Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Staré fotografie ukazují, jak se kdysi žilo u řeky Opavy

  • Opava,

Opava a její řeka – to je název v pořadí už páté knihy, nad kterou se sešli pedagog Slezské univerzity Jiří Siostrzonek a sběratel Rudolf Dybowicz. Stejně jako v těch předchozích se vrací do minulosti. Tentokrát na starých snímcích představují fenomén vodního toku, který Opavou protéká.

Autoři knihy Opava a její řeka žili myšlenkou vydání této knihy už v čase, kdy sestavovali předešlou publikaci o opavských předměstích.

„Při té příležitosti jsme objevili spoustu překrásných fotografií, některé absolutně neznámé. Tak jsme se rozhodli, že to je nosné téma,“ usmívá se autor publikace Jiří Siostrzonek.

Řeka pracující, poetická, hrozivá nebo odpočinková – to jsou názvy některých kapitol, které zachycují řeku Opavu před více než sto lety. Většina fotografií pochází ze sbírky Rudolfa Dybowicze. Zvětšeniny nejzdařilejších fotek z knihy teď můžete vidět v opavské galerii KUPE. Třeba tyto zimní snímky, které zachycují metrové ledové kry, které se na řece vytvořily. Nebo fotografie z povodně, která zasáhla část Opavy - Kateřinky v r. 1907. Na některých fotografiích je perem doplněno, kam až sahala úroveň vodní hladiny.

Křest knihy se logicky nesl v námořnickém stylu a publikaci pokřtili její autoři, jak jinak, než vodou z řeky Opavy, která navzdory času stále líně plyne městem.

Na vydání této publikace přispěl 190 tisíci korunami Moravskoslezské kraj.

„Je potřeba nové generaci připomínat, jak města vypadaly, ale také jak lidé žili. A to nejen po architektonické stránce, ale také jak lidé žili,“ konstatoval náměstek hetmana Moravskoslezského kraje Jaroslav Kania (ANO), který se stal kmotrem knihy.

Milovníci historie si mohou pro knihu v Opavě přijít do Turistického informačního centra či do krámku sběratele Rudolfa Dybowicze.

Svatováclavský hudební festival - Cembalový recitál

23.07. 18:00
Opava, Švédská kaple, Opava

SHF Hudební výlety - Eben: Labyrint světa a ráj srdce

12.09. 18:00
Opava, Opava – Kostel sv. Vojtěcha

SHF - Eben: Labyrint světa a ráj srdce

13.09. 15:00
Ludgeřovice, Kostel sv. Mikuláše, Ludgeřovice

Opavská lesní a.s. - obora Jelenice - Vítkov
Vítkov
od 18 000 do 20 000 Kč/měsíc

Detail

Miroslav Týn - pracoviště
Opava
od 21 000 do 42 000 Kč/měsíc

Detail

Lukáš Rinka - Gyros Kravaře
Kravaře
od 17 800 Kč/měsíc

Detail

Nejčtenější zprávy

PR články

Více PR článků