Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Odsouzené ženy mluvily o závislosti na drogách

  • Opava,

Autentické příběhy tří žen,které užívání a prodej drog přivedlo až do vězení, si se zaujetím vyposlechli žáci devátých tříd základní školy na besedě. A to v rámci protidrogového programu. Odsouzené ženy popsaly, jak moc jim drogy změnily život.


„Bagatelizovala jsem svou závislost… říkala jsem si, že to mám na háku a všechno zvládám. Až díky léčbě jsem zjistila, že chci změnit svůj život, že jsem za celou dobu nic nedokázala,“ rekapituluje svou závislost Hanka, která nyní tráví čas za zdmi opavské věznice. Jedna ze tří tří odsouzených žen, která se rozhodla vystoupit před žáky 9. tříd opavské Základní školy Englišova a vyprávět svůj příběh. Pervitin začala užívat pro zábavu. Peníze na něj si obstarávala drobnými krádežemi. Kvůli drogám musela do vězení, kde podstoupila léčbu. Stejně, jako Andrea, která ji teď dokončuje.

„V tuto chvíli je pro mne nejtěžší překonat sebelítost a všechno, čím jsem si prošla v dětství a vyrovnat se s tím,“ říká Andrea, která dokončuje léčbu v opavské věznici.

Hanka vyzkoušela drogy pro zábavu, Andrea tak řešila problémy svého dospívání. Obě dnes vědí, že to nebylo dobře. Stejně jako Ivana, které trest za pár měsíců vyprší. Svůj příběh před publikem nevypráví poprvé a chce v tom i pokračovat.

„Myslím si, že to těmto teenageerům a lidem dlužím. Určitě jsem zkazila hodně životů a na hodně lidech jsem se podepsala tím, že jsem drogy prodávala,“ lituje Ivana.

Publikum během vyprávění, do kterého vstupoval i psycholog, ani nehleslo. Na papír pak žáci napsali své dotazy.

„ Tyto děti jsou vlastně ve věku, kdy se rozhodují co vyzkouší, nevyzkouší. Do čeho se pustí nebo nepustí. Aby měli ty informace, aby se mohli rozhodnout,“ objasňuje psycholog Jan Bernard důvod, proč tato setkání s teenagery pořádá.

V opavské věznici je specializované oddělení, kde mohou odsouzení podstoupit

léčbu. Příběhy lidí, kteří jím prošli, zprostředkovává zdejší nápravně výchovné zařízení teenageerům už několik let.
Nahlásit chybu


K tématu
René Exner - Opava
Opava
od 35 000 Kč/měsíc

Detail

Kohimex, spol. s r.o. - pracoviště Píšť
Píšť
od 30 000 do 40 000 Kč/měsíc

Detail

AG družstvo Kružberk - Středisko (živočišné výroby) Kružberk
Kružberk
od 34 000 Kč/měsíc

Detail