Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Velká voda postrašila obyvatele Vávrovic a Držkovic, řeka Opava ale zůstala v korytě

  • Opava,

Vytrvalé deště minulých dnů držely ve střehu také obyvatele Vávrovic a Držkovic. Ačkoliv řeka Opava ve svém korytě nakonec zůstala, místní ji s obavami každou chvíli sledovali. Na břehu stojí asi 4 desítky domů, které stoupající hladina děsila.

Obyvatelé domů na pravém břehu řeky Opavy ve Vávrovicích a Držkovicích zažili perné dny. Kvůli vytrvalým dešťům se hladina toku zvedla až na 235 cm, ale zůstala pod vyhlášením povodňová aktivity. Tady i na ostatních problémových místech sledovali situaci strážníci.

Jiří Klein, ředitel Městské policie Opava: "Městská policie je ostražitá v této situaci, kdy máme výstražné oznámení, že se zvyšují hladiny vodních toků."

Řeka Opava tady tvoří hranici s Polskem. Při vyšší intenzitě srážek se vylévá z břehů. Zatímco na polské straně jsou pole, na té české domy.

obyvatelka Držkovic: „Pokud je voda ještě před tímto stromem, tak je všecko v pohodě.“

Původně tady měla stát dvou kilometrová hráz, která by ochránila čtyřicítku domů. Kvůli problémům s výkupy pozemků z toho ale sešlo.

Miroslav Kořistka (Občané městských částí Opavy), starosta Vávrovic: „Spoléháme teď na to, že musíme udržovat koryta řek pokud možno čistá.“

Trochu klidu přináší protipovodňové čidlo, které odesílá informace o výšce toku na mobil starostovi obce. Ten může občany o vyhlášení povodňové aktivity informovat rozhlasem. Tentokrát to ale nebylo třeba. Vydatné dešťové srážky nechaly řeku Opavu ve svém korytě.

Šárka Vlčková, mluvčí Povodí Odry: „Vzhledem k tomu, že celé území Povodí Odry bylo velmi silně nasyceno vodou, a byly vysoké intenzity srážek, došlo k vzestupu vodních toků.

Hasiči zasahovali na mnoha místech opavského okresu. Řeka Opava zahrozila v Děhylově, kde byl vyhlášen 1. stupeň povodňové aktivity.

Aleš Martinek, HZS Moravskoslezského kraje: „Nejčastěji jednotky požární ochrany na Opavsku v souvislosti s přívalovým deštěm vyjížděly k zásahům typu odčerpávání vody ze zatopených sklepů, garáží i obytných prostor.“

Hasiči pomáhali likvidovat zejména následky velké vody, která během vydatných srážek stekla z polí.


Témata: hasiči,  Vávrovice,  Voda
Nahlásit chybu

K tématu


Nejčtenější zprávy

PR články

Více PR článků