Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Staré fotografie ukazují, jak se kdysi žilo u řeky Opavy

  • Opava,

Opava a její řeka – to je název v pořadí už páté knihy, nad kterou se sešli pedagog Slezské univerzity Jiří Siostrzonek a sběratel Rudolf Dybowicz. Stejně jako v těch předchozích se vrací do minulosti. Tentokrát na starých snímcích představují fenomén vodního toku, který Opavou protéká.

Autoři knihy Opava a její řeka žili myšlenkou vydání této knihy už v čase, kdy sestavovali předešlou publikaci o opavských předměstích.

„Při té příležitosti jsme objevili spoustu překrásných fotografií, některé absolutně neznámé. Tak jsme se rozhodli, že to je nosné téma,“ usmívá se autor publikace Jiří Siostrzonek.

Řeka pracující, poetická, hrozivá nebo odpočinková – to jsou názvy některých kapitol, které zachycují řeku Opavu před více než sto lety. Většina fotografií pochází ze sbírky Rudolfa Dybowicze. Zvětšeniny nejzdařilejších fotek z knihy teď můžete vidět v opavské galerii KUPE. Třeba tyto zimní snímky, které zachycují metrové ledové kry, které se na řece vytvořily. Nebo fotografie z povodně, která zasáhla část Opavy - Kateřinky v r. 1907. Na některých fotografiích je perem doplněno, kam až sahala úroveň vodní hladiny.

Křest knihy se logicky nesl v námořnickém stylu a publikaci pokřtili její autoři, jak jinak, než vodou z řeky Opavy, která navzdory času stále líně plyne městem.

Na vydání této publikace přispěl 190 tisíci korunami Moravskoslezské kraj.

„Je potřeba nové generaci připomínat, jak města vypadaly, ale také jak lidé žili. A to nejen po architektonické stránce, ale také jak lidé žili,“ konstatoval náměstek hetmana Moravskoslezského kraje Jaroslav Kania (ANO), který se stal kmotrem knihy.

Milovníci historie si mohou pro knihu v Opavě přijít do Turistického informačního centra či do krámku sběratele Rudolfa Dybowicze.


Nahlásit chybu


K tématu
MTTA - stavební firma s.r.o. - pracoviště Hlučín
Hlučín
od 30 000 do 50 000 Kč/měsíc

Detail

MTTA - stavební firma s.r.o. - pracoviště Hlučín
Hlučín
od 30 000 do 50 000 Kč/měsíc

Detail

MTTA - stavební firma s.r.o. - pracoviště Hlučín
Hlučín
od 30 000 do 50 000 Kč/měsíc

Detail