Dílna malého novináře dá dětem nahlédnout zblízka na práci rozhlasového reportéra. A to od přípravy reportáže až po její natočení. Na úvod si rozhlasová redaktorka Michaela Vetešková ale nachystala několik jazykolamů a dechových cvičení. V rozhlase je totiž řeč to nejdůležitější.
Když už byli žáci ze Základní školy Hradci nad Moravicí pořádně rozmluvení, pustili se do práce. Takže se začali pídit po informacích, které by mohli zveřejnit. Průvodkyně dílnou zdůrazňovala, že novinář se nikdy nemůže spokojit s prvním sdělením, se kterým se setká.
„Je to člověk, který je více méně dítětem, který je pořád zvědavý. Ale na rozdíl od dítěte má pořád pochybnosti a ptá se: proč? Jak to? A má zdravou skepsi o všem pochybovat a ověřovat přijaté informace,“ vysvětlovala dětem Vetešková
Nepravdivé zprávy – to bylo důležité téma workshopu. V dnešní době se s nimi, bohužel, setkáváme stále častěji. A tak je dobré, umět je rozlišit. Michaela Vetešková doporučuje spolehnout se na zdravý selský rozum. A sdělení si ověřit.
„Fake news potkává už děti šesti, sedmi leté. Díky tomu, že jsou na internetu. To je podtón tohoto setkání: dejte si pozor na falešné zprávy!“ dodává Vetešková.
Nakonec dostaly děti do ruky reportážní mikrofon a zahrály si na novináře na tiskové konferenci.
A
protože Michaela Vetešková také píše knihy, tak s sebou
vzala také svou
poslední s názvem Jak maminka vyprávěla o 20. století.
Děti si pak mohly odnést Příručku malého novináře, která
vysvětluje, jak vlastně média fungují.