznášejí jídlo těm, kteří i přes nepřízeň počasí zůstávají venku.


Už druhým rokem pomáhají v Opavě tzv. nocleženky. Jejich koupí na internetu nebo i přímo v Armádě spásy mohou dárci zaplatit lidem bez domova jednu noc pod střechou a s jídlem. Během loňské zimy jich tady rozdali téměř dva tisíce. Možná také díky vidině přespání zdarma se noclehárna Armády spásy začala plnit už v říjnu, a to navzdory teplému počasí. Na koho nevyšla volná postel, mohl přenocovat alespoň na židli v jídelně.

„V zimních měsících se zvyšuje počet uživatelů našich služeb asi o 10-20%,“ říká sociální pracovník Jaromír Hanzlík..

A to nejen v noci, ale i přes den. V této místnosti mohou lidé bez domova trávit svůj čas v době kdy venku mrzne.

„Spala jsem venku. Spala jsem pod mostem, v parku, zima, mráz ne mráz. Zkusila jsem taky svoje. Jsem ráda, že jsem na noclehárně,“ řekla nám jedna z mála žen, která služeb opavské Armády spásy využívá.


Lidí, kteří žijí na ulici, si v těchto dnech také více všímají strážníci. A to zejména ve dnech, kdy rtuť teploměru klesá pod bod mrazu.

„Strážníci při své běžné kontrolní činnosti monitorují místa, kde se tyto osoby vyskytují, a poskytují jim informace o možnostech, kde mohou v teple přečkat mrazivé noci,“ potvrzuje mluvčí Městské policie v Opavě Jana Szabová.

Mezi opavskými bezdomovci, kterých žije ve městě asi necelá osmdesátka, je ale dost těch, kteří nabízené služby nevyužijí a zůstávají navzdory mrazivému počasí venku. Těm sociální pracovníci přímo v terénu nabízejí teplý čaj a polévku.
JFO, Petr Nouzovský a dirigent Chuhei Iwasakiho

30.10. 19:00 - 14.10. 22:33
Opava, Kostel sv. Václava, Opava

Příležitost pro každého s.r.o.
Opava
od 16 280 Kč

Detail

TEMPO, obchodní družstvo
Opava
od 82 Kč

Detail

Nejčtenější zprávy

PR články

Více PR článků
Zavřít reklamu