Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Obchodní dům Breda - co bude dál?

  • Opava,

Chátrající obchodní dům Breda v centru Opavy k sobě přitahuje v posledních dnech pozornost. Také díky demonstraci, která tady nedávno proběhla. Pojďme se na tento architektonický skvost nyní podívat podrobněji.

Tato monumentální stavba přesahuje nejen hranice regionu, ale i naší země: Obchodní dům Breda byl době svého otevření v roce 1928 jednoznačně největší takovouto stavbou v Československu. Pak také světoznámý architekt Leopold Bauer, krnovský rodák působící ve Vídni, přenesl do slezské metropole nový, neotřelý styl.

„Navzdory dobovým trendům, kdy převládal funkcionalismus, a strohé funkcionalistický trary, použil při její stavbě unikátní postup: jádro stavby koncipoval jako železobetonový skelet a fasádu provedl v hostorizujících, gotizujících formách,“ popisuje zajímavou stavbu Václav Hájek z Národního památkového ústavu.

Někdo v tom vidí odkaz na nedalekou konkatedrálu Nanebevzetí Panny Marie. Každopádně, souvislost je tam taková, že architekt zamýšlel toto stavbu jako chrám - chrám nakupování. V tom trochu předběhl dobu. Proto je zde velkorysá dvorana se železobetonovou kopulí a luxfery, která vždy na konci roku hostila majestátní vánoční strom. Ten už v Bredě Opavané nějaký ten rok neviděli. Obchodní dům je totiž několik let zavřený. Nyní chátrá a je na prodej.

Ta stavba je ikonou Opavy. Stojí na Náměstí Republiky, což je také významné spojení. Každý si jistě umí představit, jaký potenciál to nese,“ zhodnotil hlavní architekt Opavy Petr Stanjura.

Do budovy se nyní dostanou jen památkáři v doprovodu insolvenčního správce, aby zjistili, zda není nutné udělat v budově s pěti nadzemními a dvěma podzemními podlažími nějaké udržovací práce.

Prodejce oslovil i město. To ale na 55 milionovou investici nemá peníze. Navíc by pak muselo přidat sta miliony na opravy. A to by mohla být i polovina rozpočtu Opavy.

„Nemáme nyní pro tuto budovu žádné využití a druhá věc je, že jde o energeticky náročný objekt,“ vysvětlil primátor Opavy Tomáš Navrátil (ANO).

A tak budova, která je součástí učebnic architektury, a pro Opavany dominantou jejich města, bude chátrat dál a čekat na svého mecenáše.HISTORIE OBCHODNÍHO DOMU BREDA


1927 – 28 výstavba

1945 přejmenován na „Průkopník“, později na „Prior“

1965 rekonstrukce

1989 vrací se původní název „Breda“

1994 objekt získal v rámci privatizace K. Kolek

2004 požár a následně rekonstrukce

2013 uzavření

Nahlásit chybu


K tématu
Kohimex, spol. s r.o. - pracoviště Píšť
Píšť
od 30 000 do 40 000 Kč/měsíc

Detail

Kohimex, spol. s r.o. - pracoviště Píšť
Píšť
od 30 000 do 40 000 Kč/měsíc

Detail

AG družstvo Kružberk - Středisko (živočišné výroby) Kružberk
Kružberk
od 34 000 Kč/měsíc

Detail